SOLO kartáček používáme bez zubní pasty. Jemným tlakem opřete štětiny pod úhlem cca 45° proti plošce zubu. Kartáček se rozevře do malého vějíře. Zuby čistěte jemnými krouživými pohyby s důrazem na linii dásní.Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete jednosvazkový kartáček používat každý den, alespoň jednou denně – večer. Výhodou dočišťování jednosvazkovým kartáčkem je, že kartáček se používá suchý, a proto můžete tuto fází ústní hygieny provádět kdekoliv.Jak správně čistit s mezizubním kartáčkem:
- Mezizubní kartáček držíme mezi palcem a ukazováčkem.
- Lehkým tahem kartáček protáhněte mezi zuby směrem dovnitř a ven, opakujte 2–3x, stejným způsobem pokračujte ve všech mezizubních prostorech.
- Odměřte si délku přibližně 40 cm a natočte vlákno na prostředníčky obou rukou.
Jak čistit kartáček : Kartáček je nezbytné pod tekoucí vodou pečlivě očistit, ne ho jen opláchnout. Pro lepší desinfekci můžeme použít i antiseptickou ústní vodu. Připomenout nám výměnu zubního kartáčku za nový může např. změna ročního období.
Jak dezinfikovat kartáček na zuby
Někdy se doporučuje kartáček namáčet do ústní vody. Ta v podstatě slouží jako dezinfekční prostředek, a tudíž by měla být rovněž schopná bakterie zahubit. Obsah alkoholu je v ní ale menší, a proto v ní nechte kartáček několik minut ponořený. Obdobné účinky bude mít přelití kartáčku horkou vodou.
Jak dlouho by se měly čistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.
Odborné zdroje uvádějí, že byste měli kartáčky měnit každé tři měsíce (což platí pro klasické kartáčky i hlavice elektrických kartáčků), ale tato délka je spíše orientační. Většině z nás zubní kartáček už po méně než dvou měsících vypadá spíše jak smeták na podlahu.
Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve – pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned.
Na co je jednosvazkový kartáček
Jednosvazkový neboli solo kartáček se používá k dočištění míst, které jsou pro klasický zubní kartáček špatně dostupná. Mezi ta patří například zuby moudrosti, vnitřní strany stoliček, zuby, které rostou přes sebe a také zuby s fixními rovnátky.Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.Všeobecně platí, že zubní kartáček by měl být vyměněn za nový přibližně každé tři měsíce. Ale může se stát, že je nutné kartáček vyměnit i dříve – pokud kartáček jeví příznaky opotřebení v podobě roztřepených vláken, vyměňte ho ihned.
Po konzumaci jídla je pro vyčištění zubů dostačující dvacetiminutový odstup. Je to z toho důvodu, že po jídle je sklovina na zubech měkčí a náchylná k poškození. Jídlo i pití totiž jemně zuby naleptává. Bezprostřední čištění chrupu zbytečně ztenčuje zubní sklovinu, což může vést k její citlivosti až přecitlivělosti.
Co se stane když si nebudu čistit zuby : Zubní plak je měkký povlak na zubech, který se tvoří v průběhu celého dne a je plný bakterií. Pokud se tento povlak nebude odstraňovat pravidelně zubním kartáčkem a mezizubním kartáčkem, díky slině povlak zmineralizuje, ztvrdne a vytvoří se zubní kámen. Ten spolu s plakem dráždí dáseň, která je opuchlá, krvácí.
Jak dlouho se má používat kartáček : Americká asociace zubních lékařů (ADA) doporučuje vyměňovat zubní kartáček přibližně po třech až čtyřech měsících nebo dříve, pokud se opotřebují jeho vlákna. Je to proto, že ať už používáte jakýkoliv typ zubního kartáčku, mohou se jeho vlákna roztřepit a opotřebovat, čímž ztratí svou účinnost.
Jak si správně čistit zuby
Vždycky si čistěte zuby směrem „z červeného na bílé“, tedy od dásně směrem k zubu. To je obzvláště důležité u dásní, které jsou poškozené nebo dokonce zanícené (viz článek Zánět dásní). Při čištění používejte jemný tlak a krouživé pohyby. Vodorovnými pohyby si čistěte pouze kousací plošky.
Čištění zubů bez použití pasty může zahrnovat několik alternativních metod, jako je suché čištění, používání ústní vody, nebo dokonce žvýkání žvýkačky. Právě tyto metody se stávají čím dál populárnějšími alternativami.Jednosvazkový neboli solo kartáček se používá k dočištění míst, které jsou pro klasický zubní kartáček špatně dostupná. Mezi ta patří například zuby moudrosti, vnitřní strany stoliček, zuby, které rostou přes sebe a také zuby s fixními rovnátky.
Proč si čistit zuby ráno : Během dne pomáhají sliny odstraňovat zbytky jídla a narušují usazující se bakteriální plak. Pokud si čistíte zuby i po obědě, měli by jste nechat čas slinám na jejich práci i po jídle. Dle posledních studií během cca 30 minut sníží sliny kyselost v ústech a případné čištění bude šetrnější k zubní sklovině.