Jak si začít zvyšovat emoční inteligenci
- Dejte každé emoci nálepku – správně ji pojmenujte.
- Buďte si vědomi toho, jak vaše emoce ovlivňují váš racionální úsudek.
- Uvědomte si, jestli jsou vaše pocity vašimi přáteli, nebo nepřáteli.
- Přijměte zodpovědnost za své vlastní emoce.
- Buďte vnímaví k pocitům ostatních.
K tomu, abyste to zvládli, vedou dvě základní dovednosti. První je ta, že jste své emoce schopni správně pojmenovat a pochopit, proč ve vás vznikají a jak vás ovlivňují. Druhá je ta, že dokážete své emoce ukočírovat a využít je k tomu, aby vám pomohly tam, kam se chcete nebo potřebujete dostat.7 kroků, jak zvýšit svou emoční a psychickou odolnost
- …
- Pečujte o zachování vlastní energie.
- Pamatujte, že i ten nejtemnější den má světlé okamžiky.
- Udělejte si „pozitivní audit“
- Zapomeňte na sebelítost.
- Naučte se všímavosti.
- Uvědomte si rozdíl mezi respektováním a tolerováním nevyhovujících situací
Jak se projevuje emoční inteligence : Emoční inteligence se projevuje schopností porozumět vlastním pocitům a odhadnout jejich příčiny i následky. Obvykle zahrnuje i schopnost svoje emoce ovládat. Člověk, který to dokáže, bývá obvykle zároveň schopen odhadnout i pocity jiných lidí a na základě toho s nimi i lépe vycházet.
Jak zlepšit empatie
Empatie není pevná vlastnost. Představ si ji jako sval, který lze cvičením rozvíjet. Rozvíjení schopností naslouchat, věnovat pozornost řeči těla a zvyšovat emoční inteligenci může zvýšit tvou schopnost vcítit se do druhých. Pomoci může také přijetí vlastní zranitelnosti a zkoumání nových perspektiv.
Jak se namotivovat na trénink : 11 tipů, jak se motivovat ke cvičení doma
- Dejte si konkrétní, ale reálné cíle.
- Vytvořte si tréninkový plán.
- Vybavte si vlastní domácí posilovnu.
- Zajistěte si soukromí a klid.
- Oblečte si sportovní oblečení
- Pochlubte se fotkou na sociální síti.
- Pusťte si tu správnou hudbu.
- Sledujte svůj pokrok.
Pro zlepšení sluchu si mohou pořídit sluchadla nebo třeba začít s meditací, která jim pomůže lépe se soustředit na zvuky, které je obklopují. Sluchadla jsou zdravotnický prostředek, který pomáhá řešit ztrátu sluchu, ale jóga a meditace mohou pomoci lépe snášet stres a ulevit si od něj.
A tady je malý návod, jak se ve vlastních emocích vyznat a jak s nimi pracovat:
- Veďte si myšlenkový deník.
- Eliminujte negativní emoce.
- Přijměte své emoce a naučte se je pojmenovat.
- Neprožívejte negativní věci příliš
- Neobviňujte druhé
- SOS v krizi.
- Otázky, se kterými zvládnete každou emoci.
- Druné neuklidňujte, ani jim neraďte.
Jak se vyrovnat s psychikou
10 + 1 rad, jak se vyrovnat se stresem
- Poznejte své stresory.
- Rozdělte stresory podle toho, zda je můžete ovlivnit nebo ne.
- Naučte se ve stresové situaci správně dýchat.
- Předvídejte, kdy stres může nastat a připravte si preventivní opatření
- Rozlišujte na podstatné a nepodstatné
- Regulujte své emoce a využijte jejich energii.
Bývají to velmi dobré verbální schopnosti, přesvědčivá nebo netradiční argumentace, rychlé osobní tempo nebo neúnavná koncentrace na řešení problémů. Často disponují výraznými analytickými nebo technickými kompetencemi, rychle chápou souvislosti a přicházejí s inovacemi.Z hlediska psychologie se za silného považuje ten, kdo je schopen zvládat těžkosti, a za slabého ten, kdo se o takové zvládání ani nepokouší. Jinak řečeno: Silný člověk se SNAŽÍ ZLEPŠIT situaci, která není lehká. Nemá-li práci a vadí-li mu to, snaží se najít si práci a být v ní co možná nejlepší (ačkoli to není lehké).
potíže v chování k ostatním, často popisované jako nedostatek empatie, neschopnost porozumět mimice a řeči těla ostatních. neschopnosti vyjádřit své pocity.
Jak být méně empaticky : Základem je aktivní pozornost. Empatie se zlepšuje pouhou soustředěnou pozorností na ni. Ve chvíli, kdy si dokážeme představit, co druhý prožívá, naše schopnost vcítění roste. Empatii však snadno můžeme i zablokovat, mnohdy i nevědomě, pokud jsme dlouhou dobu vystavováni nadměrnému utrpení druhých.
Co si dát před tréninkem : Obecně je možné říci, že byste před cvičením měli zvolit snadno stravitelné jídlo, které je bohaté zejména na bílkoviny a sacharidy. Jako vhodný zdroj bílkovin můžeme zmínit například kuřecí a krůtí maso, cottage sýr nebo jogurt. Vhodným zdrojem sacharidů jsou zase například brambory, ovoce, rýže nebo vločky.
Jak se rozcvičit před tréninkem
Před vlastním rozcvičením je vhodné svaly lehce prohřát. Stačí pětiminutový klus po rovině. Svaly se prokrví, mírně stoupne tepová frekvence a rozcvička je efektivnější. Na běh potřebujete hlavně dolní končetiny a tak začněte protažením nohou.
Pro zlepšení sluchu si mohou pořídit sluchadla nebo třeba začít s meditací, která jim pomůže lépe se soustředit na zvuky, které je obklopují. Sluchadla jsou zdravotnický prostředek, který pomáhá řešit ztrátu sluchu, ale jóga a meditace mohou pomoci lépe snášet stres a ulevit si od něj.Tento typ nedoslýchavosti většinou nelze léčit léky nebo chirurgickým zákrokem. Percepční nedoslýchavost se kompenzuje nejčastěji sluchadly. Nejlepší způsob, jak diagnostikovat a léčit percepční nedoslýchavost, je návštěva sluchadlového specialisty, který provede kompletní vyšetření sluchu.
Jak uklidnit nervy a psychiku : Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.