U pnoucích růží má být řez mírný, na jaře je dobré občas odstranit nějaký ten zdřevnatělý výhon, v létě lehce keř seřízneme po prvním květu.Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku. Podnítíte tím tvorbu nových bujných výhonů, které pak poskytnou druhé, případně i třetí květy.Pokud ale předpovědi počasí ukazují na trvalejší mrazivý charakter, kdy teploty klesnou pod -5°C, budou trvat delší dobu a cítíme, že nastává již skutečná zima, pak je vhodné před tím, než toto počasí nastane, růže přihrnout. Důležité je pochopit, že v přirozené zemi je růžím přes zimu nejlépe.
Co s Odkvetlymi květy růží : Odkvetlou růži s výhonem odstraňujeme pouze k vrcholovému listu obvyklého tvaru, protože hlubším řezem bychom keř oslabili o životně důležité listy, které produkují asimiláty. Zbrzdili bychom vykvétání. Díky správnému řezu odkvetlých růží rostlina rovnoměrně obrazí, zopakuje kvetení a zůstává odolnější vůči infekcím.
Jak stříhat růže
Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.
Jak stříhat růže před zimou : Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.
Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října. Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.
Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.
Jak omladit staré růže
Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.Ty dokonce někdy před zimou ještě nasazují poupata. A právě odpařování přirozené vlhkosti zvyšuje citlivost růží na vysušování a snižuje jejich odolnost vůči namrzání. Musíme proto v říjnu až na začátku listopadu seříznout polyantky i čajohybridy na cca polovinu aktuální výšky.Kdy řezat růže Jarní řez růží provádíme nejlépe v čase, kdy kvete zlatice (Forsithya), lidově „zlatý déšť“. Na podzim růže zbytečně neřežeme, pouze odstraníme nevzhledné konce s odkvetlými květy případně výhony, které na zahradě překáží. Hlavní řez růží je tedy na jaře.
Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.
Jak pečovat o řezané růže : Vodu měňte ideálně každý den a nádobu důkladně vyčistěte, aby se zabránilo růstu bakterií. Použijte vždy čistou, pokojové teploty vodu. Prostředí: Růže preferují chladné, vlhké prostředí. Vyhněte se umístění růží v blízkosti zdrojů tepla jako jsou radiátory, a také pryč od přímého slunce.
Co dát do vody k růžím : Do vody můžete přidat květinové hnojivo, které dostanete ke květině. Pro první napití květin by voda ve váze měla dosahovat zhruba do poloviny stonku, po hodině můžete vodu odlít. Ve váze by měla zůstat voda zhruba do výše jedné pětiny stonku.
Jakou vodu na růže
"Všem květinám, které přinesete domů, seřízněte oschlé stonky a pak teprve ponořte květiny do vody," radí Lucie Erbenová. "Růži do vody teplé, klidně i 40 stupňů Celsia. Naopak tulipánům svědčí voda s ledem, protože zbrzdí jejich tendenci růst dál i ve váze.
Kolem růže, v oblasti kořenového krčku, nahrňte asi 20 cm vysokou vrstvu kompostu. Kořenový krček nesmí zůstat odkrytý a přístupný mrazu. Dodáte tak růži živiny a zároveň ji ochráníte proti mrazu. Růže můžete ještě navíc přikrýt chvojím.Vodu ve váze obměňujte každý druhý až třetí den. Váza by měla být vždy čistá a voda čirá, tzn. bez bakterií, opadaných okvětních plátků a listů. Současně s každou výměnou vody zkraťte také stonky vždy 1,5 až 2 cm. Pokud na koncích stonků objevíte jemný sliz, zkraťte stonek ještě více.
Jak dlouho může být růže bez vody : Dobrý den, bohužel růže vydrží bez vody pár dnů. Pro správnou péči je zapotřebí, aby květina měla do 3/4 hladiny stonku vodu. Doporučujeme ihned po převzetí i zkrátit stonky a povolit vazbu, aby Vám květiny dělaly radost co nejdéle.