Jaká stupnice má jeden křížek?
Na pátém stupni stupnice H dur leží tón FIS, proto další v pořadí se 6 křížky je stupnice FIS dur. To už je stupnice, která se tak často nehraje, ale měli byste ji znát.Např. C dur = 0 křížků nebo béček X a moll = 0 křížků nebo béček G dur = 1 křížek X e moll = 1 křížek E dur = 4 křížky X cis moll = 4 křížky TAKOVÝM DVOJICÍM STUPNIC ŘÍKÁME PARALELNÍ (=souběžné).D dur (anglicky D major) je durová stupnice, respektive tónina, která má předznamenání 2 křížky – fis a cis. Tedy má zvýšený třetí a sedmý tón.

Jak jdou durové stupnice za sebou : Durové stupnice – přirozené (čisté), harmonické a melodické

Stupně 1 Předznamenání
A – dur a 3# – fis, cis, gis
E – dur e 4# – fis, cis, gis, dis
H – dur h 5# – fis, cis, gis, dis, ais,
Fis – dur fis 6# – fis, cis, dis, gis, ais, eis

Jaká stupnice má 3 křížky

A dur (anglicky A major) je durová stupnice, která má v předznamenání 3 křížky – fis, cis a gis, stupnice má tedy tóny a, h, cis, d, e, fis, gis, a.

Která stupnice má 4 Bečka : kvartový kruh (stupnice se staví na 4.

Zdroje: ZENKL, Luděk. ABC hudební nauky.

Pořadí křížků v předznamenání

V předznamenání skladby se křížky zapisují v následujícím pořadí: fis, cis, gis, dis, ais, eis, his, tedy po kvintách nahoru. V houslovém klíči se umisťují co nejvýše na osnovu (nejvýše je křížek u tónu G), platí ovšem pro daný tón ve všech oktávách.

Stupnice g moll má 2 béčka- hes, es. Při tvorbě harmonické a melodické stupnice musíme dávat pozor na zvyšování, protože béčko nelze zvýšit křížkem (bylo by to zvýšení o celý tón, nikoliv půltón). Chceme-li zvýšit sedmý tón o půltón, musíme k notě, která má v předznamenání béčko dát odrážku.

Jak si zapamatovat stupnice

Musíme si pouze pamatovat, že stupnice s jedním béčkem je F-dur, a poté už je pořadí stupnic stejné jako pořadí béček. To znamená: vím, že F-dur má jedno bé, a pak už pokračuji béčky-B-dur, Es-dur, As-dur, Des-dur, Ges-dur, Ces-dur, (Fes-dur neexistuje).V dnešní době se používají čtyři základní klíče: houslový, basový, altový (violový) a tenorový. Každý z těchto klíčů udává polohu jednoho tónu, a od něj se odvodí všechny ostatní. Přitom se vždy řídíme pořadím notové abecedy (C, D, E, F, G, A, H).V předznamenání skladby se křížky zapisují v následujícím pořadí: fis, cis, gis, dis, ais, eis, his, tedy po kvintách nahoru. V houslovém klíči se umisťují co nejvýše na osnovu (nejvýše je křížek u tónu G), platí ovšem pro daný tón ve všech oktávách.

Tóny c d e f g a h c tvoří řadu tónů, které říkáme STUPNICE. Začíná tónem c a končí zase tónem c a proto jí nazýváme STUPNICE C DUR. Každá stupnice se skládá z 8 tónů, které jdou za sebou.

Kolik je hudebních klíčů : V dnešní době se používají čtyři základní klíče: houslový, basový, altový (violový) a tenorový. Každý z těchto klíčů udává polohu jednoho tónu, a od něj se odvodí všechny ostatní. Přitom se vždy řídíme pořadím notové abecedy (C, D, E, F, G, A, H).

Jaké jsou druhy stupnic :

  • Diatonické – církevní stupnice. Vznikaly převážně ve středověku a byly vedeny více melodickým, než harmonickám charakterem .
  • Durové stupnice. jednotlivé stupně se nazývají:
  • Mollové stupnice. Tato stupnice se v základu dělí na přirozenou (aiolskou) a harmonickou.
  • Cikánská stupnice.
  • Pentatonická stupnice.
  • Celotónová stupnice.

Kolik tónů obsahuje jedna Stupnice

Stupnice je řada tónů seřazených podle určitých pravidel od nejnižšího k nejvyššímu a naopak. Základní stupnicí je stupnice durová. Je to řada osmi tónů, která má půltóny mezi 3. a 4.

Tónová soustava obsahuje celkem devět oktáv, z nichž každá má své jméno. Podobně se jmenují tóny, které do jednotlivých oktáv patří, například kontra A, malé d, jednočárkované g apod.Říkáme tedy, že stupnice D dur má v PŘEDZNAMENÁNÍ dva křížky (2#).

Co je po oktávě : V hudbě se sestavují tóny podle určitých relativních výšek ve stupnice o osmi tónech, které se nazývají: prima, sekunda, tercie, kvarta, kvinta, sexta, septima a oktáva. Mezi dvěma tóny stupnice mohou být určité poměry frekvencí (viz tabulka). Uvedené intervaly jsou ty nejlepší jaké můžeme v hudbě získat.