Jak spravne sjet z dálnice?
Po předjetí je řidič povinen přejet zpět do pravého pruhu. Při najíždění na dálnici před vjetím do průběžného (pravého jízdního) pruhu musí řidič užít připojovacího pruhu; kde tento připojovací pruh není, musí dát přednost v jízdě vozidlům jedoucím po dálnici v průběžném jízdním pruhu.Níže přinášíme sedm těch nejdůležitějších.

  1. Plynule se zařaďte do provozu.
  2. Přizpůsobte rychlost podmínkám na silnici.
  3. Levý pruh používejte pouze při předjíždění
  4. Nekřižujte cestu jiným řidičům.
  5. Zachovávejte bezpečný odstup od vozidla jedoucího před vámi.
  6. Upozorni jiné řidiče na nebezpečí
  7. Buďte pozorní při sjíždění z dálnice.

Kontakt na operátory je 800 280 281.

Nemusíte se ostýchat zavolat i Policii ČR. Přijede za vámi, místo zviditelní majáky a zajistí, aby se o překážce dozvěděli i ostatní řidiči přes dopravní zpravodajství. V případě zranění nebo nehody volejte linku 112, kde se postarají o svolání všech potřebných složek IZS.

Jak se oznacuji dálnice : Jednotlivé dálnice se v dokumentech značí písmenem D (a číslem). Na dopravním značení v terénu se používá pouze číslo (bílé na červené tabulce) bez D (dopravní značka IS16a). Jako samostatná tabulka se prakticky nevyskytuje, zpravidla je součástí směrových tabulí, návěstí apod.

Jak spravne sjet z dálnice

Při najíždění na dálnici zrychlujte v připojovacím pruhu tak dlouho, abyste plynule přejeli do pravého pruhu bez velké změny rychlosti. Nesmíte samozřejmě ohrozit vozidla, která už po dálnici jedou, a pokud je provoz velmi hustý, v krajním případě musíte zastavit a počkat, než se pravý pruh uvolní.

Kolik se smí jet na dálnici : h-1; na silnici pro motorová vozidlaje pozemní komunikace označená dopravní značkou „Silnice pro motorová vozidla“ rychlostí nejvýše 110 km. h-1 a na dálnicije pozemní komunikace označená dopravní značkou „Dálnice“ rychlostí nejvýše 130 km.

Začněte tím, že si sednete na místo spolujezdce nebo za volant a vydáte se na kratší trasy na známá místa. Postupně se poté můžete začít vydávat na méně frekventované silnice a delší cesty. Pokud trpíte touto úzkostnou poruchou, vyhledejte pomoc profesionála ideálně ještě dnes.

Co ale můžu udělat, když na dálnici či rychlostní komunikaci omylem vjedu do protisměru

  1. Zastavte co nejvíce u kraje vozovky, nejlépe vlevo, tj.
  2. Zapněte varovné blinkry, aby bylo vozidlo co nejlépe vidět.
  3. Oblečte si reflexní vestu, ve které budete vidět na velkou vzdálenost, pomůže Vám ochránit vaše zdraví.

Co dělat na dálnici v protisměru

Co dělat, když se dostanete do protisměru Jakmile zjistíte, že jedete v protisměru, okamžitě najeďte co nejblíže ke kraji (případně do odstaveného pruhu) a vozidlo zastavte. Zapněte varovné blinkry, a co nejdříve vůz opusťte. Nevstupujte však kvůli bezpečnosti na silnici, ale na opačnou stranu.Nezpoplatněné úseky jsou na dálnicích a při vjezdu na ně označeny dodatkovou tabulkou Bez časového poplatku (E 11a), která obsahuje přeškrtnutý symbol dálničního kupónu. Tato dodatková tabulka je umístěna vždy společně s dopravní značkou Dálnice (IZ 1a).Jak se značí placené a neplacené úseky dálnic Začátek a konec placeného úseku, kde je třeba mít zaplacený dálniční kupón poznáte podle zelené značky s piktogramem dálnice, konec tohoto úseku pak totožnou značkou s červeným pruhem (je přeškrtnutá).

  • D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
  • D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
  • D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
  • Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
  • D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
  • D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
  • D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)

Co dělat při nehodě na dálnici : Neprodleně zastav vozidlo, vypni motor a zapni výstražná světla. Obleč na sebe reflexní vestu. Označ místo dopravní nehody výstražným trojúhelníkem ve vzdálenosti minimálně 100 metrů od vozidla. Zjisti, zda je někdo zraněný, poskytni mu první pomoc a přivolej na místo záchrannou službu.

Kolik můžu jet na dálnici 2024 : Změna se od 1. ledna 2024 dotkne nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích. V současnosti platí, že na dálnici smíte jet nanejvýš 130 kilometrů za hodinu.

Jak se chovat při nehodě na dálnici

Neprodleně zastav vozidlo, vypni motor a zapni výstražná světla. Obleč na sebe reflexní vestu. Označ místo dopravní nehody výstražným trojúhelníkem ve vzdálenosti minimálně 100 metrů od vozidla. Zjisti, zda je někdo zraněný, poskytni mu první pomoc a přivolej na místo záchrannou službu.

Věnujte čas domácí přípravě. Pořiďte si učebnici autoškoly a naučte se silniční předpisy, dopravní značky i základy ovládání automobilu. Vyzkoušejte si on-line autoškolu a hry zaměřené na křižovatky nebo parkování. Případně také poproste rodiče nebo starší sourozence, aby vás zasvětili do základů řízení a rozjezdů.Kontrolní kamery jsou na všech dálnicích, ale nejvíce jich je na dálnici D1. Třeba na dálnici D4 je stacionární kontrola na jediném místě, stejné je to na dálnicích D6 a D7. Policisté a celníci by dnes měli říci, jak chytají neplatiče nových elektronických dálničních známek.

Kde můžu jet bez dálniční známky :

  • D1, úsek Kývalka – Holubice (km 182-210)
  • D2, úsek Brno – Chrlice (km 0-3)
  • D5, úsek Ejpovice – Sulkov (km 67-89)
  • Silnice I/37, úsek Hradec Králové – Pardubice.
  • D5, úsek Beroun-východ – Beroun-západ (km 14-22)
  • D10, úsek Satalice – Stará Boleslav (km 0-14)
  • D10, úsek Bezděčín – Mladá Boleslav (km 39-46)