Jak uchovat bazalku v mrazáku?
Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa. Další možností je zpracovat ji do pesta, které je možno v lednici uchovávat až měsíc, případně ho zmrazit na dobu až dvou let.V zimě, když budete do vaření potřebovat bazalku, použijte jednu krychličku místo každé polévkové lžíce bazalky, kterou recept požaduje. Je to snadné, lahodné a laciné,“ dodává. Popsaná metoda zmrazování se dá použít také pro majoránku, pažitku, meduňku, mátu a estragon.Uchovávání v lednici není však vhodné pro bazalku, protože ta je citlivá na chlad. Proto bazalku pouze očistíme, svazek postavíme do nádobky s trochou vody a necháme v pokojové teplotě.

Jak dlouho vydrží bazalka : Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Jak zakonzervovat bazalku

Co se týče uchovávání, lístky bazalky vydrží 2 – 3 dny ve vlhkém svačinovém papíru nebo mikrotenovém sáčku a uložené v lednici. Bazalkové listy se dají také zamrazit, a to až na 3 měsíce, nejlepší variantou je bazalku rozmixovat s trochou vody či olivového oleje a zamrazit pomocí tvořítek na led.

Co dělat s květy bazalky : Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Bylinky, které přežijí zimu venku

Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.

Bazalka je výborným kořením při přípravě masa, velmi si rozumí s rybami jako pečenou pražmou či lososem. Neztratí se ani nasladko, hravě z ní vytvoříte vitamíny nabité broskvovo-bazalkové smoothie či netradiční bazalkový sorbet. TIP: K lehkému obědu či večeři je ideální volbou caprese.

Jak uchovat bylinky v lednici

Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku. Vlhkost zajistí, že si bylinky déle zachovají své aroma a tvar. Takto uložené bylinky vydrží přibližně týden až dva.Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.

Jak zamrazit bylinky

Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.

Jak nejlépe uchovávat bylinky : Nedoporučujeme plátěné pytlíky. Bylinku neuchráníte před vlhkostí a ztratíte hodně aromatických látek. Bylinky bychom měli skladovat odděleně podle jednotlivých druhů. Můžete použít plechové krabice, nádoby z tmavého skla či plastové potravinářské krabice, které lze důkladně uzavřít.

Jak nejlépe uchovat bylinky : Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.

Kdy zazimovat bazalku

Levandule už dávno odkvetla, ale máta vypadá ještě svěže. Na bazalku bude za chvíli už zima a mrazíky nesnese ani rozmarýn. Nadechněte se ještě naposledy bylinkové vůně a pak rostliny zazimujte.

Žádnou speciální zeminu používat nemusíte, ale rostlině se bude dobře dařit, pokud přidáte trochu perlitu na provzdušnění. „Bylinku zalévejte rovnoměrně, každý den trochu, a postavte ji na slunné místo. Na rostlinu by ale nemělo pražit slunce a neměla by být v průvanu,“ přidává další tipy bylinkářka Anna Krutová.Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

Co s bylinkami po zimě : Bylinky, které nesnáší zimu, si můžete přenést do květináčů za okno a pěstovat podobně jako pokojovky. Umístíte-li je do chladnější místnosti (okolo 15 °C), nebudou přes zimu růst, ale na jaře budou silnější.