Jak správně zasadit hroznové víno?
Jak zasázet vinnou révu

Rostliny sázejte 90 až 150 cm od sebe. Jamku udělejte hlubokou 40 až 50 cm podle sazenice, velikost zhruba 40 × 40 cm. Pod kořeny přidejte trošku kompostu nebo substrátu, aby měla hned pro začátek živiny a dobře se ujala. Potom kořeny hezky rozprostřete v jamce, zasypte a pořádně zalijte.Pro prostokořenné sazenice je nejvhodnější doba pro výsadbu jaro v době od poloviny dubna až do poloviny května. Pokud jsou již pěstované jako kontejnerované, zde můžeme vysazovat po celé vegetační období. Podzimní výsadbu lze provést u rostlin s dobrým kořenovým systémem, nejlépe do konce října.Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: Pro vinnou révu v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo. Ideální jsou dlouhodobě působící hnojiva.

Po čem pnout víno : Vinná réva roste ve dlouhých šlahounech, proto je dobré rostlinu vysadit k opoře aby se mělo po čem pnout. To znamená: plot, pergola, zeď, pletivo, atd. První rok při výsadbě je zapotřebí sazenici vinné révy pravidelně a důkladně zalévat.

Kolik hroznů na hlavu

Některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání vyžadují ponechat víc starého dřeva. Mladší révové hlavy řežeme později. Velmi plodné odrůdy střiháme na 3–4 výhony (tažně) pouze se 4 až 6 očky na každý m² pěstební plochy, málo plodné odrůdy s menšími hrozny až na 10–12 oček /m².

Čím se hnojí hroznové víno : K přihnojování můžete používat buď granulovanou chlévskou mrvu, nebo speciální vodorozpustné hnojivo pro vinnou révu. Použití hnojiva je velmi jednoduché, stačí do konve nasypat vrchovatou lžíci hnojiva na 10 litrů studené vody a každých 14 dní použít cca 5–10 l pro jednu sazenici (záleží na velikosti rostliny).

Půda. Ideální je kamenitá půda (zvyšuje kyprost půdy-obsah kyslíku v půdě, zabraňuje půdní erozi, vyhřívá půdu). Optimální je půda písčitá, hlinitopísčitá, s vysokou hladinou spodní vody.

V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.

Jak udělat oporu pro vinnou révu

Opora pro vinnou révu je nepostradatelným pomocníkem. Můžete si ji koupit nebo i vyrobit sami. Nejjednodušší stěna vznikne tak, že do jedné roviny umístíte sloupky/tyčky a mezi ně napnete dráty (pozinkované) ve vzdálenostech 25 až 30 cm. Můžete také použít laťkovou mříž.Preventivně se aplikuje postřik fungicidem ihned po odkvětu a poté za týden. Pokud je počasí mimořádně příznivé pro vývoj choroby, lze révu fungicidem ošetřit i před květem. Pokud teplé na vlhké počasí pokračuje i v červenci a réva byla perensporou napadena, můžete v ošetřování fungicidy pokračovat.Sklenka vína denně udržuje pod kontrolou hladinu cukru v krvi, a tak snižuje možnost vzniku cukrovky 2. typu. Antioxidanty obsažené ve víně zvyšují úroveň »dobrého« cholesterolu a také chrání tepny před škodlivými účinky »špatného « cholesterolu. Látka resveratrol, kterou víno obsahuje, pomáhá i zlepšovat paměť.

U BV vinařství platí, že z jednoho keře sklidí asi 1kg úrody, z jednoho kilogramu hroznů se pak vyrobí necelý litr vína.

Kdy přihnojovat vinnou révu : Plné hnojivo použijte poprvé začátkem léta, podruhé začátkem srpna. Na podzim kolem sazenice zryjte půdu a přidejte vyzrálý kompost nebo zetlelý hnůj. Před zimou k sazenici opět přihrňte okolní zeminu.

Čím se Přihnojuje : Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.

Kde se poprvé pěstovala vinná réva

ELAZIG – Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10 000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj.

Jak často bych měl zalévat vinnou révu (Vitis vinifera)

Vinnou révu zalévejte pravidelně, ale mírně, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřelá, zvláště během vegetačního období.Řez provádíme v době, kdy by již neměly nastat velké mrazy, které by révu mohly zničit. Réva je totiž nejvíce mrazuvzdorná v neořezaném stavu. Nejvhodnější doba je tedy někdy okolo konce února až března a s teplotou půdy okolo 4°C.

Co na Plisen vinné révy : Mezi postřiky na peronosporu patří např. Kuprikol, Polyversum, Dithane, Folpan nebo Champion. Více informací je v detailech produktů nebo na jejich etiketě. Další houbové choroby révy vinné jsou Oidium (padlí révové) a plíseň šedá.