Jak správně zapojit kabel?
Kabelové spojky slouží na spojení kabelů v pevné elektrické instalaci. Nejčastěji se používají na spojení kabelů v případě porušení kabelu, přeseknutí kabelu nebo jako prodloužení kabelu. Jsou určené pro pevné uložení v kabelovém kanálu nebo žlabu, pro kabely zavěšené na stropě a pro kabely uložené pod omítkou.Startovací kabely: zapojení

  1. Připojte červený kabel ke kladnému pólu vybité autobaterie (označení +).
  2. Připojte druhý konec červeného kabelu ke kladnému pólu nabité baterie (označení +).
  3. Připojte černý (nebo někdy modrý) kabel k zápornému pólu nabité baterie (označení −).

Zásuvky s jednou fází je nutné zde připojit třemi vodiči – fázovým (černý, případně hnědý), nulovým (modrý) a ochranným (zelenožlutý). Fázový vodič při předním pohledu na zásuvku se zapojuje k levé zdířce, nulový se naopak zapojuje ke zdířce pravé. Třetí vodič, ochranný, se připojí na středový kolík.

Který kabel je plus : Plus je ve většině případů červené. Druhý vodič ve šňůře by mohl být černý (mínus). " Život je takovej a jinej nebude….". Ne vždy můžeš věřit barevnému značení kabelů, často si dělají, co chtějí.

Jak spravne zapojit kabely

Jediný a správný postup zapojení kabelů

  1. Připojte kladný (+) startovací kabel ke kladnému (+) pólu vybité baterie.
  2. Připojte druhý konec kladného (+) startovacího kabelu ke kladnému (+) pólu pomocné baterie.
  3. Připojte záporný (-) kabel k zápornému (-) pólu pomocné baterie.
  4. POZOR!

Jak zapojit koncovku kabelu : Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík. Při zapojování je třeba zbát, aby nebyla izolace vodičů přichycena pod šroubky a taktéž je zapotřebí nechat přiměřenou rezervu pro pozdější případné opravy.

Způsoby uložení kabelů

  1. Uložení v pevných trubkách. Pomocí příchytek přišroubovaných na stěnách se upevní tuhé plastové (dříve i kovové) trubky.
  2. Uložení v kabelových žlabech.
  3. Uložení na kabelových žebřících.
  4. Uložení v elektroinstalačních lištách.


Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.

Kde má být fáze

Stále platí ČSN 33 2130 a ČSN 33 2180; Z každé této normy vyplývá připojení fázového vodiče v zásuvce vlevo.K tomu, abyste zjistili polaritu reproduktorů, a tedy kde je plus a kde mínus, budete potřebovat obyčejnou 9V baterku s dostatečnou voltáží na to, aby „rozhýbala“ i některé druhy basových reproduktorů. Na tu stačí napojit dráty (vodiče) od repro a podle pohybu membrány poznáte, kde je plus a kde mínus.Ale nejjednodušší je fakt ten multimetr. Červený do plusu, černý do země. Nastavit stejnosměrné napětí na knoflíku a připojit na dráty zdroje. Buďto to ukáže kladnou hodnotu, pak je červený plus a černý mínus.

Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík. Při zapojování je třeba zbát, aby nebyla izolace vodičů přichycena pod šroubky a taktéž je zapotřebí nechat přiměřenou rezervu pro pozdější případné opravy.

Jak pripevnit kabel : Na upevnění kabelů se nejčastěji používají stahovací pásky. Kabely spojíte také svorkami a WAGO svorkami. Více vodičů lze propojit svorkovnicí a jistější fixaci kabelů vám usnadní příchytky kabelů.

Jak přidělat lištu na kabel : Když je kabelová lišta umístěna, je nutné zahrnout vodící lištu nebo kolejnici, aby se zabránilo přeplňování kabelů. Vložte kabely do vodící lišty a poté je upevněte pomocí spojovacích prvků, aby byly kabely pevně připevněny. Když jsou kabely připevněny, můžete zakrytí kabelovou lištu.

Jak tahat kabely

Od vynalezení elektrické kabeláže platí základní pravidlo: „taháme“ vždy vodorovně a svisle, nikdy ne šikmo ani nijak jinak. Závisí to i na způsobu instalace. Chcete-li mít kabeláž ve stěnách, podlahách nebo stropech, je zbytečné ji ukládat, když už máte vymalováno.

Při montáži třífázové zásuvky si každý zajisté všiml označení kolíků L1, L2, L3, N a PE. Připojíme-li všechny zásuvky přesně podle tohoto označení, každý spotřebič (motor) se bude točit stejným směrem po připojení ke kterékoliv zásuvce.Zjistit, zda váš dům má třífázové vedení, můžete tak, že se podíváte na údaj o hlavním jističi na vyúčtování elektřiny. Jednofázový jistič bude označen například jako 1×25 A, zatímco třífázový jistič bude označen jako 3×25 A. V rodinných domech se obvykle používají třífázové rozvody pro poskytování elektrické energie.

Jak poznat L1 L2 L3 : Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.