Jak spravne žehlit oblečení?
Jak na žehlení bez žehličky Můžete použít fén nebo žehličku na vlasy. Oblečení jednoduše pověste a zvlhčete a pak na něj na nízký výkon foukejte fénem. Žehličku na vlasy můžete použít k rychlému vyžehlení límečků nebo našitých kapes.Žehlete prádlo alespoň ze začátku

Pokud však perete prádlo na teplotu 60 °C, není žehlení bezpodmínečně nutné pro eliminaci bakterií.Polyester, satén a umělé materiály: Trička z těchto materiálů žehlete naruby, na nízké teploty a nenapařujte je. Viskóza: Trička, která obsahují viskózu, žehlete jen vlažnou žehličkou a na pomoc si vemte bavlněnou látku. Krajka: Krajku na tričkách žehlete na sucho a přes další vrstvu. Použít můžete šátek nebo kapesník.

Jak správně žehlit : Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu. Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte. Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu.

Jak nahradit Zehlici prkno

Pokud doma nemáte místo na žehlicí prkno, nebo se vám lépe žehlí na stole, pořiďte si speciální podložku na žehlení, kterou můžete umístit na jakoukoliv plochu.

Jak se žehlí Bavlna : Bavlnu lze žehlit i při vysoké teplotě (200 °C). Manšestr, tvíd a flanel žehlete při střední teplotě (140 – 170 °C) na rubové straně nebo přes navlhčené plátno. Vlna nesnáší vysoké teploty, proto ji žehlete při nízké teplotě (100 – 120 °C) obrácenou naruby.

Jak pověsit prádlo, aby bylo žehlení co nejsnazší Důležité je před pověšením prádlo protřepat a pověsit tak, aby se netvořily záhyby. Prádlo by se tedy nemělo prověsit, aby neztratilo tvar. U větších kusů oblečení (povlečení, ubrus) používejte větší množství kolíčků.

Pokud chcete prádlo, které je nejen hygienicky čisté a voňavé, ale také měkoučké a příjemné na dotek, dosáhnete toho právě díky žehlení. Jaké je to tajemství Žehlení vyrovnává vlákna látky a oblečení je pak pohodlnější a příjemnější na kůži.

Jak často prát tričko

Po každém nošení byste měli prát i trička, topy a tílka. Šaty noste maximálně třikrát a pak je vyperte. Vlněné kabáty je nutné vyčistit alespoň 2x až 3x za sezónu.Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.Před každým žehlením košili lehce pokropte rozprašovačem žehličky. Bavlněná látka snese při žehlení vysoké teploty. Košile obvykle žehlíme při teplotách od 150ºC do 250ºC. Začněte u límečku a vyžehlíte ho z obou stran od krajů ke středu.

Pokud si chcete opravdu ulehčit žehlení, pak používejte aviváže, které prádlo změkčí, vyhladí a žehlení je tak mnohem rychlejší a snazší. Existují i aviváže vhodné pro citlivou pokožku či ekologického rázu. Místo aviváže také můžete vyzkoušet obyčejný ocet, i on dokáže prádlo změkčit.

Jak odstranit špínu z žehličky : Jednoduše nanesete trochu obyčejné zubní pasty na vychladlou plochu žehličky a jemnými krouživými pohyby setřete nežádoucí špínu. Po aplikaci žehličku opláchněte vlažnou vodou, aby na ní nezůstaly stopy po pastě, a můžete se směle pustit do dalšího žehlení.

Jak prát bavlněné oblečení : Čistá bavlna snese i méně šetrné zacházení. 100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy.

Jak prát bavlněné tričko

Po několika hodinách se poškodí a vy můžete vyhodit své nové milované bavlněné tričko. Na štítku vašich oblíbených bavlněných kousků se často dočtete, že je můžete prát do 60 ° C. Řiďte se pravidly – málo je někdy více. Doporučujeme vám bavlněné oblečení prát při teplotě 30 ° C, maximálně 40 ° C.

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.Tradice tvrdí, že kdo se na Velký pátek bude „hrabat“ v zemi, čeká ho rok smůly. Tudíž poklady ano, ale jenom očima. Co se týká „majetku“, hospodyně by v tento den měla dávat pozor, aby z domácnosti nebylo nic odneseno, nic se nepůjčuje a nemělo by viset ani prádlo. Jinak se majetek rodiny rozuteče.

Proč žloutne bílé prádlo : V této situaci také hodně záleží na typu tkaniny, ale to není jediná záležitost, která ovlivňuje barvu bílé. Ke žloutnutí bílých oděvů přispívá několik faktorů. Jednak vlhkost vzduchu, kontakt látky s vaším tělem a kontakt s potem. Částice potu se bohužel vsáknou do materiálu a po určité době změní barvu oděvu.