Jak tisknout na fólie?
Postup spočívá v tisku na speciální fólii s lepidlem a následné aplikaci druhé (krycí) fólie na již potištěnou fólii pomocí laminátoru. Pro vyšší odolnost grafického motivu je vhodné jej tisknout v kombinaci s lesklým lakem.Pro tisk na plast je vhodný laser. Nejčastěji se využívají UV nebo vláknový laser, které jsou vhodné pro produkty, kde je vyžadován hladký povrch po realizaci potisku. V obou případech vznikají perfektně čitelná označení s vysokou mírou kontrastu.Řešením by mohlo být jejich laminování, ale pokud nemáte po ruce laminovačku, dobré služby vám prokáže tiskárna s laserovou technologií tisku, která se vyznačuje vyšší voděodolností a stálostí výtisků. V interiéru zvýšenou vlhkost zpravidla řešit nemusíte a k tisku nálepek klidně použijte inkoustovou tiskárnu.

Co je to inkoustová tiskárna : Obecně princip inkoustové tiskárny spočívá ve vystřelování mikroskopických kapek inkoustu z tiskové hlavy. Předtím než se tak stane, musí být tisková hlava díky speciální pumpě naplněná inkoustem ze zásobníků (cartridge). Pak jsou barevné kapky inkoustu pomocí trysek pod tlakem vystřelovány na papír.

Jak nalepit fólii bez bublin

Před lepením plochu jemně postříkejte slabým roztokem saponátu z rozprašovače, snadněji půjdou vytlačit případné bubliny. Pokud se nepodaří samolepící fólii napoprvé přiložit do správné polohy, můžete ji ještě posunout a vyrovnat nebo stáhnout a opět nalepit.

Jak tisknout na ubrousky : Vše, co vám postačí ke zdařilému tisku je trocha isopropyl alkoholu (IPA) 90%+ na odmaštění (nepoužívejte Aceton – viz vysvětlení níže). Naneste ho trochu na papírový ubrousek a za studena s ním vyčistěte tiskovou plochu (pokud máte podložku zahřátou, nemusí se vyčistit, neboť se IPA odpařuje příliš rychle).

Obrázek, fotografii nebo vybraný motiv vytiskněte na nažehlovací papír zrcadlově a položte ho na líc látky, potiskem dolů. Asi jednu minutu po papíru přejíždějte žehličkou nastavenou na požadovanou teplotu. Nepoužívejte napařování. Až látka vychladne, neprůhlednou vrstvu nažehlovacího papíru sloupněte směrem od rohu.

PLA se obvykle tiskne při teplotách mezi 190 a 220°C. Přesná teplota závisí na konkrétní značce filamentu a na Vaší tiskárně. Teplota podložky by měla být nastavena na 50-60°C pro lepší přilnavost.

Jak nastavit tisk samolepek

Nastavení a tisk stránky stejného štítku

  1. Zvolte Korespondence > Štítky.
  2. Vyberte Možnosti.
  3. Zvolte Typ tiskárny, Produkty štítků a Číslo výrobku.
  4. Vyberte OK.
  5. Do pole Doručovací adresa zadejte adresu nebo jiné informace.
  6. Pokud chcete změnit formátování, vyberte text a pak vyberte Písmo a proveďte změny.

Pokud nevlastníte štítkovač a je pro vás zbytečné pořizovat si speciální tiskárnu na etikety, můžete pro tisk samolepek využít klasickou inkoustovou nebo laserovou tiskárnu. Do těchto zařízení budete potřebovat arch samolepicích štítků vybraných rozměrů.Inkoustová tiskárna nemá tak velkou spotřebu elektrické energie jako laserová, protože se před každým tiskem nemusí zahřívat. Pokud plánujete tisknout především fotografie, doporučuje se inkoustová tiskárna. Nejen, že fotky mají z inkoustovky živější barvy, ale i lépe propracované detaily.

INKOUST. Médium dříve získávané z duběnek, kůr či listů stromů a keřů. Inkousty zaznamenáváme již ve středověkých rukopisech, kdy nejčastější byl inkoust červený a černý. Duběnky obsahují tanin, který díky výluhu, příměsi arabské gumy, zelené skalice a cukru vytvářel psací barvu.

Jak se zbavit bublin na fólii : Případné bubliny stačí jen opratrně propíchnout špendlíkem. Po propíchnutí fólie vytlačíme zbylý vzduch stěrkou a uhladíme.

Jak vytlačit bublinu : Nachází-li se bubliny čistě u krajů, dejte jim čas. Často do druhého dne zmizí, jen co si lepidlo sedne. Pokud obývají střed displeje, můžete je zkusit vytlačit směrem k okrajům. Jinak ale bude potřeba sklo nadzvednout a lapený vzduch vypustit ven.

Jak tisknout na oblečení

Jiný nažehlovací papír použijete pro inkoustovou tiskárnu, jiný pro laserovou. Obrázek, fotografii nebo vybraný motiv vytiskněte na nažehlovací papír zrcadlově a položte ho na líc látky, potiskem dolů. Asi jednu minutu po papíru přejíždějte žehličkou nastavenou na požadovanou teplotu. Nepoužívejte napařování.

Složenka musí být originální, tisk se provádí pouze do kolonek originální složenky, proto je v menu „Tisk – Tisknout podklad formuláře“ tato položka nezaškrtnutá, v opačném případě by se tiskl i podklad tj. složenka, kterou by ale Česká pošta nepřevzala.Na síto naneseme špachtlí barvu a gumovou těrkou rovnoměrně roztáhneme po celé ploše síta. Na těrku vyvíjíme tlak a roztíráme vícekrát v různých směrech, až máme jistotu, že barva prošla všemi „dírkami“. Po natištění síto důkladně umyjeme. Přípravek na vymývání sít závisí na druhu použitých barev.

Čím se dá psát na textil : Štětec nebo aplikátor. Pro kresbu jsou vhodné kulaté štětce menších velikostí, pro nanášení barvy ve větších plochách se hodí spíše široké štětce nebo molitanové štětce. Tupfovací štětec využijete zvláště při nanášení barvy přes šablony. Stejně tak lze barvy na textil nanášet houbičkou nebo pomocí razítek.