Pro co nejdelší dobu uskladnění nezbavujeme kedlubnu kořenů. V chladném sklepě ji dáme do vlhkého písku a občas vlhkost zkontrolujeme. Takto uskladněná může vydržet až do příštího jara.V přihrádce na zeleninu v chladničce vydrží kedlubna asi týden, předtím ale odstraňte listy. Nejlepší je zabalit bulvu do vlhké utěrky. Kedlubnu lze také zmrazit (po předchozím cca tříminutovém blanšírování).Kedlubny se mohou vysévat přímo do půdy v dubnu až květnu nebo mohou být předem pěstovány v květináčích nebo pařeništích a později přesazeny do země. Pokud se rozhodnete pro výsev přímo do půdy, dodržujte spon mezi řádky asi 30 až 45 cm. Semena by měla být zasazena do hloubky asi 2,5 cm a asi 2-3 semena do jedné jamky.
Jak zpracovat kedlubny gigant : Mladé listy obsahují mnohem více vitaminu C a minerálů než samotné bulvy. I ty je možné zpracovat do polévek nebo obsáhnout v chutných salátech. Dále je lze použít jako součást nakládané zeleniny nebo je i tepelně upravit. Vyzkoušejte třeba kedlubnovou polévku nebo kedlubnovou omáčku.
Jak zmrazit kedlubny
Kedlubna – stejně jako dýně nebo celer je na mrazení velmi vhodná, i po rozmrazení si zachovává tvar i strukturu. Kedlubnu nakrájejte na kostky, plátky či hranolky a blanšírujte zhruba tři minuty. Pak už stačí jen zamrazit. Kedlubna je díky stálému tvaru po rozmrazení vhodná nejen na vaření, ale i pečení.
Kde skladovat kedlubnu : Potřebují chladno, sucho a ideálně tmavé prostředí. Pro krátkodobé skladování je tedy uložte zbavené listů a kořenů do sklepa. Pokud budete chtít kedlubny skladovat dlouhodoběji, uložte je do chladného sklepa i s kořenovým balem do vlhkého písku anebo zeminy a občas vlhkost zkontrolujte.
Půdu na záhonu s kedlubnami pravidelně okopáváme a odplevelujeme, zejména po vysazení. Důležitá je rovnoměrná zálivka. Bílé odrůdy jsou náročnější na nevyrovnanou zálivku než modré. Kedlubny zaléváme často a pravidelně, zejména v období tvorby hlíz od průměru zhruba 5 cm do doby asi týden před sklizní.
Kedlubny – sejeme ke konci února. Jakmile semínka vyklíčí a rostliny vyrostou do děložních lístků, přeneseme je do chladnější, ale také světlejší místnosti s teplotou 15-17° C.
Kdy Predpestovat kedlubny
Při předpěstování sadby můžete semena vyset již od ledna až února do sadbovače nebo truhlíku s kvalitním výsevním substrátem, vyrostlé sazeničky později přesuňte do vytápěného skleníku. Březnové výsevy lze také ještě pěstovat ve skleníku, pozdější už raději na záhoně, ideální je pro tyto účely bílá netkaná textilie.Je skvělá s různými dipy nebo hummusem, připravit z ní lze křupavé saláty nebo ji nastrouhejte do tvarohové pomazánky. V teplé kuchyni se nejčastěji používá k přípravě kedlubnového zelí, ale je skvělá i pečená. Klidně ji nakájejte do asijských stir. fry nebo do různých curry.Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.
Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte. Vědci totiž zjistili, že při správném zamrazení potraviny ztrácí jen minimum prospěšných látek.
Jak je zdravy kedluben : Kedlubny jsou ideální potravinou na jednu z nejrozšířenějších chorob současné civilizace: obezitu. Obsahují minimum kalorií a zároveň velké množství rozpustné i nerozpustné vlákniny. Ta vede ke snižování hladiny cholesterolu, který obezitu doprovází, a ke zlepšení činnosti a průchodnosti zažívacího traktu.
Jakou teplotu vydrží kedlubna : Kedlubny (+ rychlená brokolice a květák)
Klíčí při 20°C, následně výsevům prospívají teploty v rozmezí 14 až 17 °C, po pikýrování je vhodnější teplota nižší, okolo 12 až 14 °C. Pokud by ale teplota dlouhodoběji klesla pod 12 °C, může dojít k jarovizaci a následnému předčasnému vybíhání rostlin do květu.
Kdy vysévat kedlubny gigant
Vyséváme od března do května. Sklízíme od srpna do října.
Vhodné odrůdy pro studené skleníky – Safír, Tyrkys, Neferin, Děvín i Brilant; pro vytápěné – Brilant, Bremex, Citrín, které jsou odolné proti plísni salátové. Již v první polovině února vyséváme kedlubny pro nejranější výsadby do skleníků, ve druhé polovině března na venkovní stanoviště.Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe. Mezi jednotlivými řádky, do kterých umístíte semena kedlubny, zanechte vzdálenost 30 – 40 centimetrů. Semena můžete sázet do záhonu nebo foliového tunelu i pomocí ruční sečky.
Jak se dělá Kedlubnová omáčka : Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.