Uchování klíčků
Jakmile jste spokojeni s jejich délkou, klíčky propláchněte a uložte v uzavřené misce do ledničky. Vydrží v ní několik dní. Já osobně je konzumuju syrové první 3-4 dny, pak už je pro jistotu vždy zpracovávám tepelně.Po naklíčení klíčky osušte (papírovou utěrkou), vložte je do uzavíratelné nádoby (sklenice nebo plastové krabičky). Každý den klíčky propláchněte studenou vodou. Před uložením do lednice je znovu osušte. Snězte co nejdříve, klíčky se rychle kazí.Pokud se v receptu uvádí fazolové klíčky, lze použít naklíčenou fazoli mungo nebo adzuki. Pískavice řecké seno se hodí do karí směsí, salátů a polévek. Pohanka, triticale a pšenice je vhodná do těsta na chleba, ale i do polévek a salátů. Z pšeničných výhonků lze v odšťavovači připravit velice výživný nápoj.
Jak zbavit klíčky Šlupek : Klíčky opatrně přesuňte do dřezu nebo lavoru, naplňte ho studenou vodou a jemně s klíčky pohybujte. Slupky vyplavou na hladinu a Vy je můžete sebrat. Část slupek zůstane na dně. Klíčky opatrně seberte a nechte v sítku okapat.
Jak často jíst klíčky
Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.
Které klíčky jsou nejlepší : Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek. Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko. Jsou bohaté na vitamíny B, vitamín E, zinek a hořčík.
Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvá, ale můžete je skladovat ještě pár dní v lednici, čímž prodloužíte jejich trvanlivost. Obaly semen, vnější slupky, nejsou na škodu, ale ani zdrojem množství vitamínů, tedy je před konzumací můžete vypláchnout.
Bílkoviny: Naklíčená semínka jsou dobrým zdrojem rostlinných bílkovin, jejichž aminokyselinový profil se během klíčení často zlepšuje. Vitamíny: Obsah vitamínů, zejména vitamínu C, skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6), a vitamínu E, se během klíčení zvyšuje.
Kdy konzumovat klíčky
Klíčky můžete jíst syrové nebo je v chladných měsících přidávat do horké polévky či jako posypku na pokrmy. V létě jsou výborné do salátů. Můžete si je nechat jako malé občerstvení a zobat je samotné v momentě, kdy vás honí mlsná.Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.Klíčky můžete jíst syrové nebo je v chladných měsících přidávat do horké polévky či jako posypku na pokrmy. V létě jsou výborné do salátů. Můžete si je nechat jako malé občerstvení a zobat je samotné v momentě, kdy vás honí mlsná.
Kromě toho si alfalfa drží prvenství mezi všemi klíčky díky obrovskému množství minerálních solí a vitamínů. Sklenice čerstvě naklíčených salátových klíčků vojtěšky obsahuje 5krát více vitamínu C než sklenice pomerančové šťávy.
Proč je dobré jíst klíčky : Jmenujme například železo, draslík, hořčík, selen, vápník nebo zinek. Jejich pozitivní vliv na zdraví je neoddiskutovatelný. Kromě toho jsou klíčky bohaté na antioxidanty a jsou mimo jiné i silným zdrojem vitamínu C. Výhonky s lístky navíc obsahují chlorofyl, který je populární pro své detoxikační účinky.
Které klíčky jsou nejzdravější : Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek. Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko. Jsou bohaté na vitamíny B, vitamín E, zinek a hořčík.
Jak nejlépe uchovat semínka z dýně Hokaido
Osvědčily se mi například plastové sáčky se zipem nebo sklenice se šroubovacím uzávěrem. Obal se semeny uložíme na co nejchladnější místo se stálou teplotou. Například do suchého sklepa, do spižírny nebo prostě do nejchladnější místnosti doma. Optimální teplota pro skladování semen je 0 – 10°C.
Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.Pokud konzumujeme celé lněné semínko, je nutné jej dobře rozkousat nebo mírně pomlít čí rozdrtit, jinak je z těla vyloučeno a žádná z jeho živin se do organismu nedostane. Pokud užíváte lněné semínko k mírnění příznaků zácpy, lněná semínka užívejte celá a předem je namočte.
Jaké klíčky se dají jíst : Do pomazánek se hodí výhonky řeřichy, ředkvičky, brokolice nebo rukoly. V pokrmech asijské kuchyně a salátech zase vyniknou klíčky mungo fazolí. Pikantní chutí vynikají výhonky hořčice. Některé klíčky, především lilkovitých rostlin, papriky či rajčete, jsou jedovaté.