Jak poznáme zkažený sýr
Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.Sypký tvaroh se naočkuje jedním rozdrobeným hotovým tvarůžkem, směs se osolí, občas se promíchá a nechá uležet v zavřené nádobě, pod jejíž víčko se doporučuje vložit kousek látky. Zrání záleží na teplotě. Čím tepleji, tím zraje rychleji.
Jak uchovat tvarůžky v lednici : Pokud necháte pořádně uležet a obsah sklenice Vám po otevřeni malinko zabublá pak je fáze zrání přesně ve stavu, který dobře znají vaši dědečkové a babičky. Trvanlivost výrobku je 21 dní a po otevření 5 dní. Skladujte v lednici do 5°C.
Jak poznat plesnivé tvarůžky
Plísně na povrchu viditelné pouhým okem – černá, zelená, šedá apod. – Hořknutí – hořká chuť se bohužel v zabaleném výrobku nedá odhalit. Její výskyt není zdravotně nebezpečný, ale tato vada je u Olomouckých tvarůžků nepřípustná.
Jak smažit tvarůžky aby Nevytekly : Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.
Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.
Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.
Jak naložit tvarůžky do oleje
Postup přípravy
Olomoucké tvarůžky nakrájíme na kousky, cibuli s česnekem oloupeme a rovněž pokrájíme na kousky. Chilli papričku se zelenou petrželkou nasekáme. Vše nandáme do sklenice a zalijeme olejem. Necháme proležet asi 2 dny v ledničce.Ve fritovacím hrnci smažíme zmrazené obalované tvarůžky při teplotě tuku 180 °C dozlatova. Na pánvi smažíme zmrazené obalované tvarůžky v dostatečné vrstvě rozpáleného tuku po obou stranách dozlatova. Před úpravou nerozmrazujte. Po rozmrazení znovu nezmrazujte.Tvarůžky nejprve ‚otlačte' v mouce, pak je protáhněte vajíčkem a pečlivě obalte ve strouhance, klidně i dvakrát. Postupně smažte v rozehřátém oleji. Měly by zlátnout poměrně rychle, ale olej by neměl být tak rozpálený, aby se strouhanka připalovala.
Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Proč jíst tvarůžky : Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.
Jak správně naložit tvarůžky : Postup přípravy
Do sklenice nebo menších sklenic vrstvěte tvarůžky, cibuli a feferonky, a nakonec zalijte olejem, v němž jste rozmíchali bylinky a koření. Tvarůžky nechte stát na chladném suchém a tmavém místě alespoň 3 dny.
Jak jíst tvarůžky
Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.