Všechny provozovny bez výjimky musí obsahovat: Název – název obchodní firmy v obchodním rejstříku nebo jméno podnikatele, pokud se jedná o fyzickou osobu. IČO – identifikační číslo přidělené živnostenským úřadem.Vyplněný a podepsaný formulář můžete zaslat poštou, využitím DS, elektronicky e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo osobně změnu oznámíte na místě, u kteréhokoliv živnostenského úřadu v ČR. Oznámení údajů o provozovně nepodléhá úhradě správního poplatku.Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem, bylo-li přiděleno dle § 17 odst. 1 zákona č. 455/1991.
Jak označit provozovnu ubytování : Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena
Provozovna určená pro poskytování služeb (ubytovací služby) musí být trvale a zvenčí viditelně označena také jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny. A jako poslední cenová kategorie (možno uvést formulku: ceny dle airbnb.com, nebo booking.com).
Jak nahlasit zmenu provozovny
Stačí vyplnit jednotný registrační formulář
Musíte zde uvést název firmy nebo své jméno a příjmení, pokud podnikáte jako OSVČ, identifikační číslo, sídlo firmy nebo místo podnikání (které může být samozřejmě shodné jako provozovna). Do provozovny je potřeba nahlásit předmět podnikání, jaké se zde bude uskutečňovat.
Jaké jsou základní znaky provozovny : Všechny provozovny musí být trvale a zvenčí viditelně označeny obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele a jeho identifikačním číslem. Provozovny určené pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům musí být navíc označeny: za prvé jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny.
Jako podnikatelé máte povinnost živnostenskému úřadu oznámit všechny změny a doplnění týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny pro ohlášení živnosti/podání žádosti o koncesi, a předložit doklady o nich do 15 dnů ode dne jejich vzniku.
U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.
Kdy je nutné mít provozovnu
„Podnikatel nemá výslovně povinnost mít provozovnu, záleží i na charakteru činnosti. Provozuje-li však živnost v provozovně, musí ji označit, zajistit její způsobilost podle zvláštních právních předpisů a oznámit zahájení a ukončení činnosti v provozovně živnostenskému úřadu,“ vysvětluje.Zřízení a zrušení provozovny
Místně příslušným živnostenským úřadům se také nahlašují všechny změny týkající se provozoven, a to vždy podle místa podnikání podnikatele. Podnikatel je povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně písemně oznámit příslušnému živnostenskému úřadu nejméně 3 dny předem.Nahlášení provozovny živnostenskému úřadu
Pokud se rozhodnete pro zřízení provozovny, měli byste 3 dny před zahájením činnosti v provozovně oznámit tuto skutečnost svému místně příslušnému živnostenskému úřadu, a to ať už podnikáte jako OSVČ nebo jako firma.
4 věci, na které by jste si měli dát pozor při začátku podnikání
- Cash-flow. Mít dostatek finanční hotovosti na pravidelné i nepravidelné provozní výdaje patří přitom mezi nejdůležitější věci, na které byste měli na začátku pamatovat.
- Nesolventnost obchodních partnerů
- Potřeba vlastní provozovny.
- Množství administrativy.
Kde se ohlašuje provozovna : Oznámení o zahájení či ukončení živnosti v provozovně ohlašuje podnikatel kterémukoliv obecnímu živnostenskému úřadu či na kontaktním místě veřejné správy. Zápis do živnostenského rejstříku provede obecní živnostenský úřad, kterému bylo podání doručeno jako prvnímu.
Co vše musí mít provozovna : U vchodu do provozovny je nutné uvést své jméno a příjmení či provozní dobu. Mezi nezbytné náležitosti patří také obchodní firma, IČO nebo identifikační číslo provozovny, které vám bylo přiděleno. Provozovna také podléhá bezpečnostním předpisům – musí splňovat především ty hygienické, stavební a požární.
Kdy musím nahlásit provozovnu
„Podnikatel nemá výslovně povinnost mít provozovnu, záleží i na charakteru činnosti. Provozuje-li však živnost v provozovně, musí ji označit, zajistit její způsobilost podle zvláštních právních předpisů a oznámit zahájení a ukončení činnosti v provozovně živnostenskému úřadu,“ vysvětluje.
Vyzkoušejte si podnikání nebo si vytvořte vedlejší příjem v těchto oblastech:
- Vlastní řemeslná nebo výtvarná tvorba.
- Hlídání a služby v domácnosti.
- Ruční práce.
- Konzultace a poradenství
- Doučování online.
- Dropshipping: přeprodávejte zboží
- Sdílená ekonomika.
- Tvorba obsahu.
V případě podnikání na vedlejší činnost nemusíte na sociálním pojištění zaplatit ani korunu, pokud za rok 2024 nepřekročíte rozhodný příjem, který je stanoven na 105 520 Kč. Limit pro OSVČ na vedlejší činnost 105 520 Kč se na vás vztahuje pouze tehdy, pokud podnikáte celý rok.
Kde se hlásí provozovna : Podnikání v provozovně musíte ohlásit živnostenskému úřadu. Každý podnikatel totiž musí mít provozovnu uvedenou v živnostenském rejstříku.