Jak trhat pampelišky na med?
Pampelišky pro výrobu medu sbíráme v době jejich kvetení. Nejhojnější kvetení pampelišek můžeme pozorovat od poloviny dubna do poloviny května, záleží hodně na počasí a oblasti, ve které bydlíme.Květy pampelišek omyjeme pod proudem studené vody, aby se vyplavil pyl i brouci. Vsypeme je do hrnce, přidáme šťávu z citronu a pomeranče, strouhanou pomerančovou kůru a vodu. Necháme 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den do chladu a temna.Na zhruba 1 litr „medu“ potřebujete:

  1. asi 250 květů pampelišek,
  2. 1 litr vody,
  3. 1 citron,
  4. 1 pomeranč,
  5. 1 kg cukru.

Jak dlouho louhovat pampelišky na med : Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.

Jak sbírat pampelišky

Jak sbírat kořen pampelišky

  1. Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
  2. Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
  3. Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
  4. Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
  5. Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.

Jak zpracovat květ pampelišky : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

V kuchyni se používají květy, listy i kořeny. Kořen sbíráme nejlépe před rozkvětem rostliny (březen až duben), listy od dubna do září. Pampeliška chutná podobně jako čekanka mírně nahořkle. Rostlina je kromě vitamínů A, B, C a D zdrojem betakarotenu, křemíku, draslíku, vápníku, železa a dalších minerálních látek.

Z terapeutického hlediska pampelišky a med z pampelišek pomáhají zejména játrům a ledvinám vykonávat svou práci a udržovat střeva ve zdravém stavu. Chuť je silná se střední sladkostí a mírně kořeněnou přetrvávající dochutí smetanky lékařské, která byla popsána jako osvěžující až magická.

Jak zahustit pampeliškový med

Přidat můžete celé plátky nebo jen šťávu. Zajímavě med oživí i vanilkový lusk, zahustit jej můžete pomocí jablečného džusu, který je zdrojem pektinu. Pak už ale bude med trochu připomínat džem.Pampeliškový med

  1. 400 květů pampelišky.
  2. 2 citrony.
  3. 2 kg cukru.
  4. 2 litry vody.

Skvrnu na oblečení navlhčete vodou a naneste ve vrstvě roztok octa a jaru a vetřete jej do látky a nechte působit 15 minut. Dávejte pozor, aby roztok zůstával jen na postiženém místě oblečení.

Pampelišky nacházíme nejčastěji na loukách, podél cest i na cestách, na mezích, polích a zahradách. Listy je nejlepší sbírat před květem, přidáváme je čerstvé do salátů, polévek či zeleninových příloh. Kořen sbíráme nejlépe časně zjara, ještě před květem, či na podzim, po odkvětu.

Na co je dobrý květ pampelišky : Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.

Co s květy pampelišek : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Na co je květ pampelišky

Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.

Pokud jde o skladování, sušený kořen pampelišky by měl být skladován na suchém a tmavém místě v uzavřené nádobě, aby si uchoval svou kvalitu. Čerstvý kořen pampelišky lze skladovat v lednici po dobu několika dnů. Tinktura a sirup se uchovávají v tmavých a uzavřených lahvičkách na suchém místě.Pampelišky jsou plné živin, včetně vitamínů A, C a K, a minerálů, jako je železo, vápník a draslík. Tyto živiny podporují zdravé trávení, posilují imunitní funkce a poskytují antioxidační vlastnosti. Kromě toho se předpokládá, že pampeliškový med má močopudné účinky a může napomáhat detoxikaci jater.

Na co je pampeliškový med : Z terapeutického hlediska pampelišky a med z pampelišek pomáhají zejména játrům a ledvinám vykonávat svou práci a udržovat střeva ve zdravém stavu. Chuť je silná se střední sladkostí a mírně kořeněnou přetrvávající dochutí smetanky lékařské, která byla popsána jako osvěžující až magická.