První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Zelený čaj
Teplota vody: 60–80 °C. Oblíbený zelený čaj matcha zalévejte vodou o 80 °C. Louhování: 1–3 minuty u prvního louhování, lístky zeleného čaje ovšem můžete nechat louhovat až 4x.Pokud se rozhodnete začít pít zelený čaj pravidelně, je nezbytné vědět, jak ho správně připravit. Nejlepší je použít čerstvě vroucí vodu a nechat čaj louhovat asi 2 až 3 minuty. Doporučujeme konzumovat 2 až 3 šálky denně, ideálně mezi jídly.
Co se stane když nechám čaj louhovat moc dlouho : Pokud je voda příliš chladná nebo doba louhování příliš krátká, tak čaj bude mít velmi mdlou, nevýraznou chuť. Naopak, pokud to s teplotou a délkou louhování přeženeme, tak to na chuti poznáme zhořknutím čaje – uvolňují se třísloviny, které mají trpkou až hořkou chuť.
Kolik zeleného čaje denně vypít
Doporučuje se pít 2 až 3 šálky zeleného čaje denně. Nadměrná konzumace čaje může vést k poškození jater a ledvin, proto i zde platí, že nic se nemá přehánět. Těhotné, kojící ženy a malé děti by měly pít až druhý nálev zeleného čaje, protože je v něm není tak velký obsah kofeinu a taninů.
Proč nepít zelený čaj : Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.
Většinou se uvádí, že se zelené čaje zalévají převařenou vodou, kterou jsme nechali vychladnout na 60–80 °C. Příliš horká voda by z čaje totiž vyluhovala třísloviny a další látky, které způsobují až nepříjemně hořkou chuť.
Jak dlouho louhovat zelený čaj U zelených čajů je doporučená kratší doba louhování, zhruba 2-4 minuty. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.
Proč nepít zelený čaj večer
Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.Zelený čaj na lačno nikdy nepijte. Důvodem je vysoký obsah katechinů, který by vám mohl podráždit žaludek nebo poškodit játra.Díky bohatému obsahu kofeinu a EGCG zelený čaj urychluje metabolismus a tím podporuje spalovat tuky. Zároveň přitom odstraňuje únavu, podporuje kognitivní funkce (míru soustředění a pamět).
Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.
Kdo nesmí zelený čaj : Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.
Na co je dobré pít zelený čaj : Zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů, které podporují metabolismus a mírně zamezují možnému přírůstku hmotnosti. Obsažený kofein nabízí několik benefitů zároveň. Snižuje chuť k jídlu, podporuje spalování kalorií, a tak pozitivně podporuje celý proces hubnutí.
Kdy je vhodné pít zelený čaj
Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.