Skladování: skladujte v chladnu při teplotě 2‐8°C.S řezem koláče servírujte lehký salátek z čerstvé zeleniny. 10. Koláč vydrží i několik dní v lednici. Nenakrájený i 5 dní, takže se může připravit na plánovanou oslavu celkem dost dopředu.Pečte 35–40 minut, až náplň zpevní, začne zlátnout a trochu nabude. Před vyjmutím z formy nechte quiche lehce vychladnout. Podávejte teplou i chladnou.
Jak vyndat quiche z formy : Po upečení nechte koláč ve formě trochu vychladnout, náplň lehce splaskne, pak opatrně vyndejte z formy. Koláč podávejte vlažný i studený nejlépe s čerstvou zeleninou nebo salátem.
Kde skladovat buchty
Pokud vám přesto nějaké zbyly a chcete je uchovat na další dny, udržujte je raději v teple než v chladu lednice či komory: „Když se zachladí, tuk v nich zatuhne a buchty jakoby seschnou,“ vysvětluje Jan Punčochář. V mnohem lepší kondici zůstanou na stole pod utěrkou – jak to známe od babičky anebo z pohádek.
Jak uchovat koláče čerstvé : Koláče, plněné sušenky a vše s náplní umístěte na podnos s krytem nebo do plastové nádoby. Jelikož mají náplň, snězte je do 3 dnů, později už by mohly nebezpečné. Začnou se množit mikroorganismy a začne proces kažení. Pokud to tedy nezvládnete, přesuňte je raději do mrazáku.
V ideálních podmínkách může vydržet v ledničce dokonce 7-10 dní. Po této době může začít těsto ztrácet svou křehkost a chuť. Pamatujte si, že linecké těsto obsahuje poměrně vysoké množství másla, což může způsobit, že těsto bude tvrdnout při dlouhodobém skladování.
V lednici těsto vydrží dva dny, v mrazáku až dva měsíce.
Jakou mouku na quiche
A co budeme potřebovat na přípravu quiche
- 180 g polohrubé mouky.
- 80 g másla.
- 2 lžíce vody.
- Menší lžičku soli.
Těsto připravené ve formě propíchej vidličkou s centimetrovými odstupy. Nyní je nutné ho zatížit. Ideální je použít pečící papír pomazaný máslem (zespoda) a zatížit ho fazolemi. Pokud nemáš fazole, můžeš použít třeba o něco menší formu (také ji zespodu namaž máslem) a tu vlož do koláče.Pokud máte formu vcelku a korpus nejde vyklopit, obraťte ho dnem vzhůru a dejte na dno formy ve studené vodě namočenou a vyždímanou utěrku. Můžete i několikrát opakovat. Pokud se ve formě chystáte péct koláč, můžete na dno použít také pečící papír, který nastřihnete tak, aby přečníval alespoň o pár cm na dvou stranách.
Nyní přichází největší změna, těsto totiž nedáte kynout do tepla, místo toho ho zabalíte do igelitového sáčku a uložíte do ledničky. Hned druhý den si z něj můžete odebrat, kolik budete potřebovat. Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se.
Jak uchovat vdolky : Trvanlivost: Vdoleček má minimální trvanlivost 5 dnů od data výroby. Skladování a péče: Doporučujeme skladovat v chladu a suchu.
Jak uchovat kynuté těsto v lednici : Těsto můžete mít v lednici pět až sedm dní. Díky působení chladu vám tak bez problému tak dlouho vydrží a nezkazí se. Těsto nemusíte spotřebovat celé, ale můžete z něj péct třeba nadvakrát. Jen si dejte pozor, když z něj budete odebírat, ať jej nenecháte příliš dlouho v teple.
Jak uchovat domácí buchty
Všechny dorty, buchty a koláče, s výjimkou těch, do kterých byla přidána smetana, si vystačí ve speciální a vzduchotěsné formě na dorty, případně v plastové krabičce na jídlo.
V chladu při teplotě do +8 °C. Po otevření ihned spotřebujte. Možno uchovat i mražené – při teplotě -18°C a nižší je trvanlivost 6 měsíců od data zmrazení. Po vyjmutí z mrazničky před dalším zpracováním nutno nechat rozmrznout při pokojové teplotě cca 1 hodinu.V lednici by těsto mělo vydržet 5-7 dnů.
Jaký sýr do quiche : V již zmiňovaném quiche lorraine najdete slaninu, pórek, tvrdý sýr (nejčastěji gruyére nebo gouda) i crème fraîche (tučná smetana). Je to tedy pořádná kalorická bomba. Vy si tedy můžete připravit trochu lehčí náplň – hodí se brokolice, cibule, cuketa, ale také třeba chřest.