Kopřivy si také můžete pěstovat u sebe na zahradě. Do šálku dejte hrst omytých listů a zalijte asi 200 ml vroucí vody. Je důležité vědět nejen to, jak uvařit čaj z čerstvých kopřiv, ale také jak dlouho kopřivový čaj louhovat. Čaj louhujeme 10 až 15 minut a poté přecedíme přes síto.Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.Kopřivový čaj vám vyčistí krev
Kopřiva je výborným čističem krve, pomáhá ovšem také s léčbou chudokrevnosti, problémy s trávením, průjmy nebo plynatostí. Čaj si naordinujte jako jarní očistnou kúru. Jednu lžičku kopřivových listů zalijte v šálku 250 ml vroucí vody.
Jak dlouho se může pít čaj z kopřivy : Důležité je pít čaj opravdu po doušcích, jelikož tím zvyšujeme jeho účinek. Takto pijeme čaj z kopřiv po dobu 4 týdnů. Preventivně se doporučuje pít kopřivový čaj po celý rok. Je totiž i pomocníkem při virových a bakteriálních onemocněních.
Jak dlouho vařit kopřivy
Jak připravit dokonalý kopřivový čaj
Do šálku vložte tři až čtyři lžičky čerstvých nebo jednu lžičku sušených listů. Zalijte je 200 ml vroucí vody. Nechte směs 10 až 15 minut odstát.
Jak dlouho vařit kopřivu : Obecně se doporučuje dva šálky vody na každý šálek listů. Listy kopřivy přiveďte s vodou k varu, hned stáhněte z plamenu a nechte odpočinout přibližně 5 minut. Poté odvar sceďte a dle chuti dochuťte, třeba medem. Popíjejte jej ideálně co nejdřív po uvaření, protože studený může později zhořknout.
Samotná příprava kopřivového čaje je jednoduchá. Do šálku nasypejte lžičku sušených listů kopřivy. Pokud děláte čaj čerstvých mladých kopřiv, dejte lžičky tři (asi hrst). Zalijte je vroucí vodou a nechte 10–15 minut luhovat.
Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.
Jak správně udělat kopřivový čaj
Do šálku vložte tři až čtyři lžičky čerstvých nebo jednu lžičku sušených listů. Zalijte je 200 ml vroucí vody. Nechte směs 10 až 15 minut odstát. Přelijte čaj přes sítko nebo plátno, aby se pevné části oddělily od tekutiny.Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.Můžete z nich připravit krémovou polévku, přidat je do masových rolád a nádivek, nasekat je do polévky. Přidejte je do míchaných vajíček nebo omelety, báječně to kopřivám sluší ve slaných koláčích a quiche. Listy kopřiv se dají také použít jen lehce dochucené a podušené jako přílohu k masu.
… kopřiva má vysoký obsah vitaminu C, vitaminy skupiny B, spoustu chlorofylu, ale také minerálních látek a stopových prvků. … ji lze použít čerstvou do omelet, na špenát, do polévek, nádivek, placek, do těstovin, spařenou do salátů nebo na šťávu!
Na co je dobrý výluh z kopřiv : Kopřiva obsahuje látky, které mají příznivý účinek na bolest či detoxikaci. Kopřivový čaj tak může pomoct například zmírnit příznaky zánětu močového měchýře, je totiž močopudný. Proto je také dobré ho pít v rámci prevence proti ledvinovým kamenům.
Jak často pít čaj z kopřiv : Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – Je známá pro své protialergické účinky a může pomoci zmírnit symptomy alergické rýmy. Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla.
Proč jíst kopřivy
Vedle dalších tělu prospěšných látek kopřivy obsahují železo, takže jejich užívání pomáhá při anémii. „Kopřiva také příznivě ovlivňuje slinivku břišní, doporučuje se i diabetikům, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Dále se tato bylinka uplatňuje při zánětech močových cest a ledvin.
Příprava kopřivy
Čerstvě lisovaná kopřiva se zase popíjí na pročištění krve. TIP na přípravu čaje: 1 čajovou lžičku přelijte 250 ml vroucí vody, louhujte 10 – 15 minut a poté sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý.Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.
Co všechno léčí Kopřiva : Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.