Stromy jako lapači prachu a producenti kyslíku.
Kromě prachu stromy pohlcují oxid uhličitý a produkují kyslík. Např. 1 dospělý vzrostlý buk o listové ploše 1600 čtverečních metrů uvolní za den 1,75 kgkyslíku. Za vegetační období takový strom zásobuje kyslíkem 10 lidí!Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody. Zelené rostliny jsou základním zdrojem kyslíku na Zemi.
Jak rostliny vyrábí kyslík : I když jde při fotosyntéze o složité biochemické reakce (probíhají ve dvou stupních), pokusíme se objasnit aspoň jejich podstatu. Rostliny přijímají z půdy vodu (H2O) a ze vzduchu oxid uhličitý (CO2). Působením světla dochází v listech k reakci, při níž vzniká kyslík a glukóza C6H12O6.
Kolik kyslíku vyprodukují stromy
Dají se těžko spočítat a přece by to nebyl člověk, kdyby se o to nepokusil. Tak například produkce kyslíku: jeden 100 let starý buk vysoký 25 metrů s korunou o průměru 14 metrů, s listovou plochu okolo 1 600 m² a 9 000 listy, za jediný den vyprodukuje až 1,7 kg kyslíku, což je 1 000 litrů.
Který strom produkuje nejvíce kyslíku : Pomáháme planetě dýchat
Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí [1]. Člověk za den průměrně spotřebuje okolo 350 litrů kyslíku a hektar běžného lesa přitom vytvoří kyslík pro desítky lidí.
Průmyslově se kyslík vyrábí destilací vzduchu zkapalněného stlačením a ochlazením. Jednotlivé složky vzduchu se liší teplotou varu. Dusík, který má lehčí molekuly, má teplotu varu -195,8 °C, zatímco kyslík s těžšími molekulami má teplotu varu -183 °C. Při zkapalňování vzduchu tedy nejdřív zkapalní kyslík.
Vznik volného kyslíku
Hlavním zdrojem kyslíku v biosféře a atmosféře je fotosyntéza, při níž se mimo jiné rozkládá voda na kyslík a oxid uhličitý je přeměňován na jednoduchý cukr: 6CO2 + 6H2O + energie → C6H12O6 + 6O. Mezi fotosyntetizující (fotoautotrofní) organismy patří zelené rostliny, ale i fytoplankton v oceánech …
Kdy rostliny produkují kyslík
Ve dne, kdy svítí slunce, probíhá v listech fotosyntéza a rostliny z oxidu uhličitého a vody vyrábí kyslík a sacharidy. Kyslík vypouští do atmosféry a sacharidy si nechávají v buňkách jako zdroj energie nebo jako stavební materiál pro další části rostliny.Jeden velký vzrostlý listnatý strom, např. dub, vyprodukuje za den tolik kyslíku, kolik spotřebuje denně k dýchání 50 lidí [1]. Člověk za den průměrně spotřebuje okolo 350 litrů kyslíku a hektar běžného lesa přitom vytvoří kyslík pro desítky lidí.průměrně vzrostlý stoletý soliterní strom za jeden letní den vyprodukuje při fotosyntéze asi 1000 litrů kyslíku (člověk za stejné období spotřebuje při dýchání asi 300 litrů).
O bodu varu rozhodují zejména hmotnost atomů či molekul dané látky a poté interakce mezi nimi. Protože kyslík má těžší molekulu než dusík, bude mít vyšší tva bude tedy destilovat později.
Co produkuje nejvíce kyslíku : Kyslík se do atmosféry dostává z moře.
Tento proces se může odehrát i na pevnině, avšak v podstatně menším množství. Zhruba polovinu kyslíku v atmosféře proto produkuje mořský fytoplankton.
Kolik litrů kyslíku vyrobi Stolety strom : Stoletý strom vyrobí denně kolem 1000 litrů kyslíku.
Co je lehčí kyslík nebo vzduch
Fyzikální vlastnosti
Bezbarvý plyn těžší než vzduch. Při teplotě -183 °C kondenzuje na modrou kapalinu. Tvoří jednak molekuly O2, jednak tří atomové molekuly O3 – ozon.
Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např.O bodu varu rozhodují zejména hmotnost atomů či molekul dané látky a poté interakce mezi nimi. Protože kyslík má těžší molekulu než dusík, bude mít vyšší tva bude tedy destilovat později.
Co je oxid dusíku : Oxidy dusíku jsou sloučeniny dusíku a kyslíku, které jsou popisovány jako ostré sladce páchnoucí plyny. Patří mezi ně zejména: oxid dusný (N2O)