Jak správně čistit vejce?
“ Je to vrozený způsob, jak slepice chrání svá kuřata během vývoje uvnitř oplodněného vajíčka. Květ také pomáhá udržovat neoplodněná vajíčka déle čerstvá. Brání jak ztrátě vlhkosti, tak i kontaminaci. Pokud se vejce umyje buď pod tekoucí vodou, či ponořením do misky, tato ochrana bude odstraněna.Špinavé vajíčko lze omývat v dezinfekčním roztoku, ale pozor. Jeho teplota nesmí být vyšší než teplota samotného vejce. Ideální teplotou čistícího roztoku je kolem 41 °C a v jedné misce roztoku zbavte vejce nečistot a v druhé misce ho pak znovu umyjte dočista.Vajíčka je před samotným barvením třeba pořádně umýt a odmastit, aby lépe chytala barvu. K tomu postačí vám hadřík namočený v octu, kterým vajíčka otřete. Dobrým tipem je také odstranění kódu z vajíčka – ten snadno smyjete houbičkou namočenou v octu.

Jak často sbírat vajíčka : Je vhodné sbírat vejce co nejrychleji po snesení, ideálně až třikrát denně, abychom minimalizovali riziko poškození či znehodnocení. Pokud usilujete o získání čistých a nepoškozených násadových vajec, skvělým pomocníkem jsou snášková hnízda se sběrným košíkem.

Jak se dostane salmonela do vajec

Klasické salmonely obligátně pronikají pouze do kachních vajec. Do slepičích se dostanou jen během jejich omývání, kdy s vodou mohou po narušení mastného povlaku na povrchu vejce proniknout skrze skořápku.

Proč se vejce skladují špičkou dolů : Změny teploty vajíčkům nesvědčí, dveře lednice proto nejsou ideálním místem k úschově. Vejce naskládejte do děrovaných plat špičkou dolů, aby kolem nich mohl proudit čerstvý vzduch. Právě na tomto konci se totiž nachází póry, kterými vejce přijímá kyslík.

Důležitým prvním krokem je poklepat vejce na širším konci, abychom rozbili skořápku a prorazili vzduchovou bublinu. Poté vejce ponoříme do hrnce s vroucí vodou a vaříme 9 minut. Uvařená vajíčka nyní musíme prudce zchladit studenou vodou po dobu 1–2 minut. Bílek se díky tomuto kroku uvnitř smrští a odlepí od skořápky.

Před barvením je tedy vždy umyjte ve vodě s trochou saponátu. Osušte a nechte vyschnout. Hnědá vejce můžete nabarvit také, počítejte ale s o hodně tmavšími odstíny. Pro barvení zastudena vejce předem uvařte natvrdo (10 minut) a po uvaření ihned zchladťe v ledové vodě.

Jak nejlépe obarvit vajíčka

Asi nejznámějším postupem je barvení vajíček pomocí cibulových slupek. Hnědá vajíčka získáte také povařením s dubovou kůrou, o tmavší hnědou se pak postará vaření v silné kávě se lžící octa nebo luhování v silném černém čaji. Nejtmavších odstínů docílíte vařením vajíček ve vodě spolu s dávkou sazí.První kontrola: První prosvěcování by mělo proběhnout kolem osmého dne inkubace. Vyjměte násadové vejce z líhně a položte ho na prosvětlovačku. Důkladně si prohlédněte skořápku. Zdravé a oplozené vejce by mělo ukazovat jasnou cévní strukturu a postupně se vyvíjející embryo.Vejce natvrdo: Do salátu nebo na svačinu

Pokud nemáte rádi, když se vám na talíři roztéká žloutek, pravděpodobně si zamilujete vejce natvrdo vyznačující se tuhostí žloutku i bílku. Vaří se podle velikosti zhruba 8–10 minut. Vejce velikosti L budou potřebovat o minutku déle.

U dospělých dominuje horečka, zvracení, pocity nevolnosti, bolesti břicha a často až desítky zelených vodnatých stolic, u dětí je častá příměs krve a hlenu ve stolici. Z dalších příznaků se může vyskytnout bolest hlavy, typická je únava a celkové oslabení, vyčerpání v důsledku průjmu a horeček.

Kdy se zabije Salmonela : Účinná teplota pro zničení salmonely se uvádí 75°C ve středu potraviny po dobu alespoň 5 minut. Var a teplota nad 100°C salmonelu spolehlivě ničí.

Proč nedávat vejce do lednice : Hlavně neomývat a nedávat do dveří lednice

Ani do obchodu nesmí jít omyté. Mají totiž přirozenou ochrannou vrstvu, která chrání vejce před tím, aby se do něj nic nedostalo. Zároveň zajišťuje, že vydrží déle a nezkazí se,“ popisuje chovatel.

Jak dlouho mohou být vajíčka mimo lednici

Když je dáte na chladné místo během zimy mimo ledničku, nemusíte o ně mít obavu tak po dobu jednoho týdne, ovšem v létě jen 3 až 4 dny. V případě, že již v chladu byla, měli byste je i nadále uchovávat v chladném prostředí. Potom vám s přehledem vydrží i pět týdnů.

Vysvětlení: Přidáváním soli do vody se zvyšuje její hustota. Jakmile hustota slaného roztoku bude větší než hustota vejce, vajíčko začne stoupat ke hladině.Vložte z lednice studená vejce do vroucí vody a odpočítejte:

  1. 3 minuty pro pošírované vajíčko.
  2. 5 minut pro vejce naměkko s velmi tekutým středem.
  3. 7 minut pro vejce naměkko s méně tekutým středem.
  4. 10 minut pro vejce nahniličko se spíše tekutým středem.
  5. 12 minut pro vejce mezi nahniličko a natvrdo.
  6. 16 minut pro vejce natvrdo.

Jak obarvit vejce fixou a ubrouskem : Dejte vařit vajíčka – nastříkejte pěnu do malého pekáčku – pokapejte potravinovým barvivem – lehce promíchejte, aby vám vznikla směsice barev – nasaďte si rukavice – namáčejte uvařená vajíčka do pěny tak, aby se pěna nanesla ze všech stran – odložte a nechte zaschnout – po zaschnutí pěnu setřete ubrouskem – a je hotovo …