Jak probíhá odbavení
- Po příchodu na letiště vyhledejte odbavovací přepážku vaší společnosti a vašeho letu. Orientujte se podle tabulí či nápisech nad přepážkami.
- Na přepážce předložíte cestovní doklad. Obratem vám vystaví palubní lístek.
- Pokud zároveň odbavujete zavazadla, zváží vám je a odevzdají do podpalubí.
Žádná aerolinka v Evropské unii nepřepravuje munici, výbušniny a zápalné látky. V příručních zavazadlech jsou zakázány také zbraně a jejich napodobeniny, včetně praků. Do kabinové tašky nesmějí ani paralyzéry, slzné plyny a pepřové spreje nebo repelenty.S ní a vaším palubním zavazadlem se už můžete vydat na letištní kontrolu. Tam zkontrolují, že nepřevážíte nic nebezpečného a zakázaného (zbraně, ostré předměty, tekutiny nad 100 ml a jiné). Za kontrolou opět budete potřebovat obrazovku či odletovou tabuli.
Jak dlouho před odletem na letišti Praha : Doba, kdy můžete být odbaveni na letišti, a kdy se odbavení ukončuje, závisí na jednotlivých aeroliniích, a proto je vždy lepší si tyto informace ověřit na webových stránkách. Obecně platí, že se odbavovací přepážka otevírá 2 hodiny před plánovaným odletem. Odbavit je možné tradičně nebo online.
Kdy dostanu palubní lístek
Palubní lístek je dostupný 24 hodin před nástupem do letadla, stačí si ho vytisknout nebo stáhnout do telefonu. Ať tak či onak, je zásadním dokumentem, který vám umožní vstup do letadla.
Jak se nastupuje do letadla : Nástup do letadla
Místo v letadle je pro všechny. Personálu ukážete palubní vstupenku a cestovní doklad. Následně buďto nástupním mostem, autobusem nebo pěšky po letištní ploše dojdete k letadlu. Při nástupu do letadla bývá zvykem ještě jednou ukázat palubní vstupenku a pozdravit se s palubním personálem.
Na palubu si s sebou vezměte všechny hodnotné a křehké předměty jako šperky, fotoaparát, elektronická zařízení (mobilní telefon, notebook), nabíječky a adaptéry. Tyto předměty budete muset spolu s balíčkem tekutin při kontrole vybalit. Proto je mějte zabalené a připravené úplně nahoře.
„U namátkou vybraných cestujících vezme kontrola vzorky pomocí malého papírku, kterým se otře oděv, zavazadla nebo například kůže na rukou. Tyto vzorky pak stačí jen vložit do přístroje, který vyhodnotí, zdali kontrolovaná osoba manipulovala s výbušninami,“ uvedla mluvčí letiště Marika Janoušková.
Co si nemuzeme vzít do letadla
V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.Check-in neboli odbavení je potvrzení aerolince, že opravdu poletíte na palubě daného letu. Dopravce během check-inu získá přesné informace o vašem jméně, datu narození a číslu pasu a na jejich základně vám vystaví platnou palubní vstupenku.Standardní Check-in (Odbavovací přepážka)
Odbavovací přepážka zpravidla otevírá 2 hodiny před plánovaným odletem a zavírá 40 minut před plánovaným odletem. Tento čas se však může lišit u jednotlivých leteckých společností i destinací.
Ideální je zvolit volné kalhoty, např. z bavlny a místo poklopce a knoflíku volit pletený pas se šňůrkou nebo elastickým lemem. Na horní část těla si oblečte pohodlné volné tričko a mikinu nebo svetr. Letadla jsou klimatizována, proto je dobré mít teplejší oblečení vždy po ruce.
Jak s notebookem do letadla : Další elektronikou, kterou můžete využít ke zkrácení dlouhé chvíle během cestování, jsou především notebook či tablet. I u nich platí, že musí být ve speciálním režimu. Tablet musí být rovněž v režimu letadlo, což by měla většina z nich podporovat. Pokud váš tablet nemá ani 3G, můžete být ještě více v klidu.
Kolik muze mít batoh do letadla : Každý cestující si smí vzít na palubu letadla pouze jedno příruční zavazadlo o velikosti až 40x30x20 cm, a do maximální hmotnosti 10 kg, za které se neplatí. Toto zavazadlo se musí vejít pod sedadlo před vámi. Může to být například taška na notebook, dámská kabelka nebo malý cestovní batoh.
Jak si zabalit hygienu do letadla
Klasické a všeobecně známé omezení představují tekutiny. Jakékoliv tekutiny smíte převážet jen v lahvičkách o maximálním objemu 100 ml. Všechny lahvičky musí být pohromadě v průhledném uzavíratelném obalu o maximálním objemu 1 litr. Celkem tedy můžete na palubu s 10 lahvičkami o objemu 100 mililitrů.
V zapsaných zavazadle je zakázáno přepravovat výbušniny, plyny, hořlavé kapaliny a látky, toxické a infekční látky, radioaktivní materiál, peroxidy, žíraviny a paliva. Podrobný soupis zakázaných předmětů doporučujeme ověřit před odletem u letecké společnosti a/nebo u provozovatele letiště.Deodorant je do letadla obvykle povolen, pokud splňuje pokyny Úřadu pro bezpečnost dopravy (TSA) týkající se gelů, tekutin a aerosolů. Tyto předpisy Sada TSA uvádějí, že si můžete vzít s sebou deodorant v balení o objemu maximálně 3,4 unce (100 mililitrů).
Co se nesmí dát do odbaveného zavazadla : 12 věcí, které nepatří do odbaveného zavazadla
- Výbušniny, zábavná pyrotechnika.
- Střelné zbraně
- Nože, břitvy, sekery.
- Chemické a toxické látky.
- Hořlaviny, kyseliny, žíraviny.
- Žhavící zapalovače.
- Radioaktivní, toxické a infekční látky.
- Obranné spreje, repelenty.