Jak sterilovat květák?
Karfiol umyjeme, rozoberieme na ružičky. Na dno pohára dáme bobkový list, korenie, cibuľu, mrkvu, soľ, cukor, naukladáme karfiol, feferónku, dáme ocot. Zalejeme vodou z vodovodu, zaviečkujeme a sterilizujeme 20 min pri 80-85 stupňoch.Do vody ke květáku přilijeme trochu mléka. Nebo do vody ke květáku přidáme trochu cukru. Totéž se doporučuje při vaření hrášku nebo chřestu pro zachování jejich svěží barvy. Pokud předvařujeme květák na pozdější sterilaci nebo mražení, přidáme do vody lžíci octa nebo citronové šťávy.V hrnci přiveďte k varu vodu, osolte ji. Květák zbavte zelených částí a rozeberte ho na růžičky. Vložte je do osolené vroucí vody a nechte chvilku (cca 5 minut) povařit, aby zůstal ještě křupavý. Předvařený květák sceďte a nechte vychladnout.

Jak fermentovat květák : litr vody a půl kila květáku = 1500×0,02 = 30 g soli. Osolte vodu, pečlivě omyjte květák. Narovnejte ho do vyvařené sklenice či kvašáku, zalijte dostatkem nálevu a zajistěte, aby květák zůstal potopený. Nechte tak pět dní v teple a posléze skladujte v chladu.

Jak dlouho sterilizovat květák

Sterilujte 25 minut při 85–90 °C .

Jak sterilizovat zavařeniny : Na dno většího hrnce dáme asi 3–5 cm vody a složenou utěrku. Uzavřené sklenice pokládáme do hrnce na vlhkou utěrku a hrnec uzavřeme pokličkou. Sterilaci provádíme za mírného varu přibližně 20 minut. Po vyjmutí z hrnce sklenice narovnáme vedle sebe na utěrku a přikryjeme je ručníkem.

Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru. Vůbec nejlepší je květák dochutit kořenící směsí kari, která obsahuje zázvor, koriandr i kurkumu. To vše pomáhá našemu organismu květák lépe přijmout.

Květák očistíme a rozebereme na jednotlivé růžičky. Větší hrnec silněji osolené vody přivedeme k varu a květák v něm asi 5 minut povaříme. Poté jej scedíme a osušíme. Do tří samostatných misek si dáme mouku, rozšlehané vejce a strouhanku.

Jak dlouho zavařovat květák

Postup přípravy

  1. Květák omyjte, zbavte listů a rozeberte na růžice. Větší překrájejte klidně na čtvrtiny.
  2. Skládejte je raději košťálky dovnitř, půjde to tak lépe.
  3. Zalijte lákem a uzavřete pevně víčky.
  4. Sterilujte 25 minut při 85–90 °C .

Platí pravidlo, že čím déle necháte nádoby kvasit v teplém prostředí, tím rychleji proběhne proces fermentování a naopak. Delší proces fermentování vám však zajistí vyšší trvanlivost potravin a vyšší množství výživných látek. Konzumace: Po dokončení procesu fermentování je vše připraveno ke konzumaci.Voda v hrnci by měla dosahovat do poloviny zavařovací sklenice. Vodu pomalu zahřejte na teplotu 80-90 °C a na této teplotě ji udržujte. K tomuto způsobu zavařování tedy budete potřebovat teploměr a čas na jeho sledování, aby teplota neklesla nebo naopak moc nestoupla.

Můžete je vysterilovat v troubě a to tak, že omyté sklenice dáte na plech a ten vložíte do trouby na 10 minut při 160°C. Ideální jsou sklenice se šroubovacími víčky. Jak postupovat Naplněné sklenice (plníme asi 1,5 cm pod okraj) naskládejte na hlubší plech.

Jak správně sterilizovat : Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.

Jak dlouho vařit květák do měkka : Vařte 5–10 minut doměkka tak, aby růžičky zůstaly pevnější, ale nebyly převařené.

Jak vařit květák aby Nenadýmal

Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.

V hrnci přiveďte k varu osolenou vodu. Na dvě až tři dávky vložte květák a povařte asi 5 minut do poloměkka. Předvařený květák nechte okapat. 3 Připravte si misku s moukou, strouhankou a vejci rozšlehanými s trochou vody.Květák můžete rozložit na tác a nechat nejprve zmrazit jednotlivě a teprve poté jej dát do mrazicích sáčků. Nebo jej také můžete rovnou rozdělit do sáčků, zavázat a dát do mrazáku. Takto zamražený květák vám vydrží přibližně půl roku. Po uplynutí této doby už ztrácí na chuti.

Jak dlouho trvá fermentace : Pro fermentaci se očištěné boby nashromáždí buď na hromadu a překryjí banánovými listy, které procesu fermentace díky výskytu potřebných bakterií napomáhají, nebo se umístí do košů, beden či podobných nádob s děravým dnem opět s banánovými listy. A fermentace může začít. Celý proces trvá 2 až 7 dní podle typu odrůdy.