Jak sterilizovat kopr?
Jak sterilovat kopr

Kopr nasypte volně do skleniček a zalijte nálevem. Skleničky uzavřete a sterilujte při teplotě 85 °C asi 20 minut.Příprava

  1. Svaříme vodu s octem.
  2. Kopr nasekáme nadrobno a zalejeme vychladlou převařenou směsí.
  3. Uložíme do lednice, v ní uzavřená sklenice vydrží klidně rok (mám vyzkoušeno).
  4. Kopr má příjemně nakyslou chuť a navíc můžete přidat i nasekané tvrdé konce (stonky).

Nasekaný opláchnutý kopr můžete naložit do soli, se kterou kopr promícháte, a poté ho napěchujete a uzavřete do perfektně čistých skleniček se šroubovacím uzávěrem. Takto uložený kopr skladujte v chladu a temnu.

Jak uchovat kopr v soli : Nakládání kopru, ať už do soli nebo nálevu je nejvhodnější. Pokud budete nakládat do soli, kopr nasekejte na jemno, promíchejte se solí a nechte chvilku odstát, dokud nepustí šťávu. Poté jej napěchujte do skleniček, povrch ještě trošku posypte solí, uzavřete a sladujte v lednici.

Jak zpracovat čerstvý kopr

Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.

Kdy vysazujeme kopr : S výsevem kopru začínáme v březnu a pokračujeme pravidelně každé dva až tři týdny až do července. Jen tak budeme mít celé léto po ruce čerstvou voňavou nať.

Čerstvý kopr dobře propláchneme vodou, pokrájíme na malé kousky a osolíme cca 80 g soli. Důkladně promícháme, namačkáme do sklenice a zasypeme zbytkem soli. Sklenici převážeme dvojitým celofánem a uchováme v temné a studené místnosti.

Nať čerstvého kopru opereme, necháme důkladně odkapat a jemně nakrájíme. V porcelánové nebo nerezové míse smícháme se solí a necháme odležet, až pustí šťávu. Pak napěchujeme a dobře utlačujeme do malých skleniček se závitem, povrch ještě malinko posypeme solí.

Jak uchovat kopr v mrazáku

Je-li kopr suchý, naplňte malé nádoby nebo mrazící vaky a vložte je do mrazáku. Tam vydrží po dobu šesti měsíců až jednoho roku. V případě, že je kopr ještě mokrý, nechte ho nakrájený proschnout další hodinu a teprve poté ho uložte do mrazicích nádob. To pomůže zajistit, že nebude zamrzat v jedné velké hrudce.Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.Jak stříhat kopr

Pomocí ostrých zahradnických nůžek ji oddělujeme asi 15-20 centimetrů od vrcholu. Sklízet můžeme prakticky celé léto, vždy když bylinka znovu obroste. Později rostlina nasadí květy, které lze sklízet také. Tento „starý“ kopr se už ale moc na kořenění nebo koprovou omáčku nehodí.

Pokud utrhneme čerstvý kopr, vydrží ve sklenici s vodou až několik dnů. Pokud však kopr vložíme do mikrotenového sáčku, vydrží v lednici ještě déle a pokud tento sáček vložíme do alobalu, kopr vydrží čerstvý až měsíc.

Jak správně zmrazit kopr : Zavřete zip téměř úplně, kopr rozmístěte po celém sáčku v rovnoměrné vrstvě, uvolněte co nejvíce vzduchu a sáček úplně zavřete. Měli byste získat rovnoměrnou vrstvu. V této podobě jsou sáčky s mraženými bylinkami velmi vhodné pro skladování ve stohu v mrazáku.

Co nesnáší kopr : Nenáročný je i na půdní podmínky, prospívá i ve velmi chudé půdě – vyhovují mu půdy hlinité, propustné a lehčí s dostatečnou zásobou živin, naopak nesnáší půdy těžké a zamokřené, vhodné nejsou ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór.

Jak sbírat kopr

Nať se sbírá průběžně, ve výšce zhruba 20–30 cm, na nakládání je nejlepší nať sebraná v době kvetení, tedy v červenci. Semena se sklízí před dozráním tak, že se stonky srovnají do osy, nechají se dozrát a poté vyklepou. Kopr se používá jak ve formě nálevu či prášku, tak čerstvý. Může se rovněž zamrazit.

Latinské slovo copros znamená výkal nebo hnůj, coprinus je hnojník, copris chrobák a koprolálie je nadměrné a opakované užívání obscénních slov. Slovní obrat „v kopru“ je tedy uhlazenou formou častějšího „v …“, …pardon, přece tady nebudeme pěstovat koprolálii.Čerstvý kopr

Odřízněte kořínky, pokud je na kopru nechali. Odřízněte i stonek na kterém nejsou lístky. Teď když jste kopr zbavily většiny hlíny, můžete svazek kopru položit do velké mísy a zalít studenou vodou. Rukou kopr míchejte, aby se z nich vymyly i případné zbytky hlíny.

Kdy pridavat ocet do Koprovky : Žádná se ale nesnáší s octem, proto je třeba ocet přidat až nakonec při dochucování, aby se omáčka nesrazila. Když použijete zakysanou smetanu, možná se bez octa obejdete úplně. Pořádně ji ale rozmíchejte. K hovězímu masu se většinou podávají knedlíky, zatímco k vařeným vejcím to mohou být brambory.