Jak stříhat Lišku?
Keř by tedy měl být rozprostřený do šířky a bohatě rozvětvený. Každé 2 až 4 roky proto během zimy vyřežte nejstarší větve a nahraďte je mladými; odstraňte také postranní obrost, který směřuje dovnitř keře. Později, v průběhu vegetace, odstraňte všechny přebývající výmladky.Líska plodí na jednoletém dřevě a vhodné období pro její řez je v předjaří. Zato ořešák při zimním řezu roní mízu. Z vytvořené rány vytéká velké množství vody s živinami. Proto ořešáky řežeme v době vegetace letním řezem, ideálně v srpnu.Lísky preferují hlinitou a dobře propustnou půdu. Příliš vlhký až podmáčený substrát jim nesvědčí. Co se týče pH, poradí si s kyselými, neutrálními i zásaditými půdami. Pro dozrání plodů potřebuje teplo, keře tedy pěstujeme spíše v nížinách.

Jak se množí Liška : Lísky lze snadno množit řízkováním, řízky ochotně pustí kořínky. Stačí v listopadu odříznout ze zdravých větví cca 30 cm dlouhé kmínky, které jsou jen o něco silnější než běžná tužka. Tyto výhony zapíchneme do květináče s výživnou zeminou a zaléváme. Třetina výhonu musí ze substrátu koukat ven.

Jak stříhat lišky

Řez tedy vedeme do šířky, aby keř měl co nejvíce světla v koruně. V červnu až červenci zakrátíme nové, již zdřevnatělé přírůstky na 4-6 oček, aby z nich mohly vyrůst nové výhony s květními pupeny. Případně můžeme zakracovat pouze nejsilnější plodonosné větve na 2 očka nad posledním pupenem, směřující ven z keře.

Jak uchovat lišky : „K uchování lišek můžete použít různé způsoby, ať už sušení, nakládání nebo čerstvé použití. Pokud budete lišky sušit, tak pamatujte, že tímto procesem ztuhnou. Zajímavé je uchování v alkoholu, octě nebo olivovém oleji,“ uvádí Vojtěch Havránek z firmy Titbit, která dováží exotické ovoce a zeleninu.

Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara.

Liška je nazývána jako „nebezpečný druh zvířete“, tudíž je k jejímu chovu nutné povolení od státní veterinární správy. Už tohle komplikuje celé chování a ochočování tohoto tvorečka. Pro laiky je lištička něco jako divoký pes, je tedy možné ji krmit granulemi, ale je potřeba ji také očkovat a odčervovat.

Jak Strihat lišku

Pokud líska přestane plodit, pak je dobré sáhnout po omlazovacím řezu. Ten proveďte v období od října do března. Odstraňte větve, které jsou suché a nemocné, které se kříží nebo rostou dovnitř koruny. Pokud lísku omlazujete poprvé, pak odstraňte maximálně 1/3 větví.V červnu až červenci zakrátíme nové, již zdřevnatělé přírůstky na 4-6 oček, aby z nich mohly vyrůst nové výhony s květními pupeny. Případně můžeme zakracovat pouze nejsilnější plodonosné větve na 2 očka nad posledním pupenem, směřující ven z keře.Hárání (kaňkování) přichází zpravidla v lednu a v únoru. V té době se o jednu lišku uchází několik samců a toto soupeření bývá doprovázeno zápasy. Vlastní páření se odbývá většinou uvnitř nory většinou v lese, málokdy na otevřené ploše nebo v polích. Liška si noru buďto vyhrabe, nebo osídlí noru po jiné zvěři.

Liška je krmí asi 40 dní. V tomto období již vycházejí z doupěte a skotačí nebo se vyhřívají na slunci. Při hraní vrčí a štěkají. Liška se o ně náležitě stará, aby je dobře nasytila​​, tak usilovně loví vše, na co natrefí.

Jak správně zamrazit lišky : Domácí mražení hub

Používejte nejlépe zhruba stejně velké kousky nebo nahrubo nakrájené plodnice. Mrazit se dají všechny hřibovité druhy hub, lišky, žampiony, holubinky, hlíva ústřičná nebo klouzci. Houby nejdříve očistěte a nakrájejte na požadovanou velikost. Poté je vložte na pánev a duste je alespoň 5 minut.

Jak nejlépe zpracovat lišky : Lišky jsou chuťově poměrně výrazné a vhodné jsou proto například do omáček, kde se zjemňují smetanou. Dále se výborně hodí na grilování nebo smažení na oleji. Upotřebit je můžete také do polévek nebo slaných koláčů a rozhodně se vyplatí je i zavařovat nebo sušit.

Jak Prostříhat keře

Jak postupovat

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.

Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.Osamostatňuje se po 3 měsících. Délka života: V našich podmínkách se dožívá okolo 8 let. Potrava: Hlavní složku potravy tvoří drobní hlodavci, hmyz či měkkýši, lesní plody a jiná rostlinná potrava.

Jak ochočit lišku : Pokud jsou liškám dány dvě sladké bobule, tak porodí mládě. Pokud hráč na mládě použije vodítko a odtáhne mládě od svých rodičů, tak si ho mládě "oblíbí" a nebude před ním utíkat.