Jak správně napsat charakteristiku postavy?
Charakteristika je slohový útvar, který vystihuje charakter člověka, případně zvířete nebo věci. Popisujeme v ní nejen vnější znaky objektu, ale také jeho povahové rysy, vlastnosti, zájmy, schopnosti a vztah k druhým lidem.autor „tvoří člověka“, měl by tedy o něm vědět maximum – jakého je věku a zda se chová věku adekvátně, jaké má vzdělání, sociální postavení, formující životní události, jaký má temperament, co ho motivuje – jak velkou míru zájmu o problém, který se řeší, má…Charakteristika je popisný slohový útvar, který zachycuje povahové vlastnosti člověka či (fiktivní) postavy. Všímá si jeho vztahu k lidem, zájmů a schopností, vztahu k povinnostem nebo například práci.

Jak začít charakteristiku osoby : 1. Úvod – stručné seznámení s charakterizovanou osobou/zvířetem… 2. Vlastní charakteristika – vnější (vzhled, nápadné znaky – příliš se neliší od popisu), následuje vnitřní charakteristika (vlastnosti, povahové rysy, projevy chování, oblíbené činnosti a záliby, zvyky nebo zlozvyky atd.)

Jak napsat osobní charakteristiku

Budete-li charakterizovat člověka, bude Vás zajímat zejména to, jak vypadá, jaké oblečení nosí, nebo jaký má styl. Budete-li charakterizovat například nějaké místo, třeba svůj domov, budete u vnější charakteristiky opět popisovat, jak to u Vás vypadá. Další pohled je jednoznačně vnitřní charakteristika.

Jak popsat charakter člověka : Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní. Pozitivní – ochotna, laskavost, pravdomluvnost, poctivost, pečlivost, rozvážnost, upřímnost, tolerance, věrnost…. Negativní – lhostejnost, lenost, závist, nenávist, zbabělost, nedbalost, nedůvěřivost, ignorace,….

Pamatuj, že čtenář nemusí znát dle jmen ostatní postavy a nesmí se tedy vynechat důležité události, momenty. Naopak odvyprávět celý příběh scénu po scéně potřeba není. Když popisuješ postavu, měl by ses věnovat hlavně jí, jakmile jde např. o seriálovou postavu a ty popisuješ děj celé epizody, je to špatně.

Vypravování je prozaický slohový útvar. Podstatou vypravování je vystihnout děj, příběh tak, aby si ho čtenář, posluchač dovedl představit. Vypravování má tedy děj buď skutečný, nebo smyšlený. Vypravování může obsahovat monology (samomluvu), dialogy (rozhovory více postav), řeč přímou a nepřímou.

Jaká může být postava

Na začátku byste měly vědět, že rozlišujeme 5 typů postav: jablko (postava typu O), hruška (postava typu A), přesýpací hodiny (postava typu X), obdélník (postava typu H) nebo pohár (postava typu Y). Čím jsou charakteristické jednotlivé typy postav Podívejte se níže!Začínáme nejdůležitějšími prvky a snažíme se o maximální výstižnost. Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky. Je dobré si dát pozor na opakování slov, především slovesa „být“. Popis může být prostý a odborný.Budete-li charakterizovat člověka, bude Vás zajímat zejména to, jak vypadá, jaké oblečení nosí, nebo jaký má styl. Budete-li charakterizovat například nějaké místo, třeba svůj domov, budete u vnější charakteristiky opět popisovat, jak to u Vás vypadá. Další pohled je jednoznačně vnitřní charakteristika.

Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.

Jaké mohou být povahy : Povahové typy

  • Sangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.
  • Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.
  • Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.
  • Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.

Jak správně napsat popis obrazů : 1. Úvod – jméno autora, název, doba vzniku, styl, hlavní motiv 2. Hlavní část popisu → Popředí (první plán) → Střední část (druhý plán) → Pozadí (třetí plán) 3. Závěr – celkový dojem, barva, technika, kontrast…

Jak napsat umělecký popis

Popis umělecký: je vždy subjektivně zabarvený, někdy označován jako líčení. Najdeme jej v uměleckých textech, z toho vyplývá i použití jazykových prostředků – všechny vrstvy slovní zásoby, pestrá slovní zásoba, květnatá souvětí. Časté jsou i metafory – obrazná pojmenování, např.

Nejjednodušší způsob je rozdělit si text do třech základních částí, které můžete dále členit. V úvodu byste měli nastínit, o čem vlastně celé vypravování bude, představit postavy, uvést místo a čas děje. Ve stati by se měl už celý příběh odehrávat. Určitě nezapomeňte na zápletku, zvrat a vyvrcholení.Charakteristika fejetonu

Napsán je zábavným literárním slohem, mnohdy satiricky komentujícím či trefně ironizujícím vybrané dobové události. Časté jsou nadsázka, humorné postřehy nebo hyperboly. Typický humor obsahuje i užívání komických výrazů, slovních hříček či užití knižních tvarů.

Jaký typ postavy mám : Pokud je obvod vašeho poprsí nejmenší, a po něm následuje obvod pasu a boků, máte postavu ve tvaru hrušky. Pokud je obvod vašeho poprsí největší, po něm následuje obvod pasu a boky jsou nejmenší, pak máte postavu ve tvaru jablka. Stejný typ postavy máte i pokud je váš pas největší ve srovnání s poprsím a boky.