Jak snizit NO3 v akváriu?
Použitím správné filtrační techniky docílíte účinného snižování dusičnanů (výkonný odpěňovač, denitrifikační a sírový filtr, řasové refugium, peletový filtr, zeolitový filtr…). U odbourávání dusíkatých látek je také důležité hlídat optimální poměr dusíku, uhlíku a fosforu.Existují dva způsoby, jak dusičnany z vody odstranit, a to reverzní osmózou nebo specializovanými filtry na dusičnany, které obsahují iontovou pryskyřici, a ta na sebe dusičnany plně váže.Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.

Co znamená NO3 : Co je dusičnan (NO3)

Dusičnany (NO3) jsou produkovány bakteriemi ve filtraci a v jezírku při rozkladu odpadních látek , které produkují ryby, škodlivého čpavku a dusitanů. Dusičnany (NO3) nejsou pro ryby toxické, ale nadměrně vysoké hodnoty mohou ovlivnit jejich rozmnožování, vybarvení i zdravotní stav.

Proč ne kulaté akvárium

Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.

Co na zakalenou vodu v akváriu : Jak se nálevníka efektivně zbavit

  1. Pořiďte si UV lampu (UV sterilizér). Její pořízení je sice nákladnější, ale díky ní se nálevníka zbavíte snadno a rychle.
  2. Naočkování filtru či vody prospěšnými bakteriemi.
  3. Výměna filtru za výkonnější.
  4. Dále můžete také na pár dní vypnout světlo, nekrmit ryby a zvýšit vzduchování.

Nejčastěji se dusičnany z vody odstraňují pomocí iontové výměny dusičnanu za chlorid. Tyto filtry lze aplikovat na centrální přívody budov nebo i k jednotlivým odběrným místům. Obsahy chloridů ve vodě jsou také sledovány. Jejich mezná hodnota je 100mg/l, resp.

Na odstranění dusičnanů, dusitanů a síranů se dají použít kuchyňské filtry (reverzní osmóza, nanofiltrace, nebo jiný filtr na dusičnany pro malý průtok), pokud vám stačí takto upravit vodu pouze v kuchyni pro pití, vaření, oplach ovoce, zeleniny apod. Tyto filtry najdete v kategorii kuchyňských filtrů.

Kolik NO3 v akváriu

Koncentrace dusičnanů (NO3) by se měla pohybovat v rozmezí 5-30 mg/l. V akváriu budou dusičnany vznikat jednak přeměnou čpavku pomocí bakterií a také výměnou vody (pouze pokud máte vstupní vodu bohatou na dusičnany). Více ryb samozřejmě vyprodukuje více čpavku a následně z něj bakterie vytvoří i více NO3.Řešení: Je třeba dodat NO3 pomocí hnojiva. Nejlepším způsobem je použít sypké KNO3. K zakoupení je zde pod názvem NITRO PLUS a použití je snadné. Obsah sáčku stačí vysypat do 600ml vody a protřepat.Pokud máte běžně nabízené ryby z akvaristiky, většinou nic nezkazíte, pokud bude voda v akváriu s pH okolo 7. Některé druhy ryb však vyžadují pH okolo 6, což už je voda trochu kyselejší. Naopak ryby z Afrických jezer vyžadují vodu okolo 8. Vhodnou hodnotu pH zjistíte v atlasu ryb.

Budete potřebovat kouli uhnětenou z akvarijního substrátu (například Platinum Soil), tu pomocí vlasce obalíte v mechu (ten udržuje substrát pohromadě a brání jeho vysychání. Doporučujeme použít Jávský mech. Pomocí pinzety nasadíme do koule akvarijní rostliny – doporučujeme Echinodory Hemianthus nebo Anubiasy.

Jak dlouho má být Odstata voda pro rybu : To záleží na tom, kolik máte času. Pokud jste v časovém presu, postačí hodina. Nejideálnější však je, když si při jedné výměně nalijete do nějaké nádoby nebo do kýble vodu na výměnu další. Odstátí vody přináší také tu výhodu, že teplota vody se vyrovná s teplotou místnosti.

Co na zakalenou vodu : Aplikujte vločkovač k odstranění kalné vody v bazénu

I přesto, že chlor šok a filtrace svou službu splní, použijte do bazénové vody i vločkovač, který dokonale odstraní zakalenou vodu v bazénu. Písková filtrace dokáže odstranit pouze částice, které jsou větší než 15 mikronů. Ty menší vytváří kalnou vodu v bazénu.

Jak škodí dusičnany lidskému organismu

Kromě methemoglobinemie, se dusičnany a dusitany podílejí jako prekurzory na tvorbě silně účinných karcinogenních látek, které zvyšují riziko nádorových onemocnění trávicího systému a močového měchýře. Především jde o nemoci, jako jsou rakovina tlustého střeva a rakovina konečníku.

Jak snížit pH v akváriu Pokud chcete pH snížit, můžete použít dodávání CO2, které svědčí rostlinám. Pokud Vám to však nevyhovuje, lze využít japonských substrátů. Ty trvale hodnotu pH v akváriu snižují tak, aby byla vhodná pro tropické rybky a rostliny, které mají rády pH okolo 6,5.Pro snadné a účinné zvýšení pH hodnoty se doporučuje přidat sera KH/pH-plus. Výrobek zvýší hodnotu KH přesně a dlouhodobě na požadovanou hodnotu. Hodnota pH bude šetrně zvýšena a především bezpečně stabilizována. Také částečná výměna vody za vodu alkalickou může hodnotu zvýšit.

Kdy dát šneky do akvária : Kdy přidat první živočichy Živočichy můžeme do akvária přidat prakticky okamžitě má-li voda vhodné pH, teplotu a neobsahuje-li nějaké toxické látky jako je např. Chlór nebo dusitany NO2. Přesto je ale vhodné být trpělivý a počkat si než se nám správně zaběhne filtrace a zakoření akvarijní rostlinky.