Chemická dezinfekce se provádí ponořením případně vystříkáním nástrojů, pouze k tomu určeným dezinfekčním přípravkem. Roztok se musí vždy připravit podle návodu výrobce, který je uveden na obalu.lepší je než nechat několik minut jehlu v převařené vodě, ji přímo v té vodě nechat převařit, tedy vodu nevypínat a nechat ji ve vroucí vodě po dobu varu několik minut.Skalpel vložte zpět do plastového pouzdra. Ujistěte se, že je do něj zasazený pevně. Opakovaná sterilizace • Skalpel sterilizujte v autoklávu (při teplotě 134 °C nebo 273 °F, minimální doba expozice: 18 minut).
Kolik stupnu je sterilizace : Provádí se buďto za použití Kochova hrnce (vodní pára do 100 °C) nebo autoklávu (vodní pára o teplotě 121 °C při tlaku 101,5 kPa a době okolo 23 min.).
Co můžu pouzit místo dezinfekce
Ruce si lze omýt jakýmkoli konzumním alkoholem, který má alespoň 45 % alkoholu. Meruňkovice, broskvovice, vínovice nebo jiná pálenka stačí. Někdy máte doma i vysokoprocentní líh, ten je dobrý naředit destilovanou vodou. Místo destilované vody můžete použít kondenzovanou voda ze sušičky na prádlo.
Jak sterilizovat nástroje : Sterilizované nástroje jsou i vydezinfikované. Od určité teploty (v závislosti na tlaku) ničí vir HIV. Používají se buď parní sterilizátory nebo horkovzdušné sterilizátory. Teploty a doba potřebná pro dokonalou sterilizaci jsou přesně určené výrobcem a je tudíž nutné je dodržovat.
Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.
Postup: pořádně vyčistěte mikrovlnku od zbytků jidel. naplňte sterilizátor menším obsahem vody, nádobím, které chcete vysterilizovat a vložíte do mikrovlnné trouby. teplo vysterilizuje obsah asi za 5 minut.
Čím sterilizovat
Je možné sterilizovat roušky UV zářením. Ideální jsou na to UV lampy, případně tzv. horská sluníčka nebo domácí solária s UV zářením. Mělo by stačit osvítit roušku případně respirátor po dobu 3 minut z každé strany.Rozmícháte lžičku soli ve sklenici vody a dezinfekce je na světě. Ránu a její okolí roztokem potírejte. Pokud se zrovna nacházíte v blízkosti moře nebo oceánu, může s dezinfekcí rány také pomoci.Pro dezinfekci kuchyňských povrchů se často doporučuje použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu či stabilních kysličníků, který rychle odpařuje a nezanechává zbytky. Pro dezinfekci koupelny jsou vhodné prostředky, které obsahují chlór. Ty jsou účinné proti plísním a bakteriím.
Léty osvědčenou metodou, jak se zbavit připálenin a uvést nádobí do původního stavu, je nechat jej odmočit ve vodě. Nádobí jednoduše zalijete horkou vodou, přidáte saponát a necháte několik hodin či přes noc odstát. Většina připečených kousků vodu nasaje a uvolní se. K dočištění pak stačí použit houbičku a je hotovo.
Jak dlouho sterilovat : Nejdříve je potřeba, aby se sklenice zahřály, to je cca 15 minut, a pak dalších 20 – 25 minut na sterilizaci.
Co by se nemělo ohřívat v mikrovlnce : Pojďme se podívat, jaké to jsou.
- Vajíčka natvrdo v mikrovlnce neuvaříte.
- Mateřské mléko raději ohřejte v hrnci.
- Celer, řepu a špenát do mikrovlnky nedávejte.
- Výbušné hroznové víno.
- Mražené maso bude tuhé
- Chilli papričky vás mohou popálit.
- Vařené houby zavání zažívacími problémy.
Jak doma sterilizovat nastroje
Do nádoby vložte děravým dnem vzhůru plastový pařák. Pařák může být buď cedník nebo menší plastová nádoba s otvory na dně – ty můžete vypálit třeba žhavým hřebíkem. Pařák je umístěný nad větší miskou, ale vody samotný se nedotýká. Na pařák pak umistěte vše, co chcete sterilizovat.
Stačit ale bude i běžný dostatečně velký hrnec a zavařovací teploměr. Na dno položte starou utěrku, narovnejte sklenice a zalijte vodou. Doporučuje se v hrnci udržovat teplotu kolem 80 °C pod dobu 20 minut. Pro vytahování horkých sklenic vám přijdou vhod zavařovací kleště.Ruce si lze omýt jakýmkoli konzumním alkoholem, který má alespoň 45 % alkoholu. Meruňkovice, broskvovice, vínovice nebo jiná pálenka stačí. Někdy máte doma i vysokoprocentní líh, ten je dobrý naředit destilovanou vodou. Místo destilované vody můžete použít kondenzovanou voda ze sušičky na prádlo.
Jak dezinfikovat vzduch : Jako dezinfekce vzduchu v místnosti rozhodně stojí za vyzkoušení i éterické oleje jako grapefruit nebo citron (ten je mimochodem úžasný např. spolu s borovicí). Grep i citron se velmi často používají nejen k čištění ran, ale i při výrobě dezinfekční sprejů apod.