Jak spravne cistit zuby miminku?
Kartáček by měl mít jemné vlákna a vůči dásním by měl být v úhlu svírajícím 45 stupňů. Učte dítě čistit si zuby krouživými pohyby tím, že při čištění povedete jeho ruku, aby si správné pohyby osvojilo. Kousací plochy čistěte jemnými pohyby dopředu a dozadu.Zoubky můžete čistit samotným prsťáčkem nebo se zubním gelem s nízkým obsahem fluoridů či bez fluoridů. Koncentrace fluoridů by neměla u batolat přesáhnout 250 ppm. Prsťáček též doporučujeme používat v kombinaci se zklidňujícím gelem k masáži dásní, při prořezávání zoubků.Od 12. měsíce se zuby čistí 2× denně: po snídani a večer před spaním pomocí klasického kartáčku s malou hlavou a měkkými štětinkami za použití krouživých pohybů. Zubní kartáček měníme každé 3 měsíce.

Jaký první zubní kartáček : Hned po prořezání prvního zubu dětští zubaři doporučují zuby očišťovat měkkou gázou nebo navlékacím prstovým kartáčkem, tzv. prsťáčkem. Pro očištění prořezávajících stoliček je možné použít „single – jednosvazkové“ zubní kartáčky.

Jak spravne cistit prvni zuby

Lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou. K čistění prvních zoubků také poslouží praktická pomůcka navlékající se na prst, která má na povrchu jakýsi jemný kartáček (tzv. prsťáček).

Jak cistit zoubky batoleti : Jakmile se objeví první mléčný zoubek, měli byste pomalu seznamovat dítě, jak se o své zoubky správně starat. Pořiďte si tzv. prstový kartáček nebo celogumový kartáček a jemnými krouživými pohyby zoubky čistěte. Čistit byste měli alespoň jednou denně, nejlépe večer před usnutím.

Lékaři doporučují čistit zoubky již od prořezání prvních řezáků. Stíráme je mulovým čtverečkem, který držíme mezi prsty, nebo vatovou štětičkou či navlhčenou gázou.

K masáži dásní doporučujeme „Prsťáček“, návlek na prst, na který se nanese malé množství gelu a místo se lehce masíruje. Jakmile se z miminka stane batole, mělo by si začít zvykat na čištění zubním kartáčkem. Nejvhodnější je kartáček s malou hlavičkou, která snadno dosáhne na všechny zoubky v ústech.

Kdy se začal používat zubní kartáček

Vynález zubního kartáčku je přisuzován Číňanům kolem roku 1500 př. n. l., kteří do bambusové nebo kostěné rukojeti vkládali štětiny divokého kance. Firma DuPont představila 24. února 1938 první zubní kartáček se syntetickými vlákny.k prvnímu čištění není třeba zubní pasty. Jde o to stáhnout plak ze zoubků. Jako první se používá prsťáček, který se nasune na Váš prst a dceři jím zoubky vyčistíte. Takto se i zvyká na čištění.Nový druh potravy způsobil, že zubních kazů začalo přibývat – přibližně v době před 4000 lety se proto objevily i prostředky k ochraně zubů. První doklady o jejich používání pocházejí z Babylonu. Tam lidé využívali větvičky, které měly jeden konec roztřepený žvýkáním.

Při čištění předních zubů dolních i horních zubů zevnitř je lepší mít kartáček ve vertikální poloze, aby hlava kartáčku byla současně na vnitřní straně zubů a na dásni. Stále provádějte kartáčkem drobné krouživé pohyby. Zuby v této oblasti jsou úzké a je to nejefektivnější způsob, jak je vyčistit.

Kolik minut si cistit zuby : Jediná správná odpověď je: dvakrát denně, dokud nejsou zuby čisté. To lze zjistit pomocí různých barevných indikátorů zubního povlaku. Pokud ovšem i přesto chceme alespoň nějaký časový údaj, dá se říci, že minimální čas, který potřebujeme k vyčištění všech zubů, jsou 2 minuty.

Co pomáhá na první zoubky : Pro naběhlé dásně jsou ideální nejrůznější kousátka s výstupky, třeba kousátko MAM. K odstranění bolesti skvěle poslouží ústní gely, které jsou určeny speciálně pro prořezávání zubů u dětí, vyzkoušejte například dentální gel Citrovital. S bolestí zatočí také čípky pro děti, například Nurofen.

Na co je jednosvazkový kartáček

Jednosvazkový, solo nebo také single kartáček slouží k slouží k čištění špatně dostupných míst. Jedná se o svazek kratších štětin z extrémně jemných vláken, který tento kartáček má.

KONTRAINDIKACE (KDY KLASICKOU MASÁŽ NEPROVÁDÍME)

při horečnatém, akutním zánětlivém a infekčním onemocnění a při podezření na ně na kůži postižené chorobným zánětem hnisavým nebo plísňovým. v místech čerstvého poranění a porušení celistvosti kůže. v místech křečových žil (varixů) a bércových vředů a u zánětů žil.Podle publikovaných studií si děti dokážou samy správně vyčistit zuby až od 12 let věku. Teprve tehdy dosáhnou dostatečné motorické zručnosti. Do té doby při čištění zubů potřebují dočištění nebo alespoň dohled od rodičů.

Proč používat mezizubní kartáčky : Důvodem používání mezizubního kartáčku je kompletní vyčištění celého zubu. Zub se skládá celkem z 5 plošek, přičemž i ten sebelepší zubní kartáček je schopný očistit a důkladně vyčistit maximálně 3 plošky a 2 zbývající (v mezizubí) jinak zůstávají bez povšimnutí.