Obecně lze ocel svařovat kterýmkoliv běžným postupem. Nejčastěji se však používá postup označovaný jako MIG/MAG, v menší míře i svařování metodou TIG či s MMA obalenou elektrodou.Svarové plochy musí být zbavené všech nečistot a mastnoty. Oblouk zapálíme lehkým kontaktem o svařované místo a následným oddálením cca 5 mm. Dochází k roztavení kovu a vzniká svarová lázeň. Elektrodu mírně táhneme a současně mírně pohybujeme do stran, udržujeme předepsanou vzdálenost oblouku.Při nastavení a volbě svařovacího proudu je nutné uvažovat jak silné (tloušťka stěny svařovaných dílů) materiály budeme svařovat. Pro malé tloušťky cca 2 mm použijeme malý svařovací proud např. pro průměr elektrody 2,5 mm cca 60 A, ale pro tloušťku materiálů 10 mm už musíme použít svařovací proud 80 A.
Jak svařit kov : Svařování oceli metodou MMA
Hořící elektrický oblouk taví základní i přídavný materiál v podobě kovové elektrody s různými typy obalu. Z nich se natavený kov ukládá do svarové lázně, čímž dochází k vytvoření svarového spoje. Z obalu elektrody se tvoří plyny, které chrání svarovou lázeň před nežádoucí oxidací.
Jak svařit železo
Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.
Kdy je ocel Svařitelná : Obecně se udává, že ocelí vhodnou ke svařování je taková, která má obsah uhlíku do 0,2%, naopak nevhodnou ta, která obsahuje uhlíku více než 0,3%.
V případě špatného zapojení a špatného výběru obalené elektrody bude svářečka velmi špatně nebo dokonce vůbec svářet nebude. Elektroda se bude nejen lepit, špatně zapalovat, špatně rozlévat, nebude držet oblouk a i výsledný svár nebude stát za nic.
Například pro bezproblémové svařování elektrodou o průměru 2mm potřebujeme proud 80 Ampér, pro 3mm je třeba 120 Ampér. V podstatě potřebný proud vypočítáme tak, že průměr elektrody vynásobíme 40-ti a dostaneme výsledek v ampérech.
Jak brát železo
Kdy užívat železo během dne „Nejlépe se vstřebává ráno a dopoledne, proto bychom doplňky měli užívat v tuto dobu. Pokud doplňky obsahují nehemové železo, užívejte je buď nalačno, asi 30 minut před jídlem, anebo 2 hodiny po jídle. Hemové železo užívejte nalačno, s jídlem i po jídle,“ doporučuje Renáta Davidová.Aktivní plyny vstupují a ovlivňují svarovou lázeň a nejčastěji se používá Oxid uhličitý neboli CO2 a to buď samotný nebo ve směsi s inertním plynem a to nejčastěji s Argonem nebo méně často s kyslíkem. Pro sváření nízkolegovaných ocelí se nejčastěji používá svařovací směs Argon 82% a 18% Oxid uhličitého.Surové železo se získává z oxidické železné rudy tavením. Naproti tomu ocel je umělou slitinou železa a uhlíku (a dalších prvků), jakož i litiny a surového železa.
Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).
Kdy brát železo ráno nebo večer : Nejlepší způsob jak zajistit, aby vaše tělo železo zcela vstřebalo, je užívat ho ráno nalačno, protože v tuto dobu je jeho vstřebatelnost nejvyšší. Pokud máte akutní nedostatek železa v prvotní fázi, pak doporučuji železo užívat formou doplňků stravy. Nejlépe vstřebatelné železo je forma bisglycinát.
Co se nesmí jíst k železu : Co zhoršuje vstřebávání Fe Současná konzumace mléčných výrobků, vlákniny, polyfenolů obsažených v kávě, čaji a červeném víně. Pro příklad: 1 šálek čaje sníží vstřebávání o 70-80%.
Co plyn na svařování
Pro běžné svařování hliníkových a měděných materiálů vyhovuje nejrozšířenější Argon 4,6. Argon 4,8 použijeme pro spoje s vyšším důrazem na kvalitu. Argon 5,0 je nutný třeba na svařování titanu. Směsný inertní plyn používající se zejména při automatizovaném a robotizovaném svařování.
Svařovat lze kovové i nekovové materiály, materiály podobných i různých vlastností. Ale pro různé typy spojů a materiálů jsou vhodné jiné metody svařování. Při svařování dojde vždy ke změně fyzikálních nebo mechanických vlastností základního materiálu (spojovaného) v okolí spoje.Obecně platí, že litina má větší tvrdost, ale zároveň je křehčí a méně duktilní. To znamená, že litinové broky mají tendenci se rozpadat na větší kusy ve srovnání s ocelovými. Litina má větší konkrétní hmotnost než ocel, což ji činí účinnější pro odstraňování silného vápenatého nánosu, rzí a slévárenských zbytků.
Jak poznat ocel od železa : Do vzorku s činidlem přidejte několik kapek amoniaku do fialového zbarvení. 4. Do zkumavky přidejte 10% kyselinu octovou, až do změny zbarvení – při pozitivní reakci vznikne červený chelát, při negativní se roztok odbarví do žluta. Železo je kov leskle bílé barvy, měkký, dobře tvárný a malé pevnosti.