Použijeme škrabku na vosk, pomocí které starý vosk stáhneme ze skluznice dolů. Poté na skluznici naneseme smývač na vosky a postupujeme podle návodu. Většinou výrobce doporučuje nechat smývač na běžce působit zhruba 1 až 2 minuty a poté dosucha otřít hadříkem nebo speciální čisticí utěrkou na běžky.Jednotlivé kroky voskování sjezdových lyží
👉 Přejeďte žehličkou po skluznici jedné lyže po směru jízdy (od špičky k patce). Teplo ze žehličky materiál skluznice roztáhne a vosk do něj lépe pronikne. 👉 Přiložte vosk na žehličku. Vosk začne tát a odkapávat.Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o to, jak často byste měli lyže voskovat. Někteří lyžaři voskují své lyže před každým výletem na sjezdovku nebo běžecké tratě, jiní tento typ služby provádějí pouze 1-2krát za sezónu. Ve většině případů se osvědčuje voskovat lyže po 3-5 dnech lyžování.
Jak se Voskuji lyže : Voskování sjezdových lyží za tepla se provádí pomocí speciálních žehliček. Nejdříve je nutné na skluznici nakapat vosk, který se pak zažehluje, opět ve směru od špičky k patě. Následně je nutné nechat vosk, aby se do skluznice pořádně vstřebal. Čím déle necháte lyži odpočívat, tím lépe.
Jak se starat o lyže
Jak pečovat o vybavení v průběhu sezóny (vlastní i vypůjčené)
- Lyže po každém lyžování co nejdříve osušte a umístěte do suché místnosti. Nikdy nenechávejte mokré lyže v rakvi, nebo obalu na lyže.
- Lyže pravidelně voskujte.
- Nabruste si boční a spodní hranu.
- Lyžáky musí být vždy suché.
Jak ošetřit lyže po sezoně : Přestože teď nějaký čas lyžovat nebudete, měli byste na skluznici nanést poměrně silnou vrstvu vosku. Ten totiž slouží rovněž jako ochrana. Vosk lyže zakonzervuje a zabrání vysychání povrchu skluznice, které by vedlo ke ztrátě pružnosti. Navíc se na skluznici díky navoskování nebudou tolik chytat nečistoty a prach.
Důvod je vlastně zcela zřejmý: vosková vrstva chrání skluznici, takže běžky můžou snadněji klouzat po sněhu. Pokud se povrch stane hrubým kvůli malé péči o běžky, zvýšené tření bude mít brzdný účinek.
Přestože teď nějaký čas lyžovat nebudete, měli byste na skluznici nanést poměrně silnou vrstvu vosku. Ten totiž slouží rovněž jako ochrana. Vosk lyže zakonzervuje a zabrání vysychání povrchu skluznice, které by vedlo ke ztrátě pružnosti. Navíc se na skluznici díky navoskování nebudou tolik chytat nečistoty a prach.
Jak dlouho vydrží lyže
Lyže tak celkem vydrží 15 -20 velkých servisů. Pokud servisujete lyže dle doporučení 3x za sezonu, vydrží minimálně 5 let v dobrém stavu.Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.Ideální servisovací interval je 6 lyžovacích dní. Nekvalitní sněhový podklad, led nebo kameny mohou poškrábat skluznici a poničt hrany a tím snižují ovladatelnost lyže/SNB.
Ceník servisu lyží, běžek a snowboardů
Označení | Servis lyží, snowboardů, běžek | Ceník |
---|---|---|
K6 | Voskování: univerzální vosk | 100,- |
K7 | Profesionální, závodní ruční servis: Broušení a úhování hran, zalití fluorovým voskem, vyleštění | 690,- |
A7 | Montáž vázání | 150,- |
A8 | Montáž vázání s deskou | 250,- |
Jak poznat ostré lyže : Stupeň nabroušení lyží můžete zkontrolovat nehtem. Pokud jím jemně přejedete po hraně prkna nahoru a dolů a zjistíte, že zůstávají malé kousky nehtu, pak jsou lyže řádně nabroušené. Známkou otupených lyží je, že na zemi nedrží tak dobře jako například po zakoupení nebo posledním servisu.
Jak poznat spatne lyže : Ukazatelem nedostatečně naostřených hran je špatná stabilita. Pokud vám lyže přestanou držet na tvrdším podkladu, podkluzují a ztrácíte nad lyžováním kontrolu, jedná se o špatně nabroušené hrany.
Jak dlouho trvá seřízení lyží
Seřízení vázání vás bude stát zhruba deset minut vašeho času, celkovou péči o lyže by servis měl stihnout do 24 hodin.
Pokud máte stůl se svěrákem na lyže, bude se vám pracovat mnohem pohodlněji. Suché a čisté lyže připevněte do svěráku. 👉 Pokud máte brousek na hrany, nastavte na něm požadovaný úhel (nebo můžete použít vodítko pilníku, jestli máte). Pilníkem nebo bruskou co nejplynulejším pohybem přejeďte hrany lyží.JAK POZNÁM, ŽE LYŽE POTŘEBUJÍ SERVIS
- Když lyže v mírnějších pasážích sjezdovky nebo na mokrém sněhu nejedou.
- Když je ovládání lyží obtížné – mají tendenci se zařezávat, nebo kloužou.
- Když lyže ztrácí vitalitu při přehranění – např.
- Když se na hranách vytvoří grot (otřep) – nejčastěji na špičce.
Jak často brousit lyže : Každá lyže by se měla brousit po každých 40 – 50 hodinách lyžování, aby neztratila svoje jízdní schopnosti. Z mého pohledu vím, že to nedělá ani desetina zákazníků. Proto osobně doporučuji donést své lyže na servis před horami, a po nich, kdy se takto „konzervují“ na další jízdy.