Jak stříhat okrasnou vrbu?
Stříhání vrby

Vrbu je vhodné stříhat v období vegetačního klidu, tedy od pozdního podzimu do časného jara. Při řezu odstraňujeme zejména suché, poškozené a překrývající se větve. U všech pěstovaných druhů dbáme také na estetiku, korunu tedy udržujeme v pravidelném tvaru.První řez, a to velmi radikální, proveďte v únoru až březnu, než začne vrba rašit. Pokud je stromek malý, je nutné vrbu stříhat opravdu hodně, aby se korunka pěkně zahustila. První rok klidně ponechte nad místem roubování pouze 10 cm dlouhé větve. Při každém dalším řezu můžete přidat 10 cm.Můžeme je seřezat až na hlavu. Pozor dáváme u okrasných vrb roubovaných na kmínku, které musíme řezat tak, abychom nepřišli o roubovanou část. U pokroucených vrb, které jsou atraktivní svými kroucenými větvemi, stříháme pro nižší velikost na „hlavu“. Tedy všechny větve ostříháme přibližně 3 až 5 cm od hlavy.

Kdy stříhat Jívu : Ihned po odkvětu všechny větve ostříhat na 2 – 4 pupeny. Na jaře stříháme pro docílení souměrné a husté vrby. Sadíme do blízkosti zahradních jezírek, do předzahrádek, jako solitéru do malých zahrad.

Kdy řezat vrbové proutí

Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se vrba smuteční, jejíž proutky jsou příliš měkké a po uschnutí také křehké. Řezat proutky můžete začít už na podzim, nejlépe pak do konce února. Pokud budete řezat až na jaře, je potřeba proutky očistit od výhonků a lístků do hladka.

Jak se Striha japonská Vrba : Tvar korunky pak udržujeme pravidelným řezem v předjaří. Pravidelný hluboký jarní řez pomůže i dokonalejšímu vybarvení rostliny, jelikož výrazněji vybarvené jsou mladé výhony. Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček.

Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček. Tento řez je velice nutný, jelikož vrba velice snadno obrůstá a řezem korunku udržujeme v požadovaném tvaru a zároveň docílíme pravidelného hustého růstu.

Často se tato odrůda roubuje na korunku, výška kmínku 0,6 až 1,2 m, průměr korunky je závislý na udržovacím řezu obvykle dosahuje 1-1,5 m. Snese vlhčí hlinitopísčité až hlinité půdy a náplavy, vyžaduje plné slunce.

Jak uchovat vrbové proutí

Zelené proutí skladujte ve venkovních prostorách, proutí nevadí mráz, sníh, déšť. Je nevhodné stavět ho do vody a skladovat v teple. Proutí by začalo mízovat (pouštět listy). Stejně tak mu vadí pobyt pod střechou a na slunci.Jednoleté výhony seřezáváme těsně u země, abychom nepoškodili babku. Řez musí být krátký, šikmý a hladký. Proutí řežeme sklízecími noži – šnicary, které mají řeznou část srpovitě zahnutou a nůž má delší rukoje». Řežeme-li proutí výše nad babkou, vzniknou předčasně vytažené babky a zvětší se plocha pro zimoviště škůdců.Množení vrby

Velkou předností vrb je jejich velice snadné množení řízkováním v lednu až březnu. Můžete si sami nařezat asi 20-30 cm řízky z jednoletých prýtů nebo si je koupit od specializovaných firem. Protože se řízky velice snadno zakořeňují, je koupě hotových sazenic zbytečně drahá.

Kdy je vhodný čas na řez a střih stromu

Střih je nutno během roku alespoň jedenkrát opakovat – záleží vždy na tom jak vaše rostlina přirůstá. Bujně rostoucí můžete tvarovat i třikrát během jednoho vegetačního období. Nejčastěji se řez provádí v průběhu června, většinou pak ještě jednou v průběhu srpna.

Kdy stříhat okrasné stromky : V chladnějších oblastech je nejvhodnější dobou pro prořezávání keřů a stromů březen až polovina dubna, dokud rostliny ve vegetačním klidu. Když se rostlina prořezává v této době, řezné plochy se hojí rychleji.

Jak roubovat na Kmínek : Kmínek odvážeme od opory a ohneme je k zemi tak, aby koruna spočinula v předem vyhloubené rýze. Celou korunku pak dobře zasypeme kompostem, navršíme, jak je potřeba a nakonec zakryjeme chvojím. Tím zakryjeme i kmínek. V obou případech je ale vždy lepší jej nejprve omotat vrstvou novin a dobře uvázat.

Na co roubovat hrušku

existuje tzv. Cydomalus (kříženec kdouloně a jabloně), který má afinitu nejen s hrušní, jabloní, kdouloní, hlohem, ale dokonce i mišpulí či jeřábem. Pak je tedy možno na stromek cydomalu přiroubovat na každou jeho větev jiného jedince a pěstovat tak kupř. jablka a hrušky na "jednom stromě".

Může se použít proutí i z jiné vrby, ale nedoporučuje se vrba smuteční, jejíž proutky jsou příliš měkké a po uschnutí také křehké. Řezat proutky můžete začít už na podzim, nejlépe pak do konce února. Pokud budete řezat až na jaře, je potřeba proutky očistit od výhonků a lístků do hladka.Proutí se sbírají koncem zimy, když už není sníh a mráz. Není vhodné sbírat pruty ze smutné vrby, protože jsou křehké. Pokud chceme dobré pruty, můžeme si je nachystat tím, že rok předem ořízneme na jaře vrbový keř, který pustí nové větve ze země.

Jak vypěstovat Vrbu z proutků : Pokud byste plůtek z proutí chtěli mít ‚živý' a tvarovatelný, stačí proutek zapíchnout do vlhké zeminy, zakoření prakticky na 100 %. A tak se dá v prvním roce vysadit kostra plotu, kterou propletete suchým proutím a v letech dalších už střihem tvarujete vrbičky nebo topoly, svídy, které zakořenily a rostou jako z vody.