Optimální výška. Jak vysoko mám mít miminko v nosítku Zjistit, zda máte miminko uloženo dostatečně vysoko, je opravdu jednoduché. Platí pravidlo, že mírným skloněním vaší hlavy můžete miminku bez problémů políbit hlavičku.Jak miminko roste, přirozeně se doba nošení sníží, protože bude chtít více prozkoumávat svět kolem sebe po vlastní ose. Pokud je ale nošení pro oba příjemné (tedy pro vás, jako rodiče a i pro miminko), neexistuje žádný pevně stanovený limit pro dobu nošení!Děťátko usazujte vždy šikmo proti sobě, jeho zadeček směřujte proti svému břichu. Pohlídejte také, aby byl zaděček při usazování nasměrován proti zádové opěrce, v horní části bederního pásu. Tedy ne nad ním.
Jak moc Utahnout nosítko : Nosítko by mělo být utažené tak, že se od vás dítě při předklonu neodlepí. Miminko v nosítku neplandá a má dostatečnou oporu. Takže se nebojte opravdu utáhnout. Bederní pás se umisťuje do nejužšího místa na trupu.
Kdy by mělo miminko samo drzet hlavicku
Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do šesti měsíců. Jediným pravidlem je, podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Jak poznam že miminko drzi hlavicku : Ruce zvedají k hlavičce a tím, že kroutí ručičkama a nožkama se mírně pohybují dopředu. Miminko se umí překulit ze zad na bříško. Některé děti drží hlavičku i v úhlu 90°, nebo vzpříma, když je maminka drží ve svislé poloze.
pokud rýma neteče, předpokládám, že má miminko ucpaný nos. Vhodné je použít mořskou vodu – třeba Libenar, nebo kapky do nosu Nasivin, vhodný od narození do 1 roku věku. Nasivin by se měl podávat jen nezbytně dlouhou dobu, než se nos uvolní, u kojenců nejdéle 5 dní. Hleny z nosánku odsávat.
Novorozencem se rozumí dítě od okamžiku narození do ukončeného 28. dne života. V novorozeneckém období probíhá adaptace jednotlivých tělních systémů na mimoděložní podmínky a mortalita je nejvyšší z celého dětství. Jedná se o období značně specifické, proto se postupně vyčlenil lékařský obor neonatologie.
Kdy dát miminko na zem
Mezi třetím a čtvrtým měsícem je vhodné začít nechávat děti často na tvrdé podložce, kde se můžou dobře opřít a volně pohybovat. Z hlediska bezpečnosti je nejvhodnější zem. Pokud máte doma chladněji, lze použít hrací deku, pěnové puzzle či kusový koberec.Dítě můžete nosit od jeho narození až do doby, kdy ho unesete. Horní hranice není nijak omezena, záleží jen na tom, jak dlouho se to bude vám či vašemu broučkovi líbit.Plně postačující u chodících dětí je, pokud látka končí cca 2 cm od kolenní jamky. Pokud začne být látka od kolínka cca 3 cm od kolínka, je nosítko malé a je třeba ho vyměnit za větší. Pokud látka mezi kolínky zasahuje výrazně za kolenní kloub, je nosítko naopak velké.
Jak šátkovat novorozence
Je důležité, aby byl šátek pevně dotažený, nebyl překroucený a aby dítě mělo kolínka výš než zadeček. Důležité také je, aby byl mezi nožičkami co nejširší pruh látky, miminku se sedělo pohodlně s podsazenou pánví a nemačkalo si pohlavní orgány.
Proč se miminku drží hlavička : Ta se vyznačuje: asymetrickým zploštěním hlavičky. Hlavička miminka váží jednu třetinu celé váhy tělíčka miminka a kam se otočí hlavička, tam se také nakloní celé těžiště těla. Což pak vede k asymetrickému vývoji tělíčka, což znamená, že jedna polovina těla bude více zapojována a aktivní, než ta druhá.
Kdy držet miminko ve svislé poloze : Toto riziko zatím neprokázala žádná studie, obecně se ale svislá poloha doporučuje až zhruba od půl roku, kdy už miminko samo udrží hlavičku. Do té doby je vhodnější nosit novorozence v poloze šikmo. Další rizika pak souvisí spíše s okolím.
Kdy se miminku Zpevni hlavička
Pediatři doporučují podpírat hlavičku do tří měsíců, fyzioterapeuti do pěti až šesti měsíců, a to v závislosti na plynulosti vývoje a případných odchylkách. Jediným pravidlem je podpírat hlavičku, dokud ji dítě samo neudrží. Je třeba, aby miminko držení hlavičky trénovalo, nesmí se ovšem přetěžovat.
Příznaky rýmy u miminek
- časté kýchání
- kašel.
- vodnatý výtok z nosu, který se může v průběhu onemocnění změnit na hustší a zbarvený hlen.
- známky obtížného dýchání jako je chrčení a pískání
- neklid a změny v chování, jako jsou projevy podrážděnosti a nespavost.
Co pomáhá při rýmě u miminek
- Odsávačka – ruční nebo na vysavač jednoduše odstraní hleny.
- Zvlhčování – použijte zvlhčovat, hrnec s horkou vodou, mokrou plenku přes topení v místnosti, kde dítě spí
- Pitný režim – dítě musí dostatečně pít, pokud jde o kojené dítě, před kojením odsajte hleny odsávačkou.
Kdy se muze Namocit pupík : V průměru může trvat asi 10–15 dní, než se vše zcela zahojí a pupeční pahýl odpadne, během této doby by měla být léčba oblasti pupíku prováděna obzvláště pečlivě, aby nedošlo k infekci, ale také k náhodnému odloučení pahýlu. Zde by se nemělo nic uspěchat, ale trpělivě vyčkat, až odpadne sám.