Jak správně naporcovat prase?
Nejprve řezník omráčí vepře střelou z jateční pistole, popřípadě sekerou či palicí ranou do čela. Jakmile vepř upadne na zem, řezník mu prořízne krční tepnu a tím ho vlastně usmrtí. Dosud fungující srdce pak vytlačí většinu tělesné krve do připravené nádoby – používá se mělká nádoba, pekáč nebo nízký lavor.Při vykrvování ve visu přidržuje pracovník prase levou rukou za levou přední nohu a pravou rukou vpichuje nůž mezi krk a hruď tak, aby špička tenkého vykrývacího nože směřovala k páteři. Tím zasáhne a protne hlavový a končetinový kmen tepen asi v úrovni prvního žebra.Krájení podle typu masa

Vepřové nebo telecí kotlety porcujte napříč průběhem svalových vláken, budou díky tomu křehčí a šťavnatější. Okrajové části kotlet na několika místech nakrojte, aby se vám porce nesmršťovaly a nekroutily.

Kolik masa je z půlky prasete : Jedna půlka váží cca 45 – 60 kg u prasničky a cca 35 – 55 kg ve variantě mladý kaneček. Uvedená cena za půlku je průměrná orientační – konečná cena půlky je dle skutečné váhy. Prosím uveďte do poznámky, zda byste raději větší či menší – pokud to půjde, tak při výběru k tomu přihlédneme. Cena je 179 Kč za kg vč.

Kolik jitrnic z jednoho prasete

Řezník, který prase naporcuje a na místě připraví zabijačkové hody, si za práci účtuje od 500 do 800 korun. Z jednoho 140 kilového prasete se dá zpracovat třeba 50 kilo masa, 70 jitrnic, 40 jelit, 10 tlačenek a 50 litrů polévky. Ale samozřejmě záleží na tom, kdo má jaké preference.

Kdy se zabíjí prase : Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi. Jako první si připravte prostory, kde se bude provádět porážka a vykrvení prasete a kde budete prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. K paření prasete vám nesmí chybět dřevěné necky.

Vyhledává místa s bahnisky, kde se kaliští (válí se v bahně, aby se mu nalepilo na osiny, a po zaschnutí ho sedře z osin i s kožními parazity) od jara do zimy, a kde nachází dostatek stromů, o které se ráda otírá (drbe) a na stromech zůstává bahno z kaliště (malovánky, otěrky, otěrkové stromy, drbiště).

Tradičně proto zabijačkové období začíná v prosinci a trvá až do masopustního úterý před Velikonocemi. Jako první si připravte prostory, kde se bude provádět porážka a vykrvení prasete a kde budete prasátko po zabití pařit a zbavovat štětin. K paření prasete vám nesmí chybět dřevěné necky.

Proč je vepřové maso tuhé

Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá. Maso v této fázi je naprosto nevhodné k jakémukoli kulinářskému využití.Tři slova: Vždycky přes vlákno. Při podélném krájeni „po vlákně“ vyteče šťáva, maso ztvrdne a až ho vytáhnete z trouby nebo hrnce, zbude z něj spíš taková žvýkačka. Při krájení přes vlákno šťáva v mase zůstane. Proto vždycky krájíme přes, ne po.Cena za 1kg: 52 Kč

Kupte si od nás živé prasátko. Specializujeme se na chov Přeštických prasat, která jsou původem české plemeno a jsou po právu považovány za gurmánskou pochoutku.

Porážková hmotnost

Obvyklá hmotnost pro porážku je 105 až 115 kg, tato hmotnost se považuje za ideální vzhledem k poměru ceny a výtěžnosti masa. Pokud by porážková hmotnost dosahovala vyšších cifer, narůstal by podíl sádla (prasata okolo 150 kg).

Kolik kg sádla je z prasete : Porážková hmotnost

Obvyklá hmotnost pro porážku je 105 až 115 kg, tato hmotnost se považuje za ideální vzhledem k poměru ceny a výtěžnosti masa. Pokud by porážková hmotnost dosahovala vyšších cifer, narůstal by podíl sádla (prasata okolo 150 kg).

Kolik toho sežere prase : Pokud krmíme pouze jadrnými krmivy, pak orientačně počítáme se spotřebovaným množstvím 220 až 250 kg jadrného krmiva na prase za výkrm (na začátku zkrmujeme cca 1,2 kg/ks/den s postupujícím výkrmem se dávka zyšuje až na 3,0 kg/ks/den).

Jak dlouho se dožije prase

Prasata se mohou dožít věku 10-12 let, obvykle však v přírodě žijí jeden až dva roky, především proto, že jsou ulovena myslivci.

Zabijačka většinou trvá celý den – porážka, vykrvácení, odchlupení, vyvrhnutí vnitřností, bourání, čištění střev a zpracování produktů z masa.První věc, kterou můžete udělat prakticky s jakýmkoliv tužším steakem, je pomoci mechanickým zkrácením svalových vláken. Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí.

Jak uvařit vepřové maso aby bylo měkké : Pokud chceme, aby bylo vaše maso co nejlepší, je třeba vodu přivést k varu a pak oheň stáhnout, voda by neměla vřít, ale spíše probublávat. Tímto „tažením“ pak maso vaříme klidně 3 hodiny. Nemusíme se se této doby bát, maso bude krásně jemné a bude se téměř rozpadávat.