Jak strávit čas?
Sloveso strávit se všech svých významech – trávením vstřebat (strávit jídlo), prožívat (strávit víkend, dovolenou) i zničit (oheň strávil les) – píše se „s“ na začátku, tedy strávit, nikoli ztrávit. Další obvyklá spojení: strávit čas (nikoli ztrávit čas) příjemně strávená dovolená (nikoli příjemně ztrávená dovolená)Pár tipů jak strávit pohodový Den dětí

  1. Piknik v parku. Do parku se s dětmi můžete vybrat kdykoliv a když si sbalíte nějaké dobroty tak děti budou mít určitě radost.
  2. Návštěva zoo / zooparku.
  3. Cesta vláčkem.
  4. Zmrzlina, nebo dortíček.
  5. Dětské hřiště, sportoviště, zábavní parky nebo herničky.
  6. Dětský program, veletrhy, akce.

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Jaké i se píše ve slově mi : Při psaní zájmen my a mi je nejdůležitější uvědomit si, jestli zájmeno zastupuje pouze jednu osobu nebo jestli se týká více osob. Pokud mluvíme o 2 a více lidech, musíme napsat Y. Jestliže se věta vztahuje na jednu jedinou osobu, píšeme I měkké.

Kdy se píše byly a byli

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Kdy se píše Yi na konci slova : Pro psaní koncovek je důležité rozlišení měkkých a tvrdých přídavných jmen, viz téma druhy přídavných jmen. U měkkých přídavných jmen (vzor jarní), píšeme vždy měkké I. U tvrdých přídavných jmen (vzor mladý) píšeme tvrdé Y, nikoliv však ve všech tvarech!

Je totiž potřeba si pamatovat, že zatímco dítě (v jednotném čísle) je rodu středního, děti (v množném čísle) jsou rodu ženského. Tomu odpovídají i zakončení slovesných tvarů. Vždy píšeme, že děti byly, děti si hrály, děti skákaly, děti plakaly (nikoli děti byli, děti si hráli, děti skákali, děti plakali).

LI, když je podmět v mužském rodu životném. Ptáme se ukazovacím zájmenem TI. Ti muži zpívali. LY, když je podmět v mužském rodu neživotném.

Jaké i se píše v minulém čase

Základní pravidla

podmět koncovka
rod mužský životný -I
rod mužský neživotný -Y
rodu ženský -Y
množném čísle rodu středního -A

Pokud přivlastňujeme něco, co je rodu ženského, píšeme vždy koncovku -ovy. Jestliže přivlastňujeme něco, co je rodu mužského neživotného, píšeme koncovku -ovy. Pokud přivlastňujeme něco, co patří k rodu mužskému životnému, musíme napsat v přivlastňovacím přídavném jménu koncovku -ovi.V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti.

Jak se tvoří otázka v minulém čase : Otázky v minulém čase tvoříme ve všech osobách přidáním pomocného slovesa did před podmět věty. I zde platí, že významové sloveso už nebude v minulém čase, ale v základním tvaru. Did you like the book Did she wear a white dress

Jak poznat Otcův matčin : V přídavných jménech přivlastňovacích píšeme měkké -i pouze v 1. a 5. pádu množného čísla rodu mužského životného (otcovi bratři, matčini psi) a v koncovce –ými (s bratrovými psy). V ostatních koncovkách se píše tvrdé –y.

Jak napsat Karlovy Vary

Ve víceslovných názvech obcí, městysů a měst neobsahujících předložky ani spojovník se píšou u všech plnovýznamových slov velká písmena: České Budějovice, Velké Karlovice, Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Sedm Dvorů, Hora Svatého Šebestiána, Lázně Bohdaneč (ale lázně Poděbrady, oficiální název města je Poděbrady).

pokud je i/y uprostřed slova, píšeme ve tvarech svých, svými, svým vždy tvrdé Y. Měkké Í píšeme jen ve tvaru sví, který je v 1. a 5. pádu slova svůj pro mužský životný rod.Zápory významových sloves se v minulém čase tvoří přidáním pomocného slovesa didn't před významové sloveso, které už bude v základním tvaru! kladná věta: I stopped. záporná věta: I didn't stop. kladná věta: He went to work.

Kdy se používá předpřítomný čas : Předpřítomný čas popisuje:

Děje či situace, jež začaly v minulosti a pokračují v přítomnosti. I have lived in Bristol since 1984 (= a žiji tam stále). Děj probíhající v časovém úseku, který dosud neskončil. She has been to the cinema twice this week (= a týden ještě není u konce).