Jak správně fotit makro?
nejrozšířenějším a nejjednodušším způsobem fotografováním makra je použití makro objektivu. Většinou se jedná o objektivy s pevným ohniskem nad 40mm a poměrem zvětšení 1:1. To znamená, že se fotografovaný obraz přenese v reálné velikosti na obrazový senzor a nazvětšovaná fotografie tak nabídne divákovi velký detail.Trik spočívá v tom, že rozdíl mezi světlem blesku a přirozeným světlem nesmí být větší než hodnota 2EV. Vše co musíte udělat je přepnou fotoaparát na manuální režim, kompenzaci blesku nastavit na 0 FEC a čas závěrky na synchronizační čas 1/250.Mezikroužky neobsahují žádné optické části – optická kvalita je tak přímo úměrná kvalitě nasazeného objektivu – ideální je tedy mezikroužky kombinovat s kvalitními objektivy s pevnou ohniskovou vzdáleností, jako jsou například populární „světelné padesátky“ (např. Canon EF 50mm f/1.4 USM, Nikon 50mm f/1.8G AF-S).

Jak fotit makro hmyz : Focení hmyzu vyžaduje makro objektivy, které vám umožní právě ostření z velmi malé vzdálenosti. Velmi dobrou volbou může být objektiv s ohniskovou vzdáleností kolem 100 mm, obzvláště pokud vlastníte plnoformátový fotoaparát (fullframe). Velkou výhodou je větší odstup od objektu.

Jak fotit ve tmě bez blesku

Velmi hezky také vypadají stany v noční krajině, zevnitř nasvícené baterkou nebo svíčkou. Blesky nebo ohňostroje nejlépe vyfotíte tak, že nastavíte nízké ISO 100 – 200, clonu přibližně 5,6 – 8, vypnete redukci šumu pro dlouhé expozice a manuálně zaostříte.

Jak fotit s objektivem 50 mm : Je to velice prosté – stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.

Jarní měsíce jsou pro milovníky fotografování, kteří se rádi toulají přírodou s foťákem na krku, velmi atraktivním obdobím. Lze fotit první jarní kvítka, jako jsou sněženky, bledule, koniklece nebo šafrány, jarní tání dá vyniknout zurčícím vodopádům a skalní vyhlídky ještě nejsou zakryté mladým listovím.

Na základě množství světla je totiž možné poměrně snadno a relativně přesně určit expozici pro danou situaci. Jako výchozí osvětlení se při aplikaci pravidla bere slunečný den – odtud i označení Sunny 16. Jak asi tušíte, číslovka v názvu označuje clonu, tedy při jasném slunečném dni se používá clona f/16.

Jak fotit makro bez Makroobjektivu

Reverzní kroužek

Pokud si chcete zkusit fotit makro za hubičku, stačí vám k tomu pořízení reverzního kroužku, který se cenově pohybuje v řádech stokorun. Reverzní kroužek vám umožní nasadit na bajonet objektiv obráceně (tedy přední čočkou směrem k tělu). Díky tomu zachytíte fotografovaný objekt zvětšeně.Efektivní kompozice pro makrosnímky. Ve srovnání s plnoformátovým fotoaparátem má fotoaparát s formátem APS-C, jako je Canon EOS R50 nebo EOS R10 menší obrazový snímač. Kromě toho, že dodává nasazenému objektivu delší „efektivní“ ohniskovou vzdálenost, poskytuje také efektivnější zvětšení díky faktoru oříznutí 1,6x.vylučuje tvrdou a pevnou chitinovou kutikulu, která tvoří vnější kostru – exoskelet (chrání tělo). Kutikula rozčleněna na množství destiček – skleritů – spojených pružnými membránami (vazivové blány) a někde i kloubními ploškami (nepravé klouby). Členění kutikuly umožňuje pohyb.

Zatím si v EU můžeme pochutnat pouze na 4 druzích jedlého hmyzu, mezi ně samozřejmě patří naši Křupaví červíci (mouční červi)! Dále cvrčci, potemník stájový a saranče stěhovavé. Podrobnější informace o legislativě týkající se jedlého hmyzu v EU si můžete přečíst v našem předchozím článku.

Kdy a jak fotit Mlecnou drahu : Pokud chcete úspěšně zachytit Mléčnou dráhu, nejvíce je viditelná od června do září na severní polokouli (od srpna se přehoupne do vertikální polohy). Silný svit měsíce vám zcela znemožní fotit Mléčnou dráhu. Na druhou stranu fotografování noční krajiny za svitu měsíce vám může odkrýt zcela nový svět.

Jak fotit pod vodou : S vodotěsným pouzdrem Aquapac dosáhnete nejlepších výsledků, když bude průhled těsně přiléhat k objektivu fotoaparátu nebo kamery. Vyhýbejte se použití blesku. Pokud však potřebujete blesk použít, ověřte si, zda k němu pouzdro těsně přiléhá, aby nedocházelo k odrazu záblesku před objektiv.

Z jaké vzdálenosti fotit portrét

Nejrozšířenější jsou ohniskové vzdálenosti 85 mm až 105 mm (mluvím o Full Frame objektivech). U objektivů pro menší snímače je třeba počítat s crop faktorem tak, abychom se po přepočtu na kinofilm pohybovali v podobných ohniscích (tj. +/- zmíněných 60 až 135 mm).

Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  1. Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
  2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
  3. Pozor na clonu!

Odstranění šumu ve Vyvolat

S odstraněním šumu vám pomůže Zoner Photo Studio X. Nejlépe ho odstraníte v modulu Vyvolat, který slouží pro nedestruktivní úpravy. Při úpravě fotek v modulu Vyvolat najdete funkce pro odstranění šumu v pravém panelu s nástroji. Stačí sjet až k záložce Redukce šumu.

Jak fotit sám sebe : Pokud se fotíte sami, máte času, kolik sami potřebujete. Zkuste si proto vzít lampičku a posvítit na sebe z různých úhlů. Pokud na sebe budete svítit zespodu, dostanete speciální hororovou náladu. Světlo shora je zase běžná praxe u profesionálních fotografů.