Jemně nasekaná nať se hodí podobně jako pažitka nebo petrželka na ozdobu studené kuchyně a na chlebíčky. A také na grilované pokrmy a do pomazánek. Na dochucení vařených brambor a kaše. Silná je do polévek podobně jako libeček.Mrkev můžete i zamrazit
Chcete uskladnit mrkev a máte dostatek místa v mrazáku Neváhejte a zamrazte si přebytečnou zeleninu na později. Mrkev uchovávejte očištěnou a nakrájenou na kousky, abyste ji mohli po rozmrazení rovnou použít. Mrkev uložená v krabičce v mrazáku vám vydrží bez problémů i několik měsíců.Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.
Jak uchovat Nat z mrkve : Na otázku, jak doma skladovat mrkev s natí je jednoznačná odpověď. Je vždy potřeba ji skladovat BEZ natě. Když ji uložíte do lednice, sklepa nebo do špajzu s natí, povadne, změkne a zgumovatí velmi rychle.
Jak usušit mrkvovou nať
Pokud nejste fanda mrazáků, budete spíš nať sušit. Zase je potřeba dobře umýt a pro sušení vybrat jen pěkné natě, které nejsou zažloutlé. Já osobně suším dvěma způsoby, jeden je přímo ve svazku, kdy umyté natě znovu svážu a pověsím ve špajzu a pak vždy jen opatrně odeberu potřebné množství.
Jak udělat šťávu z mrkve :
- Mrkev a jablka oloupeme a nakrájíme na menší kusy.
- Máme-li doma odšťavňovač, vložíme kousky do odšťavňovače a odšťavníme.
- Do hotové mrkvové šťávy dáme pár kapek olivového oleje, promícháme a ihned podáváme. Mrkvovou šťávu můžeme ozdobit také lístkem meduňky či plátkem citronu.
Očištěnou mrkev necháme několik dní oschnout. Potom ji ukládáme sklepů nebo komor. Abychom zabránili vadnutí, přikryjeme ji fólií nebo zasypáváme pískem či perlitem. Nejlépe se uchovává při teplotě okolo 1°C a relativní vlhkosti vzduchu 90-95%.
Mrkev – po očištění ji nakrájejte na kostky nebo kolečka a pak stačí zhruba tři minuty blanšírovat. Dejte ji zamrazit po jednotlivých porcích, pokud byste chtěli mít každou kostičku oddělenou, lze využít trik s předmrazením na plechu, poté už zmrzlé kostky či kolečka stačí přesypat například do sáčků.
Jak uchovat oloupanou mrkev
Aby vydržela celé čerstvá a křupavá celé týdny, stačí jednoduše mrkve (oloupané či neoloupané) uložit do sklenice nebo jiné dostatečně velké nádoby a zalít studenou vodou, a poté uložit do sklenice a opět použít až bude třeba.Jak a kdy sklízet mrkev
Popisek je obvykle na sáčku s pořízenými semeny. Ale v každém ohledu mrkev je zralá tehdy, když začne vadnout její nadzemní nať. Nepotřebnou nať odtrhněte pootočením rukou. Rané odrůdy můžete sklízet už 8 týdnů od vysetí a dál postupně podle potřeby, jak kořeny dorůstají.Mrkev je doslova nabitá antioxidanty. Najdeme v ní hojně zastoupeny vitamín C, vitamín E a selen. Tato kořenová zelenina nám pomáhá nejen k dobrému zraku, je také vynikajícím pomocníkem při nemocech jater, zánětech kloubů, revma, nemocech střev, průjmu, astmatu a dokonce i proti obávané rakovině.
Pokud namítáte, že nemáte odšťavňovač, existuje snadné řešení. Stačí použít smoothie blender nebo obyčejný stolní mixér a výslednou ovocnou/zeleninovou drť pak přecedit přes cedník nebo plátýnko. TIP: Máte doma sáček na ovoce a zeleninu z Lidlu Tak ten vám skvěle poslouží!
Na co je dobrá mrkvová šťáva : Mrkev je bohatým zdrojem beta-karotenu, který se v našem organismu přeměňuje v potřebný vitamín A. Vitamín A je důležitý pro správné fungování imunitního systému a štítné žlázy. Pozitivně ovlivňuje zrak, růst vlasů a nehtů. Nejvíce beta-karotenu obsahuje mrkvová šťáva.
Jak uchovat nastrouhanou mrkev : Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.
Jak sterilovat mrkev
Mrkve dobře propereme, neškrábeme, předvaříme je ve vroucí vodě, pak dobře ochladíme, aby dále neměkly. Slupky stáhneme, mrkev nakrájíme na stejné kousky a narovnáme do sklenic. Zalijeme roztokem a sterilujeme. První sterilace 50 minut při 100 °C, druhá 20 minut při 100 °C.
Zpracování do mrazáku
Na vás tak bude připravit si očištěnou mrkev, kterou nakrájíte na kousky. Zvolit můžete kostičky, kolečka, špalíčky, či cokoliv jiného, co využijete při následném zpracování do polévky nebo omáčky. Následně vložte do vhodného plastového sáčku a umístěte do mrazáku.Ideální skladovací teplota se pohybuje těsně nad 0 °C. Vlhkost vzduchu kolem 90-95 % mrkvi prospívá. Pokud je náš sklep sušší, písek podle potřeby občas zavlažujeme, případně překryjeme fólií. Uloženou mrkev je nutné průběžně kontrolovat a kazící se kusy hned odstraňovat, aby se infekce (obvykle plíseň) nešířila dále.
Kdy nejpozději sklízet mrkev : Mrkev můžete sklízet nejpozději, když se špičky listů zbarví do žluta nebo do červena. Pokud budete čekat déle, může přezrálá mrkev prasknout.