Jak uchovat Nat z celeru?
Celerovou nať i s listy můžete ihned zpracovat do vývaru. Listy můžete i usušit a stonky zase nakrájet a zmrazit jako základ na polévku.Před skladováním odstraníme celeru natě, vydrží pak déle

V takovýchto podmínkách by měl vydržet až 4 měsíce. Já osobně dávám kořenovou zeleninu do spodní části lednice, kde je teplota nejvyšší a nestane se, že by zelenina přemrzla, jak se může přihodit v části ve výšce – blíže mrazáčku.Listy můžeme použít čerstvé nebo je usušit pro pozdější využití. Bulvy celeru skladujeme v chladném a vlhkém prostředí, například ve sklepě, v bedně s pískem nebo rašelinou. Můžeme je také zabalit do novin nebo igelitu a uložit do lednice.

Jak se suší celerová nať : Příprava sušené celerové natě:

Rozprostřeme ji ve slabé vrstvě na plech (může být vyložený papírem) a sušíme v pootevřené troubě vyhřáté do 40 stupňů nebo venku v polostínu. Sušená celerová nať by měla být zelená a lehce drobivá. Rozemneme ji, naplníme do skleniček a uzavřeme. Skladujeme ji v suchém prostředí.

Jak uchovat celer v mrazáku

Celer – na mrazení je velmi vhodný, neztrácí konzistenci ani chuť. Oloupaný celer nakrájejte na vhodně velké kusy a blanšírujte je zhruba tři minuty. Poté je vhodné ho zakápnout citronovou šťávou, aby si uchoval barvu. Po rozmrazení ho můžete použít na jakoukoliv tepelnou úpravu, hodí se na vaření i pečení.

Co se dá udělat z celeru : Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní


Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní
Špenát 2 – 3 dny 3 – 5 dní

Jak využít celerovou nať

Celerovou nať zpočátku používejte tepelně upravenou a pouze v malém množství. Vždy předem malý kousek vyzkoušejte. Lze využít při přípravě polévek, omáček či zeleninových pomazánek. Nevařenou celerovou nať podávejte až starším dětem.Zelenina vhodná k sušení:

  • lusky veškeré
  • červená řepa.
  • brokolice.
  • mrkev.
  • květák.
  • celer nať i kořen.
  • petržel.
  • kukuřice.

Umytou a otrhanou zelenou nať, ať již to byl kopr, petržel, libeček, bazalka nebo i celer, jsem rovnala přímo na připravenou potravinářskou fólii a do ní jsem vždy tak asi v objemu jedné porce nať co nejvíce na pevno zavinula a konce zahnula a celý váleček zajistila gumičkou. Tyto válečky jsem dala zmrazit.

Očištěný celer nakrájíme na kostičky a na másle dusíme doměkka. Zasypeme moukou a necháme zežloutnout. Zalijeme vývarem, přidáme víno, cukr, nastrouhanou pomerančovou kůru a čerstvě umletý pepř a omáčku povaříme. Rozmixujeme ponorným mixérem, přecedíme.

Proč nedělá celer bulvy : Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Jak skladovat liči : Liči je možné jíst samotné nebo jako zpestření ovocných salátů, koktejlů nebo asijských jídel. Jí se jen dužina, a proto se slupka musí opatrně otevřít a odstranit jádro. Liči je možné skladovat při pokojové teplotě přibližně týden. Pak ovoce ztrácí svou vlhkost a vysychá.

Jakou teplotu vydrzi celer

Teplota by měla být mezi 18 až 23 ˚C. Pokud je teplota vyšší, rostlinky se začnou vytahovat. Po dobu klíčení a vzcházení dbejte na přiměřenou zálivku. Světlo není pro klíčící celer až tak zásadní.

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.Zelenina se krájí obyčejně na 1 cm síly. Doba sušení se pohybuje od 6 do 14 hodin, podle druhu zeleniny. Povaření nad párou by mělo být asi 5 minut nebo tak, aby zelenina byla průhledná. Když není dostatečně povařená v páře, zčerná při sušení nebo později při skladování!

Jak uchovat zeleninu : Obecné zásady při uskladňování zeleniny

  • Uchovávejte pouze zdravé nenahnilé kusy.
  • Před skladováním nic neomývejte. Vlhkost nahrává hnilobám.
  • Udržujte suché prostředí. Do sáčku se zeleninou umístěte kuchyňskou papírovou utěrku, která pohltí přebytečnou vlhkost.
  • Chladnička není vždy nejlepší volba.