Jaké testy se dělají při darování plazmy?
KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…Ano, z odebraných vzorků krve se provede vyšetření krevního obrazu, testy na přítomnost žloutenky typu B a C, na syfilis a HIV, stanovení krevní skupiny a vyšetření nepravidelných protilátek. Dárci se také změří krevní tlak a u nových dárců se kontroluje moč.Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Jak probíhá první darování plazmy : Po příchodu na odběrový sál Vás sestra uloží na odběrové křeslo, vše Vám vysvětlí a provede napíchnutí žíly. Nejprve odebere vzorek krve pro laboratorní vyšetření krevního obrazu. Poté Vás sestra napojí pomocí sterilního setu pro odběr plazmy na krevní separátor, který automaticky provede odběr krevní plazmy.

Kdo by neměl darovat plazmu

Před odběrem vás prohlédne náš lékař, který posoudí váš zdravotní stav. Darování plazmy není vhodné, pokud trpíte nějakým těžkým chronickým onemocněním – jaterním, srdečním, ledvinovým nebo metabolickým.

Co Nedelat před plazmou : V den odběru

dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.

Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

Jak často je zdravé darovat plazmu

Plazmu můžete darovat 1× za 14 dní. Maximální rozestup je 6 měsíců.Krevní plasma je roztok především bílkovin, minerálů a enzymů, které vedle funkce tekutého prostředí pro krvinky plní řadu dalších funkcí, například při přesunu vstřebaných živin, zástavě krvácení a zabezpečování imunity.Při darování plazmy přijde tělo především o vodu, proto je důležité před a po odběru pít dostatečné množství tekutin. Bolí odběr krevní plazmy Plazmaferéza je zcela bezbolestný zákrok. Odběr plazmy se nijak neliší od odběru krve, vpich je minimálně bolestivý.

V den odběru

dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.

Proč Nedarovat plazmu při menstruaci : Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.

Kolik dostanu za darování plazmy : Finanční náhrada

Darovat lze jednou za 14 dní, měsíčně si tak každý dárce může přijít na 1 800 Kč. Výjimku tvoří první a druhý odběr. Za první odběr dostane dárce náhradu 500 Kč a za druhý odběr 1300 Kč (doplatek 400 Kč za první odběr + náhrada 900 Kč za druhý).

Co vše lze zjistit z krevního obrazu

Krevní obraz je screeningové vyšetření krve, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk, mezi které patří erytrocyty, leukocyty, trombocyty a další odvozené parametry. Odchylky v hodnotách mohou poukazovat na zdravotní problém, který se v našem těle odehrává.

Každému dárci bude před odběrem změřen tlak, pulz, ze vzorku krve se provede vyšetření krevního obrazu. Další podrobné vyšetření se provede po odběru krve: vyšetření HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, krevní skupina plus protilátky v krvi. Tato vyšetření mají význam nejen pro příjemce, ale také pro dárce krve.Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.

Co se zjistí že sedimentace krve : Zvýšená sedimentace vypovídá o tom, že v těle probíhá akutní nebo chronický zánětlivý proces. Kde se zánět v těle nachází, je však nutné zjistit pomocí dalších vyšetření. Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění.