Vždy brzděte při pohybu skútru rovně (nikdy při zatáčení) a mějte připravenou nohu pro zastavení. Na motorkách a skútrech brzdíme především přední brzdou, protože je účinnější. BeRidery navíc mají duální brzdový systém, což znamená, že i při brždění pouze jednou brzdou brzdí částečně i ta, kterou nemačkáme.Zkoušejte se v zatáčkách naklonit co nejvíc, co vám hlava a vlastní strach dovolí. Pamatujte si, že skútr zvládne daleko větší náklon, než si troufnete. Postupně tu hranici náklonu v zatáčkách posouvejte. Limit je jasný a ucítíte ho.Jak ovládat skútr
Moderní skútry mají startér, tedy fungují na zmáčknutí čudlíku. Na paměti ale mějte fakt, že konstrukčně je to vyřešeno při startování tak, že musíte mít zmáčknutou brzdu, aby se skútr samovolně nerozjel. Do pohybu se skútr dá až při přidání plynu.
Jak mít nohy na Stupackach : Nohy na stupačkách
V zatáčkách je nutné mít špičky na stupačkách, jinak se zbytečně omezujete v náklonu, a to může být nebezpečné – polopaticky řečeno, mohlo by vám to i ubrousit špičku boty nebo dokonce „vzít“ nohu pod stupačku! Uprostřed nohy navíc není žádný cit, takže se opírejte v místech, kde končí prsty u nohou.
Proč brzdit se spojkou
Obě polohy vám dovolí dobrou ovladatelnost pedálu. Pokud potřebujete nouzově zastavit, protože například dupl na brzdu řidič před vámi, je vhodné sešlápnout spojku při brzdění, aby se odpojil motor od kol a brzdění bylo efektivnější. U pedálu závisí na poloze a délce jeho chodu.
Jak správně sedět na skútru : Jak na zatáčku
Někdo preferuje sedět úplně vzadu, jinému naopak vyhovuje naplácnutí na nádrž – obojí je při normálním ježdění správně, dělejte to hlavně tak, abyste neměli pocit jakéhokoliv omezování a nebyli jste v křeči. Správné přenesení váhy pomůže projet zatáčku svižně a bezpečně.
Obecně lze říci, že na silnici si při běžné jízdě ve většině případů vystačíte s přední brzdou. Přesto však zadní brzdu nezatracujte, hodí se třeba v krizových situacích, kdy potřebujete zabrzdit co nejrychleji. I když je v tu chvíli většina hmotnosti motorky na předním kole, zadní brzda stejně pomůže.
K řízení skútru do 125 ccm Vám stačí řidičský průkaz skupiny B. Nyní můžete řídit silný skútr, i když jste na motorce v životě neseděli. Doporučujeme pořídit si speciální oblečení a zaplatit si několik kondičních jízd v motoškole.
Jak se naklonit na motorce
Vrchol zatáčky
Pořád platí základní poučka – jedete tam, kam se díváte. Přišpendlete oči na apex (vrchol zatáčky), přeneste váhu do vnitřku a směrujte motorku do zatáčky. Už v první třetině zatáčky byste měli trochu přidat plyn, což pomůže správně rozložit váhu, a motorku tím pádem stabilizovat.Základní postoj ve stupačkách
Jak tedy na enduru stát Základem jsou mírně pokrčené nohy, které by měly filtrovat nerovnosti podobně jako tlumiče. Celou váhu těla se motorkář snaží situovat do stupaček, ne do řídítek. Důležitou úlohu hrají i ruce, které by měly být co nejvíce uvolněné a také lehce pokrčené.Se zařazením dalšího převodu je to těžší, ale opět nic nemožného. Když na neutrál roztočíme motor (spojení s hnací hřídelí) na otáčky, jimiž by se při dané rychlosti točil na jiný převod, můžeme jej opět úplně bez odporu zařadit.
Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.
Jak správně sedět : Správná poloha na židli je taková, při níž páteř zůstává rovná a hlava se dívá neutrálně dopředu. Hrudník by měl být mírně zvednutý a směřovat dopředu. Je třeba dbát na to, abyste ramena a paže nehrbili směrem nahoru aby vám hlava nezapadla směrem dolů a krk se úplně „schoval“.
Kdo muze řídit skútr : Největší změnou pro širokou motoristickou obec je zařazení skútrů s obsahem motoru do 125 ccm pod řidičské oprávnění na osobní auta. Řídit je může každý, kdo vlastní řidičský průkaz skupiny B, nezáleží přitom, jak dlouho. Podmínkou však je, že stroj musí mít automatickou převodovku.
Kolik stojí Přepis skútru
Za samotný přepis na registru vozidel zaplatíte standardně 500 Kč v případě, že se jedná o motocykl nebo skútr s obsahem nad 50 ccm. Pokud jde o motocykl nebo skútr do 50 ccm, zaplatíte 300 Kč. SPZ motorky vám zůstává, i pokud se přihlašuje v jiném kraji. Výměnu SPZ můžete provést za poplatek 250 Kč.
Spolujezdec by měl vždy nastupovat až po řidiči, a to z levé strany, resp. strany, kde není výfuk. Nejprve stoupne na levou stupačku, poté se přidrží levou rukou řidiče a přehodí pravou nohu přes motorku na druhou stupačku. Řidič při nastupování spolujezdce drží motocykl rovně se zamáčklou přední brzdou.Zatáčku najíždějte co nejvíc vlevo, ve svém pruhu. Připravíte se tak na průjezd ideální stopou, kterou vidíte na nákresu. Rychlost, ve které budete zatáčku najíždět, řešte včas. Vždycky je lepší si včas podřadit a využít brzdný účinek motoru, než na poslední chvíli vzít za brzdy.
Jak se naučit jezdit po zadním kole na motorce : Motorka na zadním přes spojku
To by mělo odpovídat rychlosti přibližně 30-40km/h. Jedním prstem “brnkněte” o spojku a zlehka přidávejte plyn. Spojku nepouštějte moc rychle, ale ani ji nedržte zbytečně dlouho, připravili byste se tím o cílený efekt zvedajícího se předního kola.