Obvykle 4-5 vyprání nevadí (pokud jsou aplikovány správné čistící prostředky a správný postup sušení), to však znamená, že spacák pereme po 3-4 letech používání. Spacák tedy musíme udržovat v čistotě. Také jej nesmíme skladovat v malém kompresním obalu, ale volně nebo ve velkém skladovacím pytli.Nikdy nepoužívejte běžné přípravky, které obsahují agresivní rozpouštědla. Nepřidávejte bělidla, ani aviváže, které by zničily izolační vlastnosti peří i dutých vláken. Nastavte jemný program a teplotu vody maximálně na 40 °C. V prádelně můžete po praní využít i sušičku.Péřový spacák je potřeba prát nejlépe v ruce a pomocí šetrných pracích prostředků. Pračku můžete použít jen v případě velké nutnosti, ale jen na malé otáčky a s opravdu velkou kapacitou (na hodně kg) a spíše malé spacáky.
Jak prát spacák z dutého vlákna : Pokud je váš spacák z dutého vlákna, je praní celkem bezproblémové. Vždy vycházejte z pokynů, který uvádí výrobce. Doporučení pro většinu spacích pytlů je prát na 30 °C (troufám si tvrdit, že většina produktů zvládne i 40 °C). Teplotu bych volil především v závislosti na znečištění.
Jak casto prát spacák
Neperte moc často
Péřový spacák byste měli prát pouze příležitostně, jen když je to opravdu nutné – zjevné známky znečištění nebo zápachu jsou obvykle známkou toho, že je čas spacák vyprat. Neperte spacák dřív, než po 40 nocích.
Jak skladovat péřový spacák : Pro péřový spacák je ideální skladování na suchém tmavém místě, nejlépe v rozloženém stavu (například zavěšený na ramínku ve skříni). Pokud takovou možnost nemáte, bude mu stejně dobře v dodávaném skladovacím obalu, ve kterém není na strukturu peří vyvíjen žádný tlak a to tak může být ve své přirození roztažené poloze.
Spací pytel je vždy vhodné, při dlouhodobém skladování vyložené nutné, skladovat ne v kompresním nebo cestovním obalu ale v tzv. skladovacím obalu. Ten má cca 3x větší objem než běžný obal.
Spacák rozložte na zemi nebo ho zavěste na ramínko. Většina spacáků má poutka, za která se dá pytel snadno přichytit, takže by to neměl být problém. Takto připravený spacák schovejte na suché místo. Zabere sice víc místa, ale vyplatí se to.
Jak spát ve spacáku v zimě
Za normálních okolností je tedy ideální spát ve spodní vrstvě oblečení, například v termoprádle. To je totiž dostatečně tenké na to, aby zachovalo izolační vrstvičku vzduchu, a současně také na to, aby se tato vrstvička dostatečně vyhřála. Ve stanu i pod širákem se do spacáku raději oblečte.Na zádech – nejzdravější poloha pro spánek
Nejlepší a nejzdravější je spát na zádech. Tím se zmírní zatížení páteře, krku a svalů. Nohy a ruce držte rovně a hlavu mírně vzhůru. Tím se tělo uvolní a zvýší se jeho schopnost regenerace během odpočinku.Spát bez kalhotek je rozhodně pohodlnější. Je to celkem pochopitelné, protože když celý den jste v upnutém oblečení, tak není větší úlevy, než když se kalhotek zbavíte. Jedním z důvodů, proč nespat v kalhotkách je i to, že by to mohlo zvyšovat riziko infekce. Někteří odborníci spaní bez kalhotek podporují.
Nejvhodnější pro umístění postele je osa sever-jih, kdy hlava bude směřovat na sever. Ten je považovaný za nejklidnější, a vy tak budete spát jako v bavlnce.
Proč nespat na pravem boku : Spaní na pravém boku
Spánek na právem boku může zhoršit pálení žáhy, zatímco během spánku na levé straně je vytvářen tlak na vnitřní orgány jako jsou játra, plíce a žaludek (zatímco se zmírňuje pálení žáhy). Těhotným ženám lékaři většinou doporučují spánek na levém boku, neboť tato poloha může zlepšit oběh k plodu.
Proč nespat na břiše : Odborníci spánek na břiše nedoporučují
Znamená to, že jeho krční páteř je vytočená do jedné strany a dochází tak k jejímu zatěžování. I když člověk spící na břiše během spánku polohu hlavy mění, časem se to může projevit bolestmi krční páteře. Spánek na břiše se také nedoporučuje během těhotenství.
Co se stane kdyz spim s podprsenkou
Je spaní v podprsence bezpečné Můžeme říct, že rozhodně není nebezpečné. Pokud zvolíte správnou a vhodnou podprsenku na spaní pak není důvod se obávat zdravotních komplikací. Naopak ženám s větším poprsím, podprsenky na spaní mohou zabránit v pohybu ňader, který může být při spaní dost nepříjemný.
Vyvarujte se umístění postele nohama ke dveřím, protože zde proudí nejsilnější tok aktivní energie. Zároveň byste se měli vyhnout spánku pod trámy, šikmými stropy a sníženými podhledy.Spaní na levém boku pomáhá přirozeně uvolnit dýchací cesty usnadňuje dýchání. Je to také doporučená poloha pro spánek u lidí se spánkovou apnoe. Spaní na levém boku je také nejlepší spánkovou polohou při hypertenzi, protože snižuje krevní tlak na cévy, které vracejí krev do srdce.
Na jaké straně máme spát : Spaní na levém boku pomáhá přirozeně uvolnit dýchací cesty usnadňuje dýchání. Je to také doporučená poloha pro spánek u lidí se spánkovou apnoe. Spaní na levém boku je také nejlepší spánkovou polohou při hypertenzi, protože snižuje krevní tlak na cévy, které vracejí krev do srdce.