Jak správně prát sportovní oblečení?
Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.Většinou na 30–40 °C. Vždy používejte speciální prací prostředek na sportovní a outdoorové oblečení. Některé v sobě rovnou mají i impregnaci. Nikdy však do pračky nepřidávejte bělidlo, změkčovadlo vody ani aviváž.Program a teplota praní

Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku. Nízká teplota však nezvládne odstranit viry a bakterie, takže třeba spodní prádlo, ložní prádlo, utěrky nebo ručníky perte tzv. na šedesát, tedy ne pod 60 °C.

Jak správně používat termoprádlo : Pro správnou funkčnost vám musí termoprádlo dobře padnout. Nemělo by být příliš těsné, aby neomezovalo v pohybu, ani moc volné, aby zajistilo dobrou termoizolaci. Správná velikost přiléhá na tělo, ale nikde netlačí a neškrtí.

V čem prát sportovní oblečení

Používejte jemný prací prostředek

Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel. Nejen že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.

Jak casto prát Funkcni oblečení : Rozhodněte nepoužívejte aviváž, nedávejte do sušičky, ani nežehlete. Sportovní a funkční oblečení a prádlo není potřeba prát po každém použití, přichází tím o své vlastnosti. Mikiny a bundy stačí vyprat párkrát za sezónu.

Oblečení můžete prát ručně nebo v pračkách, vždy na nízké teplotě – většina výrobců doporučuje maximální teplotu vody 30–40 °C. Moderní automatické pračky nabízejí speciální programy pro praní sportovního oblečení – teplota do 30 °C, kratší cyklus a snížený počet otáček (až 800)

Prací prostředky

Sportovní a funkční oblečení a prádlo není potřeba prát po každém použití, přichází tím o své vlastnosti. Mikiny a bundy stačí vyprat párkrát za sezónu. Tričko a spodní prádlo například můžete vzít hned po sportovní aktivitě s sebou do sprchy a jen ho promáchat v čisté vodě.

V čem prát termoprádlo

Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek na jemná vlákna či speciální typ určený k praní sportovního oblečení, jenž zachovává vnější impregnaci. Použití aviváže se nedoporučuje, neboť dochází k ucpávání pórů tkaniny a termoprádlo tím ztrácí svoji prodyšnost.1. Bundu perte zapnutou – naruby, zvolte jemný prací program (peří; jemné prádlo), odstřeďování (maximálně 600 otáček) a teplotu (optimálně – 30 °C), s použitím malého množství pracího gelu nebo prášku na praní. Nepoužívejte aviváž, odstraňovač skvrn ani bělidlo.Praní v pračce by mohlo vlněný svetr poškodit a proto doporučujeme prát svetry zásadně ručně při nízké teplotě vody (cca 30°C) – můžete použít šampon na vlasy a v ideálním případě i kondicionér. Ještě budete potřebovat savý ručník.

Základní zásady praní sportovního oblečení: Oblečení můžete prát ručně nebo v pračkách, vždy na nízké teplotě – většina výrobců doporučuje maximální teplotu vody 30–40 °C.

Jak často prát bundu : Aby si oblečení zachovalo své funkční vlastnosti a zároveň se v něm příliš nemnožily bakterie, doporučuje se lyžařské oblečení prát jednou za sezónu.

Jak často prát svetr : Jak často je nutné prát svetry

Rozhodně není třeba prát svetr po každém nošení, zvláště pokud na něm nejsou nějaké fleky. Obvykle se doporučuje jej přeprat přibližně po pěti použitích.

Jak prát 100% vlnu

Tu je potřeba dodržet mezi 30°-40°C, otáčky při odstřeďování na 400-800 ot/min. Merino v gramáži 155g/m2 doporučujeme prát v síťce na prádlo. Oblečení Crawler ze 100% merino vlny můžete prát ve vámi oblíbeném pracím prostředku, pokud je vhodný na praní jemného prádla .

Optimální teplota praní: 30 °C, optimální otáčky bubnu: 400–600. Bundu je nutno prát samostatně, tedy bez dalšího oblečení, před praním ji zapnout a převrátit naruby. Nepoužívejte nadměrné množství pracího prostředku – stačí malé množství pracího gelu nebo prášku na praní.Bundy z funkčních materiálů je vhodné prát při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Při praní nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. Ty narušují strukturu a pevnost vláken a technické materiály ničí.

Jak na sražený svetr : U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.