Ingredience:
- 8 rohlíků
- 200 ml smetany na šlehání
- 8 vajec.
- 100 g másla, změklého + na vymazání plechu.
- 400 g mladých kopřiv.
- 500 g vařeného uzeného masa, nakrájeného na kostičky.
- 1 cibule.
- 4 stroužky česneku.
Podobně jako ostatní pokrmy je ideální velikonoční nádivku spotřebovat co nejdříve, protože čerstvá chutná nejlépe a to jak teplá, tak i studená. Nádivku uchováváme vždy v chladnu lednice.Doba pečení je 30-40 minut při teplotě 180 °C. To, že je hotová, poznáte tak, že je na povrchu pružná na dotek. Před tím, než nádivku strčíte do trouby, můžete ji ještě na povrchu obložit plátky másla. Při pečení se rozteče, vsákne a ještě nádivku zvláční.
Jak dlouho varit uzené do Nadivky : Směs nalijte do pekáčku a pečte asi 30 minut dozlatova.
Co se přidává do Nadivky
Každý dům na vsi má tu svou „nejlepší”. Nejčastěji se liší ve složení masa a pak jednotlivých jarních bylin. Zatímco někdo si vystačí s kopřivami, jiný přidává polníček, pažitku, špenát, ale také například popenec či medvědí česnek. Pokud máte rádi koriandr, pak zajisté oceníte i ten.
Jak dlouho vydrzi Nadivka v lednici : Pokud nespotřebujete celé balení tofu, můžete ho nechat jen tak v lednici a vydrží do druhého dne. Pokud ho budete chtít spotřebovat ještě později, tak tofu dejte do lednice v šálku čisté vody, kterou každý den vyměňujte. Takto Vám tofu vydrží čerstvé 3-4 dny.
Nádivka se tradičně připravuje na Bílou sobotu, jako první masové jídlo po dlouhém půstu. Naši předkové ji obvykle jedli až po příchodu z večerní slavnosti vzkříšení. Jí se teplá i studená, proto nevadí, když vydrží i na následující dny.
Zatímco například u šunky najdeme datum použitelnosti v rozmezí jen několika dnů, u trvanlivých tepelně opracovaných výrobků (Vysočina, Selský salám) nebo fermentovaných trvanlivých masných výrobků (Herkules, Poličan, sušené šunky, pršuty, klobásy) je minimální trvanlivost prodloužena na 21 dnů při pokojové teplotě …
Jak dlouho se peče hlavička
Naplníme zapékací formu a hlavičku pečeme 40–50 minut. Pokrm podáváme teplý nebo studený se salátem z čerstvé zeleniny.Do nádivky patří kopřivy…
Tradičně se používaly venku natrhané kopřivy, ale i další volně rostoucí byliny – třeba pampeliška, kontryhel či popenec. Na kopřivy se určitě vyplatí vyrazit, nádivka díky nim bude chutnat lépe. Nejlepší jsou do ní mladé lístky, jež mají lehce štiplavou chuť.Šunka vytažená z lednice podléhá zkáze poměrně rychle. Pokud jste ji tedy naservírovali svým hostům jako součást občerstvení nebo vám leží na nedojedeném krajíci chleba, pohlídejte si, aby nebyla vystavena pokojové teplotě déle než dvě hodiny. Pak již není doporučováno ji konzumovat.
Hana Střítecká: „Co se týká potravin a nápojů z obchodní sítě, tak můžeme být naprosto klidní“ Pokud vejce dostatečně vaříme (10 -15 minut podle velikosti) pozabíjíme všechny choroboplodné zárodky a takové vajíčko nám pak v lednici vydrží až 2 týdny, ale pozor při pokojové teplotě tak 3 dny.
Jak skladovat vejce natvrdo : Jak říká inženýrka v oboru výživy a kvality potravin Karolína Four: „I vařené vajíčko má omezenou trvanlivost. Pokud ho ihned po uvaření natvrdo zchladíte a vložíte do lednice, vydrží minimálně 7-14 dní. “ Důležité je proto vejce uchovávat při stálé teplotě kolem 5 °C.
Co se dává do velikonoční Nadivky : Do nádivky patří maso (často uzené, vařené nebo pečené), pečivo nakrájené na kostky (dříve se používala slaná krupicová kaše), byliny (spařené a nasekané), vejce (žloutky utřené s máslem a bílkový sníh), trochu mléka na navlhčení pečiva (část mléka můžeme nahradit masovým vývarem) a něco na dochucení (sůl, pepř, …
Jak uchovat Vysočinu
Vyschlé spletené copy je nejlepší skladovat zavěšené v průvanu, ideálně třeba na trámech na půdě. Pozor ale na zimu, teploty by neměly nikdy klesnout po nulu.
Optimální teplota pro skladování uzenin je kolem 3-4°C. Trvanlivé uzeniny (suché nebo polosuché salámy) nejsou na teplotu skladování příliš citlivé a snesou rozmezí teplot 15-25°C. Důležité však je, aby byly uchovávány na dobře větraném místě, čímž se dá předejít plesnivění.Vše důkladně promícháme. Bílky v míse osolíme a vyšleháme tuhý sníh, který vmícháme nadvakrát opatrně k vece. Formu na biskupský chlebíček vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Rozprostřeme do něj nádivku a pečeme v troubě rozehřáté na 140 stupňů 40 minut.
Co se pridava do Nadivky : Peče se většinou jako samostatný pokrm a nesmí v ní chybět uzené maso a spoustu zeleného lupení, jako jsou mladé kopřivy, špenát nebo medvědí česnek. Někdo přidává mandle, jiný zase kuřecí játra, náš redakční tip je vymačkat do směsi na nádivku syrovou vinnou klobásu…