Díky kvalitním stomickým pomůckám a službám pro stomiky (pacienty se stomií) se dá s vývodem žít zcela běžný život – chodit do práce, cestovat, věnovat se sportu, otěhotnět a mít plnohodnotný sportovní a sexuální život.Stomie může být dočasná i trvalá. I se stomií mohou žít pacienti plnohodnotný život.Jak často měnit stomickou pomůcku Záleží na typu stomie, na tuhosti stolice a také na tom, jakou pomůcku používáte (zda jednodílný či dvoudílný systém). Obecně platí, že: Používáte-li jednodílný uzavřený sáček, mění se 2x denně.
Jak ošetřovat stomií : Základem správné péče o stomie je v prvé řadě používání vhodných stomických pomůcek, pravidelné vyprazdňování a výměna stomických sáčků. Okolí stomie je třeba udržovat v čistotě pomocí stomických přípravků s protizánětlivými, hydratačními a regeneračními vlastnostmi.
Co jíst při stomií
Pozor na možnou nesnášenlivost některých potravin (mléko, med). Při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí. Vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory.
Proč se dělá vývod : Stomie nebo-li vývod je umělé vyvedení střeva před kůži stě- ny břišní. Slouží jako dočasná nebo trvalá náhrada koneční- ku, tedy zajištuje odchod plynů a stolice z organizmu. Stomie může být založena na jakékoli části tenkého nebo tlustého střeva.
Při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí. Vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory. Při nadýmání je nutno vynechat potraviny, které ho způsobují (např. zelí, kapustu, luštěniny, květák).
Stomické pomůcky hradí ZP
Poukaz na stomické pomůcky může vydat praktický lékař, urolog, chirurg, internista nebo onkolog a hematolog. Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku, což je oficiální název dokumentu, může lékař předepsat maximálně na 3 měsíce a není možné ho vystavovat zpětně.
Jak probiha Zanoreni stomie
Většinou je pacient v nemocnici jen několik dní. Po operaci je vhodné několik týdnů dodržovat bezezbytkovou dietu. Každá operace břicha je bolestivá, pacient po operaci nesmí namáhat břišní stěnu. Zkušené sestry jej naučí, jak vstávat z postele, jak šetrně (dechovým cvičením) posilovat břišní stěnu.Jak kolostomie vypadá Kolostomie je kruhový otvor červené barvy o průměru 2–5 cm, trochu vyvýšený nad povrch pokožky. Její povrch je neustále vlhký a lesklý – zabarvení otvoru je dáno barvou střevní sliznice. Kolostomie není citlivá na bolest, neboť ve sliznici se nenacházejí nervová zakončení.POOPERAČNÍ PRŮBĚH
Propuštěni můžete být za několik dní po výkonu, většinou po obnovení činnosti střev. Stehy jsou odstraněny obvykle za 7-14 dní. Vykonávat fyzickou námahu je zakázáno 6 týdnů po operaci, čímž se snižuje riziko vzniku pooperační kýly v jizvě.
10 potravin, které bys měla jíst každý den
- Celozrnné produkty (vláknina)
- Mandle nebo kešu ořechy (zdravé tuky)
- Quinoa nebo fazole (bílkoviny)
- Listová zelenina (hořčík)
- Chilli papriky (kapsaicin)
- Borůvky nebo zelené doplňky stravy (antioxidanty)
- Jablka (quercetin)
- Ryby (omega 3 mastné kyseliny)
Kdy se dává vývod : Ileostomie je vývod z tenkého střeva, který se provádí především v případech, kdy bylo odstraněno tlusté střevo. Střevní obsah odchází během celého dne, denně jde v průměru o 0,8 až 1 litr. Tenké střevo se vyvádí i přechodně, když je potřeba, aby se uklidnil zánět nebo po operačním zákroku například na tlustém střevě.
Jak vypadá umělý vývod : Co to je umělý vývod Ileostomie, tedy vývod z tenkého střeva, se provádí jako dočasné nebo trvalé řešení a to často po odstranění celého tlustého střeva. Na těle je patrný otvor červené barvy o průměru asi 2 až 2,5 cm. Ten se nejčastěji umísťuje na pravou stranu břišní.
Co Nejist při Stomii
Pozor na možnou nesnášenlivost některých potravin (mléko, med). Při průjmech omezit kávu, cukr, sladkosti, luštěniny, alkohol, švestky, třešně, hrušky, fíky, kyselé zelí. Vhodné jsou masové vývary, čokoláda, banány, strouhaná jablka, svařené mléko, brambory.
Maso: libové hovězí, vepřové, telecí, kuřecí, krůtí, králičí, filé, kapr, šunka, také klokaní, pštrosí, losos, treska. Přílohy: dušená rýže, těstoviny, jemný knedlík, bramborová kaše. Omáčky: rajská, koprová (při snášenlivosti mléka), dietní svíčková s prolisovanou zeleninou.Zástupci pacientské organizace České ILCO odhadují, že počet žijících stomiků v ČR je kolem 15 tisíc.
Kdo předepisuje stomické pomůcky : stomické pomůcky a příslušenství předepisuje smluvní lékař zdravotní pojišťovny od- bornosti chirurg, internista, urolog, onkolog a praktický lékař.