Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.Při sušení ovoce záleží na tom, kolik plody obsahují šťávy. Doba sušení se tak může lišit. Doporučujeme nastavit sušičku na 6 hodin, pak jahody zkontrolovat a dobu sušení prodlužovat podle potřeby vždy o další hodinu až dvě. Správně usušená jahoda při stisknutí nepouští šťávu, je tuhá a mírně lepkavá.Lyofilizace neboli sušení mrazem je šetrná metoda, při níž dochází k odstranění až 99 % vody. Probíhá za nízké teploty a tlaku. Tím je zajištěno, že voda sublimuje – přechází z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára). Díky tomu nedochází ke změnám ve struktuře ani složení.
Jak se suší ovoce : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Jak probíhá sušení mrazem
Lyofilizace neboli sušení mrazem je proces, kdy dochází k vysušení přirozeně obsažené vody v produktu za extrémně nízké teploty a tlaku. Voda přestupuje z pevného skupenství (led) přímo do plynného (pára), aniž by došlo k její přeměně na kapalnou fázi (vodu).
Co je ovoce sušené mrazem : Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce
Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody. Tento mrazivý šok má mnoho výhod.
Místo sušičky poslouží i obyčejná trouba. Nastavte troubu na teplotu okolo 60 °C a nechte dvířka pootevřená, aby mohla unikat vlhkost. Sušení v troubě je ale pomalejší – trvá asi dvakrát déle než v sušičce, protože vzduch uvnitř neproudí tak dobře.
Postup, jak sušit ovoce v troubě:
Troubu předehřejte na minimální teplotu. Kousky skládejte do trouby až po jejím důkladném předehřátí. Jednotlivé plátky rozmístěte tak, aby se vzájemně nepřekrývaly. Délka sušení závisí na druhu ovoce, přesné teplotě a tloušťce plátků.
Jak se suší lyofilizované ovoce
Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce
Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody.Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.Jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé Nejlepší způsob, jak uchovávat sušené ovoce co nejdéle čerstvé, je skladovat je v suchém a chladném prostředí v nepropustných nádobách nebo uzavřených sáčcích.
K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:
- 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
- 50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.
- 68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.
Jak dlouho sušit ovoce : Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.
Jak udělat sušené jahody : Postup
- Omyjte a nakrájejte. Jahody očistěte, osušte a odstraňte stopky.
- Potraviny rozložte. Jahody rozložte na police v sušičce a posypte polovinou vanilkového cukru.
- Sušte. Sušte v sušičce 60 minut při teplotě 70 °C.
- Jahody otočte, posypte zbylým vanilkovým cukrem a sušte dalších 60 minut.
Jak sušit ovoce v horkovzdušné troubě
Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.
Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení.Pokud si jich hodně přinesete domů, nevydrží v lednici dlouho. Záleží na tom, v jakém stupni zralosti jsou přinesené jahody, případně jak byly skladovány. Všeobecně se ale doporučuje je sníst do dvou dnů. Ale správně zmražené jahody by měly vydržet až 8 až 12 měsíců, aniž by ztratily svou chuť a vůni.
Jak udělat jahody se smetanou : Připravte 4 vyšší sklenice a na dno dejte pár plátků jahod, na ně trochu jahodového pyré a na to vrstvu šlehačky. Pak pokračujte ve vrstvení jahody – pyré – šlehačka, až vypotřebujete všechny ingredience, navrch byste měli končit šlehačkou. Vršek poháru ozdobte plátky jahod a lístkem máty nebo meduňky.