Ale pokud máte doma zásobu, nemusíte mít obavy, protože sádlo má ve srovnání s jinými živočišnými tuky dlouhou trvanlivost. Sádlo lze skladovat při teplotách +1 až +8 °C několik týdnů. Pokud se i přesto rozhodnete pro škvaření doma, vybírejte vysoký kus hřbetního sádla.Nejjednodušší použití husího sádla je jako pomazánka na chleba. Lze jej ale také použít jako základ na omáčky nebo při přípravě červeného zelí. Domácí husí sádlo lze skladovat několik měsíců, neotevřené husí sádlo zakoupené v obchodech ještě déle. Základním předpokladem pro dlouhou trvanlivost je dostatečné solení.Husí výpek je lahůdkou, dá se využít mnoha způsoby: Přidat se může do těsta, pod dušené zelí i do skvělé pomazánky. Svatomartinská husa to není jen skvěle upečené maso, které rádi 11. listopadu konzumujeme se zelím a knedlíkem.
Jak uchovat kachní sádlo : Husí a kachní sádlo je totiž voňavé a chutné. Vyškvařené husí nebo kachní sádlo je při pokojové teplotě tekuté, což je sice jeho nevýhoda, ale i té lze poměrně dobře využít. Čistý tuk scedíme do čisté sklenice. Uložíme v chladničce asi na půl roku, nebo na maximálně rok zamrazíme.
Proč neztuhne vyškvařené sádlo
Břišní sádlo se musí zpracovat rychleji než hřbetní. Po vyškvaření už úplně neztuhne, při pokojové teplotě bude polotekuté, protože má vyšší obsah nenasycených mastných kyselin a méně výraznou vůni.
Jak se pozná vyškvařené sádlo : Škvařte škvarky jako Denisa
Sádlo, které chcete používat i na sladké pečení, nesolte. Jinak už poté můžete přidat sůl a kmín podle chuti. Škvarky jsou hotové, když dozlatova opečené plavou v rozpuštěném sádle, které slijte přes cedník do hrnce.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám.
Mražená husa by se měla pozvolna rozmrazovat v lednici alespoň 24 hodin před pečením. Taktéž je velmi důležité zbavit husu všech zbylých pírek a brk a především odstranit vnitřnosti.
Jak poznat zkažené sádlo
Rozhodně nekupujte a nekonzumujte hovězí maso, pokud má následující vlastnosti:
- slizký a lepkavý povrch.
- výrazně páchne.
- z masa vytéká příliš mnoho tekutiny.
- zkažené hovězí poznáte i podle barvy – černá, šedivá, zelená nebo jiná barva nemá na zdravém kusu masa co dělat.
Přidaná voda se po chvíli odpaří a na dně hrnce začne pomalu přibývat vrstva vyškvařeného tuku. Škvarky se budou na dne lehce přichytávat, proto je vždy občas zamíchejte. 3 Sídlo takto pomalu škvařte, dokud uvidíte, že tuk bublá. Škvarky budou postupně nabírat pěknou zlatavou barvu.Do kastrolu nalijeme trošku vody a přivedeme k varu. Poté přidáme jen lehce osolené sádlo. Mícháme. Sádlo se přitom bude postupně vyškvařovat.
Sádlo pokrájíme na menší kostky cca 1,5×1,5 cm a dáme do většího hrnce. Podlijeme cca 1 dl vody, promícháme a necháme dusit. Jednou za 20 minut promícháme. Po cca 1 hodině už jsou kostky vyškvařené na polovinu.
Jak péct husu přes noc : Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).
Jak dlouho se peče 5 kg husa : Naprosto klíčový je čas pečení.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.
Jak dlouho rozmrazit husu
Při výběr husy doporučuji zvolit husu mladou – okolo 3 kg. Pracuje se s nimi nejlépe, mají jemnější chuť a dají se upéct v rozumném čase. Pokud budete pracovat s husou mraženou, doporučuji připočíst dva dny navíc a husu rozmrazit pomalu přímo v lednici.
Jakmile se sádlo rozpustí, přilijte mléko. Škvarky budou více křupavé a zlaté. Když škvarečky vystupují k hladině a sádlo již nepění, stáhněte kastrol z ohně, přeceďte a sádlo nalijte do čistých a suchých sklenic či porcelánové nebo kameninové nádoby.Z husy připravíme obvykle 6–8 porcí – v závislosti na její velikosti.
Jak se správně peče husa : Naprosto klíčový je čas pečení.
Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.