Sklenici postavte na slunné, teplé místo a může začít proces uvolňování cenných látek ze smrkových výhonků. Louhování trvá 4-8 týdnů dokud se nerozpustí veškerý cukr. Následně přeceďte sirup do lahví přes jemné plátýnko a je hotovo. V lednici vydrží i rok.Hotový sirup přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko a slijte do lahví. Skladujte nejlépe v lednici.Smrk je dřevina, takže výhonky začnou jednoduše dřevnatět,“ vysvětluje Vlková. V lednici vám čerstvé výhonky vydrží i několik dní. Mají příjemnou nakyslou chuť, oceníte je v kombinaci s masem, lze je přidat do tatarských bifteků i k tlačence, hodí se i do teplé kuchyně.
Jak užívat smrkový sirup : Pokud vás trápí nachlazení nebo kašel, dejte si 1 lžíci ráno. Pokud vás bolí klouby či svaly, užívejte 1 lžíci 2× denně. Náš přírodní smrkový sirup si můžete také přidat do vychladlého čaje nebo si z něj připravit limonádu.
Jak dlouho vydrží sirup
Existují dva způsoby – sirup bez vaření a sirup vařený. Sirupy nevařené vydrží v lednici zhruba 2 týdny, ale tu část, kterou do té doby nespotřebujete, můžete nalít do sáčků na led a zamrazit. Přidáte – li do sirupu citrónovou šťávu, vydrží vám v lednici až dva měsíce.
Jak skladovat sirupy : Jak skladovat domácí sirup
- Zastudena vyrobený sirup skladujeme v chladničce a spotřebujeme do dvou týdnů.
- Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit.
- Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.
Náš sirup neobsahuje konzervanty, a proto je potřeba jej po otevření skladovat v lednici a spotřebovat do 1 měsíce. Zavřená lahev si nejlépe uchová svoje vlastnosti skladováním v temnu při teplotě do 25 °C.
Kromě sirupů můžeme výhonky nakládat do medu nebo je použít k přípravě nálevu a popíjet formou čaje či kloktat. Nebojte se je ochutnat, dříve si je lidé přidávali na syrovo do jídel, a jsou také pěknou netradiční ozdobou dezertů. Dezinfekční a uvolňující účinky smrkových silic se dále doporučují k inhalacím a koupelím.
Kdy sbírat smrkové výhonky
Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později – záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.Ředění vodou: pro přípravu šťáv řeďte vodou v poměru 1:15 (2 cl sirupu doplňte vodou do 0,3 dcl). Po lžičkách: děti 1 lžička (5 ml) 2-3 x denně, dospělí 1 lžíce (10 ml) 3-5 x denně, nebo přidávejte do čaje (cca 70 °C).Čistí dýchací cesty, usnadňují smrkání i vykašlávání hlenů. Následně podporují také imunitu a po nemoci také rekonvalescenci. Navíc skvěle působí i na celkovou psychickou kondici, mírní vyčerpanost, nervozitu a působí také příznivě na revmatické bolesti kloubů.
Jak skladovat domácí sirup
- Zastudena vyrobený sirup skladujeme v chladničce a spotřebujeme do dvou týdnů.
- Vařený sirup skladujeme v chladu, suchu a temnu, ideálně v chladničce. Větší zásoby můžeme zavařit či zamrazit.
- Po otevření sirup uchováváme v chladničce a spotřebujeme přibližně do jednoho měsíce.
Jak zakonzervovat sirup : Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout. Šťávy i sirupy budou trvanlivé jako ostatní zavařeniny…
Jak zakonzervovat domaci sirup : Do další sezóny nám bez potíží vydrží zavařené sirupy. Můžeme je zavařit v uzavřených sklenicích při teplotě 90 °C po dobu asi 10 minut nebo v otevřených lahvích ve vysokém hrnci naplněném vodou 2 cm pod hrdlo lahví. Zahříváme na 75 °C po dobu 10 minut.
Jak zavařit bezový sirup
Takže sirupy vyrábím tak, že na 3 litry vody použiju 2 citróny, 40 květenství bezu a lžičku kyseliny citrónové. To všechno jen přivedu k varu a nechám pod pokličkou odpočívat 1 – 2 dny. Pak přidám 1 kg cukru, přivedu téměř k varu, nechám vše pěkně propojit a nadávkuju do sklenic a 15 minut zavařuju.
Postup je naprosto jednoduchý. Výhonky opláchneme pod tekoucí vodou, vložíme do hrnce a spaříme 1 litrem vroucí vody. Přidáme šťávu z citrónu, zakryjeme a necháme dva dny odležet. Potom scedíme, do výluhu z výhonků přidáme cukr a vaříme 1 – 1,5 hodiny, podle toho, jak chceme mít med hustý.Jestli rádi experimentujete, určitě si na ně počkejte; stojí za to. Ze smrkových výhonků můžete jednoduše vyrobit sirup s neotřelou chutí, ale také blahodárnou koupelovou kůru, čaj či marinádu.
Jak dlouho vydrzi otevreny sirup : Sirup je stabilní pouze 11 dní po otevření!