Jak spravne drzet bílé víno?
Bílé i růžové víno se nalévá do menší sklenice ve tvaru tulipánu s delší nožkou. Sklenice mají užší tvar a baňaté tělo, čímž může docházet k správné aromatičnosti látek. Podává se při teplotě 10 až 12°C. Sklenku uchopíme vždy uprostřed.Pořadí vín při degustaci

Bílá vína podáváme před víny červenými, suchá vína před sladkými. Mezi bílým a červeným vínem nikdy nepodáváme víno šumivé. Chceme-li pít i šumivá vína, můžeme degustaci zahájit suchým sektem nebo šampaňským a ukončit polosladkým a sladkým šampaňským či sektem.Bílé víno se doporučuje podávat při teplotě 7-10°C. U bílých vín je potřeba počítat s tím, že jakmile víno nalijeme do skleničky tak teplota o několik stupňů stoupne! Červené víno servírujeme obvykle při teplotě 15-18°C. Šumivá víno při teplotě 4-7°C.

Jak spravne nalit víno : Etiketa praví nalévat víno vždy z pravé strany stolovníka a podle významu stáří s výjimkou žen, které mají s nalitím vína pochopitelně přednost. Pokud budete sami hostitelem, kolečko zakončujete u své sklenice. Stane-li se, že v průběhu podávání vína dojde ke variaci vín, vždy vyměňte svým hostům sklenice na víno.

Jak se pije bílé víno

Bílé víno je nejuniverzálnější ze všech vín a jako takové nezná sezonu. Je vhodné pro každodenní i sváteční pití v průběhu celého roku. Bílé víno se podává nachlazené na teplotu 8–12 °C, přičemž mladá a méně aromatická vína chladíme více; zralá, aromatičtější vína pak méně.

Jak se spravne pije víno : Víno naléváme do 1/3 objemu sklenky, aby bylo možné vínem ve sklenici zatočit a uvolnily se aromatické látky. Víno má mít správnou teplotu. Pro bílá vína jsou vhodné nižší teploty: 8-12 °C, pro červená vyšší: 16-18 °C. Ochutnávku je vhodné doplnit pečivem, které neutralizuje chuť mezi jednotlivými vzorky vín.

Obecné pravidlo nastavení teploty je, od bílých k červeným, od lehčích k plnějším vínům, přesně takto by měla stoupat teplota. Bílá vína – nasládlá, jednodušší, lehčí, kyselejší vína – mohou být mírně chladnější. Stejně tak sekty, perlivá vína, růžová vína jsou ideální při teplotách do 10°C.

Sklenice na bílé víno můžeme naplnit do jedné třetiny, kulatější sklenice do jedné čtvrtiny a šumivé víno naléváme do necelé třetiny objemu sklenice. Dolévání se dnes toleruje, ale pokud počkáte na prázdnou sklenici, jak tomu bylo dříve nutné, vůbec nic nezkazíte.

Jak casto je zdrave pít víno

PRAHA – Vypít denně až čtyři deci vína může být zdraví prospěšné. Pít alkohol, nikoli však ten tvrdý, je potřebné, aby měl člověk zdravá játra. Tyto překvapivé závěry přinesl seminář o alkoholu ve sněmovně, na němž vystoupili dva hlavní řečnici, kardiolog Milan Šamánek a spisovatel Václav Budinský.Suchá bílá vína podáváme při teplotě 9 – 11 °C. Růžové víno podáváme při teplotě 10 – 13 °C. Pokud si je např. v horkých letních dnech chcete vychutnat na osvěžení, doporučujeme teplotu podávání i nižší, klidně i s ledem.Šumivé víno po uzavření zátkou můžete pít ještě druhý, maximálně třetí den po otevření. Skladujte v lednici. Růžové víno uzavřené korkovou zátkou a uchované v lednici je možné pít ještě pátý nebo dokonce i sedmý den po otevření. Bílé víno s korkovou zátkou a uložené v lednici můžete použít ještě 3 až 5 dní.

Dokázala to ostatně ona australská studie: ženám prospívá jeden drink denně, mužům dva. Ne víc. Ve věku nad pětašedesát let však už lékaři seniorům doporučují ke zlepšení zdraví dvě skleničky denně.

Kolik vína škodí : Spotřebované množství vína a jeho jakost se na našem zdraví může podepsat i negativně. Odborníci doporučují dvě až tři skleničky denně, překročení zmiňované hranice naše zdraví ohrožuje.

Na co je dobré bílé víno : Pití bí lého veltlíského totiž významně zvyšuje ochranný HDL–cholesterol a přitom nemění hladinu nebez pečného LDL–cholesterolu. Současně se snižuje hladina fibrinogenu. Podle recentních zjištění má snížení hladiny fibrinogenu rovněž jednoznačně příznivý účinek na úmrtnost na srdeční infarkt.

Jak poznat zkažené bílé víno

U bílých i červených vín vám pomůže prozkoumání barvy. Bílá zoxidovaná vína mohou mít žluto-oranžový nebo až hnědavý nádech. Červená vína pak nejčastěji hnědnou. Ještě více vám ale napoví nahořklá chuť, která ztratila veškerou ovocnost a příjemné tóny, a je v podstatě umrtvená.

Teplota pro skladování vína

Doporučuje se tedy jednotlivý typy uložit odděleně a každému dopřát to, co si žádá. Obecně platí, že bílá a šumivá vína mají raději nižší teploty, zhruba v rozmezí 7 °C až 13 °C. Tato teplota jim pomůže déle uchovat svěžest a jemné aroma, u šumivých vín se navíc postará o výdrž bublinek.Malé množství alkoholu je nejlepší konzumovat co nejčastěji, nejlépe každý den. Alkoholu se vyhýbáme při některých onemocněních, alkoholismu v příbuzenstvu a při užívání některých léků.

Jakou teplotu má mít bílé víno : Pokud používáte vinotéku jako servírovací skříňku, odkud pravidelně vytahujete lahve k vypití a plníte do ní nové, nastavte teplotu přibližně na 15-16 stupňů. Při podávání bude mít pak víno rychle ideální teplotu 16-18 stupňů.