Zateplení kamenného soklu u starého domu pomocí STRYCON tepelně izolačních desek (cemento polystyrenové) je efektivní způsob, jak zlepšit tepelnou izolaci domu, kde je zvýšená vlhkost zdiva a zároveň tak chránit konstrukci před vnikáním vlhkosti a chladu.Výška soklu je minimálně 30 cm
Norma uvádí výšku zateplení soklu minimálně 30 centimetrů nad budoucí okolní terén. Do této výšky bychom měli použít nejen soklový polystyren, ale také svislou hydroizolaci kolem stavby.Kdy zateplujeme sokl a kdy základy domu
Obecně stačí 30 cm, ale v horských oblastech je vždy lepší zateplovat sokl do minimální výšky 50 cm, a to z důvodu větší pravděpodobnosti vlhkosti v této výšce, protože na horách bývá větší sněhová pokrývka.
Čím zateplit rodinný dům : Izolantem je v tomto případě minerální vata anebo pěnový polystyren. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu. V současné době se k zateplení fasády používá mnohem více fasádní polystyren než minerální vata. Důvodem je jeho nižší cena a snazší opracovatelnost.
Jak správně zateplit sokl domu
Optimální řešení soklu domu v praxi
Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.
Jak nejlépe zateplit starý dům : Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.
Standardní tloušťka je cca od 100 mm výše. Není-li tepelná izolace řešena jinak, měla by zasahovat až do nezámrzné hloubky, tj. v našich zeměpisných podmínkách nějakých 80 cm pod zemí.
Vhodnou šíři zateplení můžete určit na základě výpočtu teplotního odporu R, následně je nutné si zjistit doporučenou hodnotu odporu dle platných norem, o kterého odečteme R a výsledek třeba Rm, pak obsadíme do vzorce d=Rm*λ*1,1; kde λ je teplotní vodivost jednotlivých vrstev.
Jak se zatepluje sokl
Optimální řešení soklu domu v praxi
Sokl domu je obložen extrudovaným polystyrenem (XPS) do výšky až 1,2 v případě domu bytového a 0,6 m u domu rodinného. Extrudovaný polystyren není nasákavý, ukládá se do země (cca do 0,5 metru pod úroveň terénu, použije se nopová izolace) či do soklových lišt.Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.Polystyren je jeden z nejlevnějších materiálu pro izolaci, stojí od 60 Kč. Náklady na izolaci domu se pohybují od 250 000 do 450 000 Kč nebo od 600 do 1 450 Kč za metr čtvereční. Zateplení polystyrenem je obvykle o 25 % až 50 % levnější než izolace pomocí minerální vaty.
Jako tepelná izolace se pro vnitřní zateplení nejlépe osvědčila paroproustná minerální vata. Pořizujeme desky minerální vaty odpovídající tloušťky a lepíme je na stěnu a ostění oken celoplošně vysoce nasákavou lepicí maltou. Dosáhneme tak nasákavé izolační skladby.
Čím zateplit starý dům : Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.
Proč Nezateplovat starý dům : Rizika spojená se zateplováním domů
Může být poškozen silným nárazem (třeba i dětským míčem), dokonce si zde dělá své dutiny datel (považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život). A právě i drobné mechanické poškození, každá prasklina vyžaduje bezprostřední opravu.
Kdy delat zateplení domu
Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.
Pro lepení na asfaltové hydroizolace se používají lepidla na bázi asfaltů (webertec 915, nebo Vedag Vedatex-adhaesiv), pro velmi nasákavé a porézní podklady ze sádrokartonů či dřeva se můžou použít disperzní lepidla. Pro expresní lepení potom lepidla na bázi polyuretanu, která jsou vhodná téměř na všechny povrchy.Aplikace foukané izolace je rychlá a bezodpadová, přičemž není třeba vyklízet půdu. Foukanou izolaci je doporučeno aplikovat v tloušťce 18 až 25 cm v případě stropu, ovšem třeba pro splnění podmínek dotačních programů to může být 30 cm.
Jaká tloušťka zateplení stropu : Aby se investice do zateplení stropu vyplatila, je vhodné aplikovat 26–34 cm tepelného izolantu. Tloušťka běžného izolantu by nikdy neměla být menší než 20 cm, zbytečně byste platili za uni- kající teplo.