Základem péče o kytaru je její správné skladování. Pokud se na nástroj delší dobu nehraje, je nejlepší nechat ho uložený v kufru nebo kvalitním gigbagu. Bude tak chráněn proti prachu a změnám teplot, ale také před případným poškozením, které hrozí při uložení například ve stojanu.Kytary jsou vyráběny z různých typů dřevin, jejichž vzhled a vlastnosti značně ovlivňuje vlhkost prostředí, ve kterém se vyskytují. Ideální je nástroj skladovat v prostředí s 40-50% vlhkostí, což je v našich podnebných podmínkách často těžké dodržet.Na rozdíl od smyčcových nástrojů, které mají klenuté dlabané desky, jsou kytary vyráběny z plochých desek. Již tento fakt předurčuje, že mají mnohem kratší životnost, protože ploché desky, ač žebrované, se dříve propadají. Životnost kytar se tak pohybuje v řádu desetiletí, smyčcových nástrojů v řádu století.
Jak má být naladěná kytara : 4 – Standardní ladění kytary od nejtlustší struny po nejtenčí je E, A, D, g, h, e. V případě 4strunné basové kytary jsou to tóny E, A, D, G a v případě ukulele pak G, C, E, A. Zejména v případě kytary ale existuje spousta alternativních ladění jako tzv. drop, open a další.
Kdy začít s hrou na kytaru
Ideálním věkem pro začátek výuky hry na kytaru je cca třetí třída základní školy. Ovšem začít hrát na kytaru můžete v podstatě v jakémkoliv věku. Na začátek se asi nejlépe hodí akustická kytara. Pokročilejší hráči pak mohou přejít k elektrické kytaře nebo baskytaře.
Proč se Rozlaďuje kytara : Kytara se rozlaďuje při hře
Opotřebované mechaniky – strojky, vůle při otáčení. Tady pomůže přitažení mechanik, pokud je to možné, nebo jejich výměna. Kytara se může také jemně rozlaďovat při častém vytahování strun při hře. To má na svědomí často vrchní pražec( poslední pražec na krku).
Při běžném hraní bohatě stačí výměna jednou za 3 až 6 měsíců. Po více jak půl roce už většinou struny nezní dobře ani pokud se na kytaru hraje jen příležitostně. Při intenzivním hraní záleží na údržbě strun a také na míře pocení rukou. Kytaristé s agresivnějším potem mění struny běžně po dvou až třech týdnech.
Leštidlo můžete zakoupit také v obchodě s autodíly, používá se k leštění laku a odstranění lehkých škrábanců. Leštěnku rozetřete leštícím polštářkem a otřete čistým hadříkem z mikrovlákna. Dobře odvedená práce by měla zanechat kytaru bez škrábanců, barva kytary bude sytá a bez oxidace.
Jak často se mění struny na kytaru
Jak často měnit struny na kytaře
Někdo tak může měnit struny po týdnu, jiný kytarista třeba po 3 měsících a profesionální muzikanti často vyměňují struny po každém koncertu. Struny, které je potřeba vyměnit, poznáte podle: mdlého, nevýrazného zvuku a špatného dozvuku tónů – kytara zkrátka nezní tak, jak by měla.Verze podle počtu strun
Klasická kytara má šest strun povětšinou laděných takto: ehgdae. Notuje se v houslovém klíči a zní o oktávu níže, než se píše. Rozsah kytary v případě ladění E A d g h e1 je E–h2. Často se také používají kytary dvanáctistrunné, kde je každá struna zdvojena.Kytara se ráda rozlaďuje, pokud se kolem ní často střídá teplota. Své způsobuje také změna vlhkosti vzduchu, ale i intenzita hraní a podobně. Rozladěnou kytaru pozná bezpečně i laik, stačí zmáčknout jakýkoliv akord, a pokud se místo libých tónů ozývají pazvuky tahající za uši, je něco špatně.
Klasická kytara používá nylonové struny, které jsou charakteristické tím, že jsou měkčí a lze je používat i bez trsátka. Jelikož jsou příjemnější na dotek a umí se přizpůsobit, jsou výborné i pro začátečníky. Struny na akustickou kytaru jsou trochu jiné. Akustické kytary mají kovové struny, které jsou ostřejší.
Jakou kytaru pro začátečníky : Klasická kytara je díky nylonovým strunám vhodná pro všechny začátečníky i pro děti. Nylonové struny je oproti kovovým snazší zmáčknout a hraní klasiky, kterou vyučují třeba ZUŠky, je pro každého začínajícího hudebníka vhodnou průpravou do budoucna.
Co je kobylka na kytaře : Kobylky přenáší vibrace strun na tělo kytary. Kobylky elektrických se dělí na 3 základní typy. Pevné kobylky jsou pevně usazené v těle nástroje. Díky tomu, že se nijak nehýbe, tento typ kobylky zaručuje stabilnější ladění a klade nejmenší nároky na seřízení.
Proč mi bzučí kytara
Přepnutý krk. Aby se mohl krk kytary nastavit do optimální geometrie, je v něm u většiny kytar umístěna nastavitelná výztuha, kterou lze snadno upravit jeho průhyb. Pokud je krk přepnutý, tvoří mírnou bouli a struny drnčí v prvních polohách hmatníku. Jednou z častých příčin bývá výměna strun za tenčí sadu.
Struny bez problémů podle výrobce vydrží v originálních obalech a ve standardních skladovacích podmínkách 3 až 4 roky.Většina výrobců, kteří tuto povrchovou úpravu nábízí, používá epoxidové nebo polyesterové plniče pórů a polyuretanové či akrylátové základovací laky. Nitro je pouze vrchní vrstva. Lak nepraská a nepropadá do pórů.
Jak poznat spatne struny : Obecné pravidlo na to neexistuje, ale že struny potřebují vyměnit, většinou poznáte sami. Prvním ukazatelem jsou usazené nečistoty, případně koroze (od potu a vlhkosti vzduchu), druhým špatné ladění v oktávách a ztráta výšek. Zvuk je celkově mdlý a prsty po strunách špatně kloužou.