Jak stříhat bonsaje?
Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu. Ovšem nejlepší čas pro hlavní zásahy na rostlině je březen nebo duben. Základní řez (prosvětlení koruny) děláme při přesazení, drobné zásahy pak během vegetace. Používáme kleště, nůžky, jemnou pilku nebo nůž.Jak často hnojit bonsaje

Obecně platí, že během vegetačního období by měly být bonsaje hnojeny pravidelně, ale s ohledem na jejich specifické potřeby. – Organická hnojiva: Aplikujte každé 4 až 6 týdnů podle pokynů výrobce. Tyto přípravky často působí pomaleji, takže je lepší aplikovat je pravidelně v menších dávkách.Stačí odlomit jeden z jejích listů nebo vrcholový řízek a nechat jej několik dnů zaschnout na vzduchu. Poté lze řízek zasadit do vlhké substrátu, kde brzy začne kořenit. Rostlinu přesazujeme každé 2-3 roky, přičemž volíme o něco větší květináč pro další růst kořenového systému.

Jak si udělat svoji bonsai : Bonsaj vzniká díky nůžkám, drátkům a představivosti. Nejjednodušší úpravou je vybrat pěkné, pravidelně rozložené kosterní větve a vystříhat zahušťující větvičky. Větévky zohýbejte drátky do libovolného tvaru a zaštípněte terminál. Snažte se o ztvárnění podoby starého malebného stromu.

Jak začít tvarovat tlustici

Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.

Kdy je nejlépe přesazovat bonsaje : Obecně se doporučuje přesazovat mladé bonsaje častěji, obvykle každé dva roky, zatímco starší stromy mohou vyžadovat přesazení po třech až pěti letech. Nejlepší období pro přesazování většiny bonsají je brzy na jaře, právě když strom začíná ukazovat známky růstu, ale ještě nevyvinul nové listy.

Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.

Kdy se stříhá tlustice

Po rozmnožení často přichází otázka, jak donutit mladou tlustici větvit. Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.Správný čas: Prvním pravidlem pro řez bonsají je vědět, kdy je správný čas provést řez. Obecně platí, že nejlepší dobou pro řez je pozdní zima nebo brzké jaro, kdy je stromek stále v klidu a jeho růst je minimální.Po určité době kořeny bonsaje vyplní prostor misky a potřebují přesadit. Nejvhodnější dobou pro výměnu substrátu a sestříhnutí kořenů je jaro. Obecně platí, že mladé stromky přesazujeme častěji a to jednou za rok.

Profesionální hrubozrnná akadama o objemu 14 l. Akadama je zemina, která dobře drží vodu. Vaše bonsaje ji ocení. Vynikající je na přidání na povrch bonsaje.

Jak dlouho vydrzi bonsai bez vody : Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.

Proč tlustici opadávají listy : Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Jak často stříhat bonsai

Stříhání: Rychle rostoucí bonsai můžeme stříhat celý rok. Nové výhony sestřihujeme stále na dva listy, když naroste asi 12 listů. Střih listů je vhodné provádět v době od června do července. Řezné rány ošetříme vodou, aby nedocházelo k výronu mléka.

Hnojení: Od května do září každé 4 týdny hnojit kapalným bonsai-hnojivem. V zimě nehnojit. Přesazování: Je možné kdykoli, asi každý 2-3 rok, s nepatrným zkrácením kořenů.Pokojové bonsaje:

Nikdy by neměla zůstat v podmisce voda po zálivce. Zaléváme pomalu, aby vodu nasál celý kořenový bal a substrát byl dokonale prolit. Často nás bonsai upozorní svěšením listů na nedostatek vody. V případě, kdy dojde k přeschnutí bonsaje, můžeme vložit celou misku do vody, aby kompletně nasála vodu.

Kolik vody potrebuje bonsai : Je mnoho druhů stromů, které se miniaturizují, a každý z nich v růz- ných ročních dobách i jednotlivých týdnech a dnech potřebuje větší nebo menší množství vody. Má jí však dostat pouze tolik, aby žil. Velké bonsaje spotřebují v létě až 2 litry vody, a to znamená zálivku třikrát za den.